Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca

Prison Architect - poradnik do gry

Prison Architect - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Kuchnia w Prison Architect | Pomieszczenia więzienne Prison Architect poradnik

Kuchnia [Kitchen]

Ikona

Minimalny rozmiar

Wymagane obiekty

Brak limitu - Kuchnia w Prison Architect | Pomieszczenia więzienne - Prison Architect - poradnik do gry

Brak limitu

Kuchenka [Cooker]

Lodówka [Fridge]

Zlew [Sink]

Kuchnia to pomieszczenie, w którym kucharze przygotowują posiłki. Proces ten wymaga trzech różnych obiektów:

  • lodówki, w której przechowuje się żywność;
  • kuchenki służącej do przygotowywania posiłków;
  • zlewu, w którym zmywa się brudne naczynia pozostawione po jedzeniu;

Istotne jest to, aby do pomieszczenia doprowadzić zarówno elektryczność (z której korzysta lodówka oraz kuchenka), jak i wodę, niezbędną przy zmywaku. Należy również zadbać o to, aby kucharze mieli łatwy dostęp do surowej żywności, dostarczanej ciężarówkami na kilka godzin przed wyznaczoną przez nas porą posiłku. Zrobić to można poprzez umieszczenie składziku [Storage] zaraz obok kuchni albo przez postawienie strażnika zaraz obok bram wejściowych do więzienia [Jail Door]. W tym drugim przypadku jedynym zadaniem wyznaczonego przez nas oficera będzie otwieranie i zamykanie wrót przed kucharzami i innymi postaciami.

Kuchnia nie musi być duża, aby funkcjonować sprawnie - Kuchnia w Prison Architect | Pomieszczenia więzienne - Prison Architect - poradnik do gry

Kuchnia nie musi być duża, aby funkcjonować sprawnie. Wystarczy, że umieścimy w niej po trzy egzemplarze każdego z wymaganych obiektów (lodówki, kuchenki i zlewu), a następnie zatrudnimy co najmniej trzech kucharzy. Ciekawe jest to, że taka kombinacja wystarcza nawet dla bardzo obszernego i zaludnionego więzienia - na dobrą sprawę jeden kucharz jest w stanie wyżywić ponad 20 więźniów. Jeśli chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, możemy nawet zatrudnić samych penitencjariuszy do pracy przy zmywaku. Wystarczy w zakładce biurokracji wynaleźć pracę więźniów [Prison Labour], a następnie rozlokowanie [Deployment]. Warto przy tym zaznaczyć, że więźniowie pracują w kuchni jedynie w czasie swojej zmiany (patrz rozdziały: Rozlokowanie i Porządek dnia), natomiast kucharze na kilka godzin przed posiłkiem, jak również w jego trakcie i nieco później. Z tego zaś wynika, że zawodowi gastronomowie sprawdzają się znacznie lepiej.

Kuchnię należy umieścić jak najbliżej jadalni, ponieważ w ten sposób chroni się kucharzy przed czasochłonną bieganiną (i oszczędza czas).

Uwaga! Inwestycja w dodatkowe lodówki, kuchenki czy zlewy nie jest wymagana, chyba że stworzyliśmy bardzo duże więzienie, składające się z kilku budynków i mieszczące dziesiątki więźniów. W takim wypadku opłacalne staje się stworzenie drugiej kuchni, co znacznie przyspiesza transport żywności.