Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

New World Przed premierą

Przed premierą 19 lipca 2021, 17:00

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

New World niepokoi tuż przed premierą

Beta za chwilę, a premiera już niedługo. Amazon z kolei zamiast zachęcać graczy do swojego MMORPG-a robi zupełnie odwrotnie. Sprytna sztuczka marketingowa? Czy może po prostu brak umiejętności? Szkoda, bowiem cierpi na tym dobrze zapowiadająca się gra.

Zapowiadana premiera gry: 31 sierpnia 2021.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Tegoroczne wakacje to naprawdę gorący okres dla graczy MMORPG. W czerwcu mieliśmy kilka istotnych premier, w lipcu również. W tym miesiącu przykładowo, startuje beta New World, czyli nowego tytułu od Amazon. Oficjalna premiera zaplanowana została na 31 sierpnia. Czy jest na co czekać? A owszem, chociaż firma nie zachęca swoimi działaniami, aby sięgnąć po ich produkcję, o czym przekonałem się podczas ostatnich testów dla prasy.

Coraz bliżej premiery, coraz więcej zmian

New World przeszło długą drogę. Tytuł ten początkowo przypominał bardziej sieciowego survivala. Z czasem zrezygnowano z tych elementów, niejako kastrując rozgrywkę z elementów dla niej charakterystycznych. W obecnym stanie jest to bardziej standardowy MMORPG z podziałem na frakcje oraz otwartym PvP. Pokuszono się również o rozbudowę aspektu PvE oraz zaaranżowano wszystko tak, aby rywalizacja pomiędzy graczami nie była obowiązkowa. Wygląda to tak, jakby Amazon chciał zadowolić każdy rodzaj gracza.

W moim osobistym odczuciu sprawia to, że New World powoli traci swój pierwotny charakter. Nie zachwycają również kolejne zmiany, które odkryłem podczas ostatnich testów. Zmieniono skok, aby gracze nie korzystali z niego do poruszania się. Skrócono również unik, zachęcając do blokowania ataków. A to jedynie garść przykładów i o ile niektóre rzeczy są do przyjęcia, tak część z nich ma prawo budzić wątpliwości. Zwłaszcza, że finalnie wszystko jeszcze może ulec zmianie.

New World - ilustracja #1
Syntezator mowy? Fajna sprawa!

Najgorsze w tym jest to, że pomiędzy wersją beta, a premierą mamy krótki odcinek czasu. Nie jestem przekonany, czy Amazon dopracuje elementy, które zmienia i czy będzie w stanie dopiąć wszystko na ostatni guzik. Wersja którą ogrywałem miała spore problemy techniczne – gra potrafiła sama się wyłączyć, niektóre osoby nie mogły włożyć gemów do broni lub występowały inne błędy. Pokaz dla dziennikarzy był przez to nietypowym doświadczeniem. Przedstawiono mi obraz gry pełnej błędów i niedoróbek. Może to taki chwyt marketingowy, w ramach którego Amazon jest po prostu szczere i pokazuje, jakie New World jest, bez zbędnego pudrowania nosa?

Napad na posterunek ma spory potencjał

W ramach testów dla dziennikarzy przyszło nam sprawdzić tryb Napad na posterunek oraz „endgame’ową” Ekspedycję (dungeon). Obie te aktywności przewidziane były dla postaci na maksymalnym poziomie. W ten sposób firma dała sygnał, że expienie nie będzie jedyną atrakcją dla graczy oraz nie zakończy naszej przygody w Aeternum. I faktycznie, osoby, które lubią PvP będą miały co w New World robić!

New World - ilustracja #2
Ten tryb z pewnością będzie grany.

Napad na posterunek to alternatywa dla rywalizacji frakcji oraz wojny o terytoria. W tym przypadku mam instancjonowany tryb, w ramach którego dwie drużyny po dwudziestu graczy w każdej, walczą ze sobą, budują przyczółki oraz gromadzą surowce. Ta forma rozgrywki w ciekawy sposób łączy PvP z PvE. Z jednej strony bowiem trzeba dbać o obronę swoich włości, a z drugiej zapewnić materiały na rozbudowę, przejmować cele, czy zwyczajnie walczyć. Wygrywa ten zespół, który jako pierwszy zgromadzi 1000 punktów.

Całość przypomina znane z World of Warcraft battlegrounds, ale z kilkoma urozmaiceniami. W trakcie zabawy będziemy mogli wyposażać przejęty posterunek we wzmocnienia, czy dostarczać amunicję do systemów obronnych. Poza tym na mapie aktywują się dodatkowe cele, polegające zazwyczaj na zabiciu mocniejszego bossa, czy złożeniu ofiary. W ten sposób otrzymujemy bonusy ułatwiające rywalizację.

New World - ilustracja #3
Niestety, bez błędów się nie obyło.

Przemyślane zostało to w taki sposób, że faktycznie można aktywnie brać udział w Napadzie na posterunek bez angażowania się w PvP. Aspekty PvE zapewnią drużynie wystarczające benefity, aby kilku pacyfistów nie popsuło nikomu rozgrywki, a wręcz pomogło całemu zespołowi. Działa to całkiem nieźle, chociaż w samym meczu miałem wrażenie, że całość jest nieco zbyt chaotyczna i bez własnej drużyny ciężko będzie się zgrać. Zwłaszcza, że New World pozwoli zapisać się do tego trybu jedynie solo lub w pięcioosobowym składzie.

E3 2021
TWOIM ZDANIEM

Grasz jeszcze w MMORPG?

Nie, nie grałem od lat
42,2%
Czasem mi się zdarza
26,5%
Gram regularnie
20,8%
Nigdy nie grałem w MMORPG
10,4%
Zobacz inne ankiety
New World od Amazonu wygląda coraz lepiej, ale…
New World od Amazonu wygląda coraz lepiej, ale…

Przed premierą

MMORPG od Amazon długo każe na siebie czekać, ale coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że będzie warto. Niestety, tytuł ten nie trafi do każdego. Projekt ma mocne fundamenty, ale część zmian sprawiła, że brakuje oryginalności i czegoś nowego.

Grałem w New World – dlaczego Amazon robi grę MMO?
Grałem w New World – dlaczego Amazon robi grę MMO?

Przed premierą

„To Amazon robi gry teraz?” - słyszałem od niemal wszystkich, którym mówiłem o wizycie w studiu Amazon Games. Robi, i to z rozmachem. New World ma ambicję połączyć pecetowych fanów gatunków MMO i action RPG.

New World zapowiada się na Gothica gier MMORPG – drewno, ale fajne!
New World zapowiada się na Gothica gier MMORPG – drewno, ale fajne!

Przed premierą

Amazon mocno namieszało przy New World, ostatecznie pokazując projekt budzący mieszane uczucia. Potencjał w tym tytule tkwi spory, ale aktualny stan produktu jest daleki od zadowalającego.