Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Grand Theft Auto V Przed premierą

Przed premierą 14 marca 2012, 11:00

autor: Czarny

Czego oczekujemy od Grand Theft Auto V?

Nadal wiemy bardzo mało na temat Grand Theft Auto V. Puszczamy wodze fantazji, co chcielibyśmy zobaczyć w najnowszej części legendarnego cyklu.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Grand Theft Auto V – 10 gwiazdek dla GTA V!

Artykuł powstał na bazie wersji X360.

CO POWINNO ZAWIERAĆ GTA V:
  • nowe rodzaje pojazdów, broni i minigierek;
  • więcej elementów RPG, takich jak system dobrej lub złej reputacji, możliwość rozwijania bohatera oraz wybór wariantów dialogowych i różnych ścieżek rozwiązywania problemów;
  • dojrzałą fabułę z kilkoma możliwymi zakończeniami;
  • wciągający multiplayer z opcją kooperacji w trakcie kampanii.

Grand Theft Auto to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w historii elektronicznej rozrywki. Licząca sobie całych 15 lat seria od samego początku zaskakiwała graczy otwartością świata, ogromną wolnością eksploracji oraz efektowną, wciągającą akcją. Nie bez echa przeszły również kontrowersje związane z samą treścią zabawy – a więc z kradzieżami, morderstwami i nielegalnymi wyścigami. GTA jako jedna z pierwszych gier pozwoliło na wcielenie się w prawdziwego badassa, nie stroniło też od niewygodnych tematów, takich jak narkotyki czy sutenerstwo. Każda kolejna część serii oferowała coraz więcej doznań w stopniowo coraz bardziej urzekającej oprawie. Trudno się więc dziwić, że zapowiedziana jakiś czas temu „piątka” wzbudza aż takie emocje. Oczekiwania wobec twórców ze studia Rockstar są naprawdę ogromne.

Więcej, lepiej, szybciej, mocniej

Poprzednie części cyklu wyznaczyły pewien standard w świecie gier wideo. Mnogość ciekawych elementów, jakie się w nich znalazły, przyprawia o zawrót głowy - emocjonujące wyścigi, interesujące dialogi, dynamiczne strzelaniny. GTA V, jako prawowita kontynuacja serii, powinno rozszerzać i ulepszać każdy z elementów rozgrywki. W praktyce oznacza to wprowadzenie dodatkowych pojazdów (deski windsurfingowe? wrotki?), broni oraz minigierek (poker i kości w kasynach?). Oczywiście ilość to nie wszystko, liczy się przede wszystkim jakość. Porzucone od czasów San Andreas mechanizmy RPG również mogłyby powrócić do gry, o ile zostałyby przedstawione w nieco atrakcyjniejszy sposób. Gdyby zawrzeć w rozgrywce system doskonalenia postaci, drzewka rozwoju, umiejętności i proste statystyki (również broni), całość nabrałaby zupełnie nowego blasku. Progres w grze nie zasadzałby się wtedy na prostym zaliczaniu kolejnych misji, ale również na faktycznym polepszaniu możliwości i mocy protagonisty. Dodatkowym plusem byłoby to, że każdy gracz posiadałby prawdziwie swojego bohatera różniącego się od pozostałych innym zestawem umiejętności.

Mafiozi to rodzinni ludzie. Warto to wykorzystać.

Nie ulega wątpliwości, że także inne elementy RPG bez problemu mogłyby zadomowić się w świecie GTA – już w „czwórce” znalazło się kilka misji z alternatywnymi rozwiązaniami. Czemu by tego nie rozwinąć? Gdyby gracz miał możliwość wybierania opcji dialogowych, a następnie swobodnego decydowania o tym, w jaki sposób wykona zlecenia, gra z pewnością wiele by zyskała. Jeśliby dodać do tego kilka zakończeń oraz możliwość odgrywania „dobrego” lub „złego” zbira, całość zabawy nabrałaby nowej głębi. Już Red Dead Redemption pokazało, że da się zawrzeć w grze akcji system pozytywnej lub negatywnej reputacji. W końcu nie jest powiedziane, że mafiosi muszą być totalnie źli i zawsze stawiać na przemoc – bohaterowie Rodziny Soprano albo pierwszego Ojca Chrzestnego byli interesujący głównie ze względu na swoją moralną niejednoznaczność. Takie budowanie osobowości postaci i ich relacji z pewnością wprowadziłoby ciekawy akcent do całości dzieła. Było to już trochę widoczne w GTA IV, gdzie wątek niewydarzonego kuzyna przewijał się przez całą kampanię – był zarazem humorystyczny i bardzo osobisty. Wprowadzenie do „piątki” bohatera posiadającego żonę i dzieci stworzyłoby nowe możliwości. Co na przykład, gdyby zostali oni porwani przez konkurencyjny gang? Wreszcie – moglibyśmy nawet być zmuszeni do decyzji, czy wybrać pieniądze, zanurzając się jeszcze bardziej w świecie gangsterskich porachunków, czy też postawić na dobro bliskich i porzucić życie na krawędzi?

Kto będzie głównym bohaterem GTA V? Twórcy gry nie ogłosili dotychczas żadnej oficjalnej informacji na ten temat, jednak Internet już od dawna huczy od plotek. Prawdopodobnie zostanie nim dojrzały mężczyzna o włoskich rysach twarzy (obrazek obok), ponieważ to właśnie on pojawia się w zwiastunie gry. Niektórzy internauci sądzą, że jest to Toni Cipriani z GTA: Liberty City Stories.

Poza wyborami moralnymi warto by postawić na swobodę podejmowania decyzji i sposobu realizowania misji – ale w taki sposób, by wpływało to na zakończenie gry. Dobrym przykładem tego typu zabiegu może być Deus Ex, w którym w ciekawy i bezinwazyjny sposób przekazywano graczowi wiele informacji (również statystyk), równocześnie pozwalając mu na wolność wyboru i korzystanie z szerokiego wachlarza umiejętności. Wyobrażenie sobie GTA z pomysłami z Mass Effecta i innych nowoczesnych RPG wcale nie jest takie trudne. Gangster stawiający na cichą, beznamiętną eliminację przeciwników (Hitman) mógłby być przeciwstawiony psychopacie o masochistycznych zapędach (Kane & Lynch), a rozgrywka w obu tych przypadkach przybrałaby zupełnie odmienną formę.

Dość problematyczna pozostaje natomiast kwestia samej treści gry – powinna być poważna i dojrzała jak w GTA IV czy też zabawna i pełna akcji w jak Saint’s Row? Mimo wszystko pierwsza opcja wydaje się bardziej korzystna. Po niezbyt dobrej Mafii II brakuje na rynku tytułów, które poruszałyby kontrowersyjne tematy ze stosunkowo dorosłym podejściem (oczywiście jak na standardy gier akcji). Mimo to możemy spodziewać się pewnej dozy szaleństwa i licznych mrugnięć okiem do odbiorcy – dokładnie tak, jak sugeruje to zwiastun gry.

Valheim to jeden z najlepszych survivali, w jaki kiedykolwiek grałem!
Valheim to jeden z najlepszych survivali, w jaki kiedykolwiek grałem!

Przed premierą

Na rynku jest już mnóstwo gier tego gatunku, ale mało która startując z pułapu Early Access szturmem podbiła serca graczy, uzyskując 96% pozytywnych opinii spośród niemal 17 tysięcy wystawionych recenzji. Czy Valheim zasłużył na ten zachwyt?

Grałem w Outriders – im było trudniej, tym lepiej się bawiłem
Grałem w Outriders – im było trudniej, tym lepiej się bawiłem

Przed premierą

„Byłem na przedpremierowym pokazie Outriders” – chwalę się ludziom, ale nikt nie wie co to jest Outriders. Niedługo się dowiedzą, bo chociaż wystartowanie z nową marką w 2020 roku nie jest łatwe, zdecydowanie warto próbować i celebrować takie próby.

Far Cry 6 – taki Far Cry mógł powstać tylko teraz
Far Cry 6 – taki Far Cry mógł powstać tylko teraz

Przed premierą

Pierwsza prezentacja najnowszego Far Cry’a była niezwykle krótka. Zobaczyliśmy kilkuminutowy trailer i ledwie parę screenshotów. Potem porozmawialiśmy z narrative directorem. Mimo to widzę, że taka gra nie mogła powstać wcześniej.