Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 27 września 2005, 09:39

autor: Soleil Noir

ParaWorld - zapowiedź

Trzej naukowcy zostają zamknięci w świecie równoległym. Równoległym, ale nieporównywalnym do tego, z którym przyszło im się rozstać. Świecie pięknym i bajkowym, lecz przede wszystkim niebezpiecznym.

Przeczytaj recenzję ParaWorld - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Podobno, to, o czym marzymy w przeszłości, determinuje nas do tego, czym będziemy się zajmować w przyszłości. Tak sobie myślę, że gdyby wszyscy, którzy w dzieciństwie marzyli o dinozaurach zostali archeologami, ziemia przypominałaby szwajcarski ser mazdamer.

Więc co mają zrobić ci dorośli, poważni ludzie, którym nadal w głowach roją się dinozaury i zaginione światy, a dłubanie w ziemi w poszukiwaniu swoich marzeń nie bardzo ich ekscytuje? Miast metody „odkrywczej” można wybrać metodę „kreacyjną” i w zamian dłubaniny w ziemi podłubać przy grze, sprawiając przy tym frajdę sobie i może jeszcze kilku innym osobom. Na właśnie taki przedni pomysł wpadły firmy SEK, Sunflowers i Deep Silver. A pomysł nazywa się: ParaWorld.

Zasadniczo niemiecki SEK (czyli Spieleentwicklungskombinat znany z simsosettlersowych Wiggles) zaczął prace nad ParaWorld już trochę czasu temu – wiosną 2002 roku.

I zasadniczo, po E3 w 2003 owszem pojawiły się tu i ówdzie pochlebne wzmianki o ich projekcie, ale sprawa w mediach ciut przycichła. Aż do tegorocznego prezentacji w Los Angeles, po której redakcje gromadnie zaciekawiły się tą strategią czasu rzeczywistego, bo w samej rzeczy jest na czym oko zawiesić. Dobrych RTS-ów nie brakuje, a i tytuły z dinozaurami w roli głównej w zaginionych światach to nie pierwszyzna. Zatem co ma PW, czego nie miały inne? Może to, że zamiast na dinozaura polować, bądź uciekać przed głodnym gadem przyjdzie graczowi z nim współpracować?

Chłopcom z Północy to tylko jedno w głowach.

Jak sama nazwa wskazuje, rzecz dzieje się w świecie paralelnym. Ów równoległy wymiar odkrywa w 1815 roku matematyk Charles Babbage. Po nastu latach śladami jego odkrycia podąża trzech młodych naukowców.

A propos Babbage’a. Nie jest postacią tak do końca wyssaną z palca. Oczywiście Babbage żadnego równoległego świata nie odkrył, ale to nazwisko mogło obić się o uszy tym, którzy mieli do czynienia z informatyką. Maszyna różnicowa i analityczna, której pomysł posłużył do opracowania dzisiejszych komputerów są autorstwa właśnie tego XIX-wiecznego angielskiego matematyka. Koniec historii. :-)

Grałem w Port Royale 4 i czuję się jak 15 lat temu
Grałem w Port Royale 4 i czuję się jak 15 lat temu

Przed premierą

Po dziesięciu godzinach z betą Port Royale 4 już wiem, jaki kurs obrała nowa odsłona klasycznej serii - w stronę przeszłości.

Crusader Kings 3 to gra, w której kot zabił moją żonę – a ja byłem zachwycony
Crusader Kings 3 to gra, w której kot zabił moją żonę – a ja byłem zachwycony

Przed premierą

Spędziłem 10 godzin z najnowszym Crusader Kings, mającym trafić do osób, dla których „dwójka” nie była dość przystępna. Czy jest łatwiej? To trudne pytanie.

Desperados 3 to mocny kandydat na najlepszą strategię 2020 roku
Desperados 3 to mocny kandydat na najlepszą strategię 2020 roku

Przed premierą

Pograłem pięć godzin w Desperados 3 i jestem przekonany, że to kandydat do tytułu strategicznego króla 2020 roku. Nowa gra twórców Shadow Tactics nie rewolucjonizuje sprawdzonej formuły – po prostu ją ulepsza. I to świetna wiadomość!