Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 5 października 2004, 11:36

autor: Speed

Football Manager 2005 - test przed premierą

W Football Managerze 2005 pojawia się całe multum drobnych niuansów, które po zsumowaniu dają produkt bardzo rozbudowany i bardzo grywalny. Pamiętny CM 01-02 oraz CM 03-04 mieć będą naprawdę godnego następcę.

Przeczytaj recenzję Football Manager 2005 - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

O rozejściu się firm Sports Interactive, doświadczonego studia developerskiego od lat tworzącego potęgę serii Championship Manager i Eidosa, brytyjskiego konsorcjum wydawniczego, powiedziano już wiele słów. Jak wszyscy wiemy, znany producent stracił prawa do marki CM właśnie na rzecz tego wydawcy. Sytuacja ta zmusiła ludzi z SI Tower do podjęcia ważnej decyzji – stworzenia całkowicie nowej gry, pod zupełnie nową nazwą, ale z zachowaniem kodu źródłowego wszystkich poprzednich edycji. Przez ostatnie tygodnie miałem okazję i niekłamaną przyjemność testować wczesną, jednosezonową wersję Football Managera 2005 – najnowszego tworu ojców serii CM. Wrażenia jak najbardziej pozytywne!

Media w Football Managerze odgrywają znaczącą rolę.

Prawdziwie pozytywny szok

Całkiem nowy interfejs, tak jak zapowiadano, spełnia swoją rolę wręcz rewelacyjnie. U góry widać belkę tytułową, a pod nią główne sekcje wraz z przydatną i co ważne funkcjonalną wyszukiwarką. Po zagłębieniu się w dany element z lewej (bądź z prawej – wedle uznania) strony pojawia się dwupanelowe menu, z którego bez najmniejszego problemu można dostać się do poszczególnych ekranów gry – czy to do taktyki, treningu, lub też na przykład do terminarza klubowego. Poniżej tego wszystkiego widnieją natomiast przyciski akcji, dzięki którym można zaakceptować bądź anulować daną operację.

Nie da się ukryć, że interfejs ten jest diametralnie inny od tego, który znamy z poprzednich odsłon gier SI. Jednak już na pierwszy rzut oka, po dosłownie piętnastu minutach grania, czuć tu fachową rękę programistów i grafików. Ujarzmienie nowego wyglądu, przynajmniej jak dla mnie, nie stanowiło żadnego problemu. Jeszcze większa niż dawniej intuicyjność i funkcjonalność – za to twórcom należą się brawa – i to duże!

Żurnaleiros propagandeiros

Co tu dużo mówić, media, media i raz jeszcze: media! W nowym Football Managerze 2005 zwiększono udział dziennikarzy, co sprawia, że rozgrywka staje się mniej monotonna. W prosty sposób gracz może określić swoje zdanie na temat najbliższego bądź poprzedniego przeciwnika (a konkretniej managera tego klubu), a media – gazety, portale internetowe, telewizja – robią już swoje. Słowne przepychanki ze znienawidzonym sternikiem wrogiej drużyny, mają wpływ na postawę piłkarzy na boisku, ich morale, a nawet docierają do prezesa. Trzeba korzystać z nich umiejętnie, gdyż nieraz nieprzemyślany wywiad może poważnie osłabić własny team.

Jedyne, do czego można się tu przyczepić, to fakt, że po około dziesięciu tego typu wypowiedziach, parametr Media Handling w profilu grającego managera wzrasta o całe pięć oczek. Sztukę konwersacji z dziennikarzami można tym samym do perfekcji posiąść praktycznie w dwa miesiące – rzecz jasna czasu football-managerowego.

Reporterzy znanego portalu Football365.com zawsze wiedzą gdzie się znaleźć...
Jestem zachwycony Diablo 2 Resurrected, ale nie wiem, dla kogo jest ta gra
Jestem zachwycony Diablo 2 Resurrected, ale nie wiem, dla kogo jest ta gra

Przed premierą

Zanim zagramy w Diablo 4, powróci stary król gatunku, Diablo 2 Resurrected. Problem ze wskrzeszaniem choćby najlepszego monarchy jest taki, że władca może i rządził świetnie, ale państwo się od tego czasu zmieniło. I my też.

Enlisted - darmowy Battlefield, w którym i tak będziesz płacił
Enlisted - darmowy Battlefield, w którym i tak będziesz płacił

Przed premierą

Enlisted nie jest złą grą, ale ma złe korzenie. Albo raczej specyficzne, bo politykę free-to-play twórców War Thundera albo się akceptuje, albo nie. Ja nie jestem ich fanem, ale strzelało mi się tutaj lepiej niż w Battlefieldzie 5.

Widziałem Age of Empires 4. Nie wiem, czy ta gra ma sens
Widziałem Age of Empires 4. Nie wiem, czy ta gra ma sens

Przed premierą

Powroty znanych marek zawsze są podobne. Age Of Empires 4 chce być czymś nowym, żeby się wyróżnić, ale jednocześnie takim samym, żeby fani byli zadowoleni. Jak udało się to pogodzić?