Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Far Cry: New Dawn Przed premierą

Przed premierą 7 grudnia 2018, 08:30

autor: Marcin Strzyżewski

Gracz od czasów pierwszego Prince of Persia. Omal nie zawalił szkoły przez Settlersy II.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo

Po prehistorii, przedmieściach Ameryki i krótkich wycieczkach do Wietnamu oraz na Marsa, Far Cry zabierze nas do kolorowej postapokaliptycznej przyszłości.

Zapowiadana premiera gry: luty 2019.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Kiedy dostałem zaproszenie na pokaz nowego Far Crya i dowiedziałem się, że po prehistorii Ubisoft zrobi wypad w postapokaliptyczną przyszłość, nie byłem zdziwiony. Far Cry 5 wystarczająco jasno to sygnalizował, i to nie tylko w zakończeniu. Zniszczony wojną nuklearną świat może jednak wyglądać na wiele różnych sposobów. Mogliśmy dostać grę w stylu Na drodze gniewu albo raczej Drogi McCarthy’ego czy polskiej Neuroshimy. Ostatecznie jednak New Dawn to coś jeszcze innego.

Miejsce akcji stanowi hrabstwo Hope w stanie Montana, dokładnie to samo, które przemierzaliśmy w Far Cryu 5. Od momentu, w którym na Amerykę Północną (i nie tylko) spadły bomby nuklearne, upłynęło 17 lat. Zima atomowa zdążyła już minąć i nastąpiło coś, co twórcy określili jako „super bloom” – wielkie kwitnienie. W efekcie Hope County wygląda... no cóż, bardzo podobnie jak przed wojną.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo - ilustracja #1
Choć sporo się zmieniło, to wciąż ta sama Montana.

CO WIDZIELIŚMY?

Szczerze mówiąc? Niewiele. Na około dwa tygodnie przed oficjalną zapowiedzią gry odwiedziliśmy Londyn, gdzie małej grupie dziennikarzy z całej Europy pokazano pół godziny rozgrywki, której na żywo oddawał się pracownik studia. Uczestniczyliśmy także w prezentacji dostarczającej podstawowych informacji o grze i obejrzeliśmy niefinalną wersję trailera.

FAR CRY: NEW DAWN – KIEDY I ZA ILE
  1. Data premiery: 15 lutego 2019 roku
  2. Cena: 179,90 zł w Ubistore za wersję PC

W nowej produkcji zobaczymy tylko fragment mapy z „piątki”, co fabularnie tłumaczone jest wciąż utrzymującą się w części hrabstwa radiacją. Znane lokacje wyglądają jednak inaczej niż kiedyś. Zabudowania są zrujnowane, a czasem także odbudowane z wykorzystaniem różnych śmieci. Dodatkowo wszędzie pełno jest różowych kwiatów. To zdecydowanie nie jest postapo znane z klasyki gatunku. Nie ujrzycie tu szarych pustkowi pierwszych Falloutów, australijskiej pustyni czy uwielbianego przez fanów S.T.A.L.K.E.R.-a i Metra wschodniego brudu. Czy to dobrze? Podejrzewam, że każdy fan postapo będzie mieć na to pytanie własną odpowiedź.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo - ilustracja #2
Jest radiacja, muszą być mutanty.

Farmerzy i psychopaci

W tym zielonym, kwitnącym świecie nowego pogranicza żyją pokojowo nastawieni farmerzy, wśród których rozpoznamy kilka twarzy z poprzedniej gry. Ich osada – Prosperity – będzie naszym domem i bazą wypadową, a także miejscem, w którym „wydamy” różnego rodzaju zasoby zdobyte podczas eksploracji i uzyskamy różne bonusy. Dodatkowo będziemy mogli ulepszać ową osadę, w czym pomogą tzw. specjaliści.

W nowej grze powrócą znajome mechanizmy – na przykład korzystanie z pomocy „spluw do wynajęcia” (kooperacja oczywiście będzie obecna). Wśród nich pojawią się dwa zwierzaki: ogromny dzik i potężnych rozmiarów pies rasy akita o imieniu Timber. Dodajmy, że tym razem nasza psina wsiądzie z nami do pojazdu. Ba, dostępne będą nawet motocykle z przyczepkami – w sam raz, by podróżować z czworonogiem.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo - ilustracja #3
Znowu będziemy mieli psa i tym razem wsiądzie on z nami do samochodu.

BROŃ ZE ŚMIECI

Crafting jest obecny w serii od dawna, ale tym razem będzie go trochę więcej. Zmieniło się także podejście do broni. Każda sztuka oręża, która wpadnie nam w ręce, ma być unikatowa. Przez ostatnich 17 lat nikt nie produkował nowej broni w fabrykach, więc mamy do czynienia albo z samoróbkami, albo ze sprzętem naprawianym przez lata własnym sumptem. Podczas pokazu mogliśmy zobaczyć zarówno tradycyjne karabiny szturmowe wystylizowane na postapo, jak i fantazyjną „kuszę” strzelającą piłami tarczowymi.

Jak zwykle w Far Cryu musi być jeszcze jedna frakcja, tym razem ta zła. W tym wypadku będą to dowodzone przez czarnoskóre bliźniaczki bandziory noszące motocyklowe hełmy i zbroje. Zwą ich Highwaymanami i znają w całych Stanach. Ta postapokaliptyczna armia łupieżców podróżuje po kraju, ograbiając żywych i zmarłych mieszkańców USA.

Oczywiście trzeba pamiętać, że to Far Cry, więc ci nomadzi zakładają zupełnie stacjonarne posterunki i zajmują większe twierdze, żebyśmy mogli je zdobywać. Możemy jednak tę drobną niespójność, jak sądzę, wybaczyć, bo ta seria bez odbijania posterunków nie byłaby taka fajna, prawda?

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo - ilustracja #4
W czasie ekspedycji odwiedzimy między innymi odległą Luizjanę.

ŚMIGŁOWCEM NA WYCIECZKĘ

Montana nie jest jedynym stanem, jaki zwiedzimy w grze. Specjalny helikopter znajdujący się w naszej bazie pozwoli wybrać się na wyprawę. Odwiedzimy między innymi Luizjanę i Wielki Kanion Kolorado. W czasie tych wycieczek nie odpuścimy regionalnym twierdzom Highwaymanów i zdobędziemy cenne zapasy. Co ciekawe, takie ekspedycje można będzie powtarzać wielokrotnie, a żeby nam się nie nudziło, gra za każdym razem wylosuje punkty startu i ewakuacji, a także położenie fantów, które mamy przejąć.

Sam pomysł, że dolecimy z Montany do Luizjany i z powrotem 17-letnim (przynajmniej) śmigłowcem na biopaliwie wydaje się naiwny, ale z gameplayowego punktu widzenia ma to sens. Tego typu wyprawy powinny zapewnić przyjemną odmianę krajobrazu i dodatkowe wyzwania. Dodajmy, że będziemy mieć bardzo wiele swobody, co stanowi już znak rozpoznawczy serii.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo - ilustracja #5
Nasza baza to miejsce, w którym będziemy mogli zużyć wszystkie nagromadzone surowce.

Przejmujemy ten lokal

A skoro mowa o posterunkach, Ubi zadało sobie pytanie: co zrobić, żebyśmy mogli je zdobywać bez końca i się nie nudzić? Kiedy już wybijemy załogę danego punktu, możemy albo przejąć go dla swojej frakcji (to już znamy), albo ograniczyć się do łupienia. W takiej sytuacji grabimy, co się da, i zostawiamy posterunek pusty. Wtedy oczywiście zajmują go Highwaymani. Po powrocie budują kolejne fortyfikacje, zmieniają położenie alarmów i trasy strażników, a my możemy zaatakować znowu, mierząc się z wyzwaniem wyższego poziomu. Brzmi dobrze.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo - ilustracja #6
Podobnie jak posterunki levelować mają także nasi przeciwnicy. Teraz zwykłego „szturmowca” spotkamy w paru różnych wersjach, które będą różnić się nie tylko aparycją, ale i wytrzymałością oraz siłą ognia.

Oczywiście posterunki to tylko jedna z wielu atrakcji. Nie zabraknie także misji fabularnych, przypadkowych spotkań, poszukiwania skarbów, polowań na zwierzęta (fantazyjnych mutacji w trakcie pokazu nie stwierdziłem, ale widać je na screenach) i dobrze znanej fanom cyklu radosnej eksploracji. Wspomniałem w ramce, że crafting w nowej grze będzie bardziej istotny niż kiedyś, a to oznacza, że pojawi się więcej zdobywania materiałów, co zachęci nas do zwiedzania. Wygląda też na to, że będziemy mieć na co je wydawać. Tworzenie broni, ulepszanie jej i pojazdów, a także rozbudowa Prosperity to całkiem niezła lista celów.

Widzieliśmy Far Cry: New Dawn – postapo na różowo - ilustracja #7
Polowanie wciąż będzie obecne w grze. Pytanie, czy tym razem to nie my będziemy zwierzyną?

JEŚĆ I PIĆ

Miałem okazję zadać parę pytań twórcom gry. W jednym z nich zwróciłem uwagę na to, że elementy survivalowe dobrze pasowałyby do nowego klimatu. Dowiedziałem się jednak, że Far Cry to gra akcji i New Dawn tego nie zmieni. Creative director wyraźnie podkreślił, że nie ujrzymy tu paska głodu czy pragnienia.

Która nadchodząca postapokaliptyczna gra akcji wygląda najciekawiej?

47,4%

Metro Exodus

23,7%

Dying Light 2

18,7%

The Last of Us Part II

5,1%

Far Cry: New Dawn

2,8%

Rage 2

1,2%

Inna

1,1%

Days Gone

Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!
Doom Eternal – tak powinno się traktować legendy!

Przed premierą

Doom Eternal nie zapowiada się na bezpieczny sequel. To będzie coś jak druga część Terminatora czy Obcego przy swoich pierwowzorach, a ponadto prawdziwy hołd oddany klasycznej wersji Dooma. Tak powinno się traktować legendarne marki z lat 90.!

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Graliśmy w Resident Evil 2 – klasyk odnowiony niemal nie do poznania
Graliśmy w Resident Evil 2 – klasyk odnowiony niemal nie do poznania

Przed premierą

Lepsze zazwyczaj jest wrogiem dobrego – a przy nowej wersji Resident Evil 2 Capcom zamierza dość sporo namieszać w formule pierwowzoru. Po zagraniu w nowego Residenta jestem jednak przekonany, że Japończycy wiedzą, co robią.

Komentarze Czytelników (78)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.12.2018 09:33
18
Zdzichsiu
70
Ziemniak

Halo, Ubisoft? Rage 2 dzwonił, żebyście oddali im kolory.

07.12.2018 13:22
odpowiedz
wytrawny_troll
21
Mobutu Sese Seko Kuku

Ach jakby było piknie jakby powrócili w klimaty pierwszego Far Cry. I znowu trochę skradania, eksploracji, jedno z najlepszych AI jakie kiedykolwiek się ukazało w grach.No i tajemnicza wyspa.......No może bez mutantów, ale za to z jakimś inteligentnym przeciwnikiem. A tu dno zasysa muł. Ech......

post wyedytowany przez wytrawny_troll 2018-12-07 15:22:17
07.12.2018 13:34
odpowiedz
1 odpowiedź
francois
33
Centurion

Hahahh, trzeba przyznać, że Ubisoft nie boi się dziwnych pomysłów :DD
Nie jestem fanem Far Cry, ale ten zwariowany setting mnie intryguje do tego stopnia, że rozważam zakup. Primala też nabyłem tylko ze względu na to, że ciekawiła mnie wizja prehistorii w grze. Zobaczymy jak to będzie w przypadku New Dawn. Jestem nastawiony pozytywnie. Nie grałem w żadnego Far Cry z wyjątkiem Primala więc nie powieniem raczej doświadczyć tego efektu "gry od szablonu" charakterystycznego dla Ubi.

07.12.2018 15:02
2
odpowiedz
sevenup
55
Russischer Spion

Do widzenia.

07.12.2018 15:07
3
odpowiedz
Angry Zeus
9
Pretorianin

wygląda beznadziejnie.

07.12.2018 15:13
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Konr@d
15
Would You Kindly?
8.0

Zapowiada się świetny dodatek, taka post-apokalipsa w krzywym zwierciadle. Blood Dragon zrobił to samo z SF i kinem akcji lat 80.

spoiler start

Jeśli to zakończenie było kanoniczne to może wpłynie na późniejsze odsłony serii

spoiler stop


spoiler start

Albo na inne gry Ubisoftu, bo podobno ludzie widzą między nimi nawiązania sugerujące że wszystkie toczą się w jednym uniwersum

spoiler stop

post wyedytowany przez Konr@d 2018-12-07 15:19:40
07.12.2018 15:27
😃
odpowiedz
Kura Nioska
6
Centurion

Ja muszę się uporać z kupą wstydu która ma 13 gier do ukończenia a potem dopiero rozważę zakup nowej gry.Jak oglądałem zwiastuny to moim zdaniem tytuł gry powinien być Far Cry 5 New Dawn .

Każda gra w mojej kupeczce wstydu to fajna gra więc nie będę się nudził.

post wyedytowany przez Kura Nioska 2018-12-07 15:31:11
07.12.2018 15:46
2
odpowiedz
1 odpowiedź
hasati1337
14
Centurion

Ale kaszanka. Albo ja jestem za stary albo te gry coraz bardziej dla młodszych. Rage 2, Watch dogs 2 a teraz to te kolory ten klimat jak dla dzieci jakiś masakra ehh chyba wyrosłem naprawdę :)

07.12.2018 16:47
odpowiedz
n0rbji
58
Siedzący Byk

Ja wczoraj ukończyłem Far Cry 2 i teraz jak patrzę na screeny z z FC:ND to nie chce mi się wierzyć że to ta sama seria :p

07.12.2018 17:44
😢
odpowiedz
3 odpowiedzi
A.l.e.X
117
Alekde

Jaki jest ? raczej jaki będzie, a będzie zapewne taki sam jak cały growy 2019, praktycznie tylko ekskluzywne gry od Sony mogą zmienić ten zapowiedziany obraz rozpaczy i nędzy. Cyberpunk 2077 jakby miał premierę w 2019 to zgarnąłby całą pulę złota z każdego stołu.

07.12.2018 18:11
1
odpowiedz
bazul40
25
Chorąży

Proponuję nową nazwę - Far Cry Reused Assets.

07.12.2018 19:51
odpowiedz
mgr. Kuba
84
-

Znowu niema postać główna? Naprawdę nie wiem kto wpadł na ten pomysł ale to jest głupie i psuje rozgrywkę. Zwiastun ogólnie wygląda spoko, mocno RAGE2 ale... Ale zapowiedzi Far Cry 5 też były obiecujące a wyszło straszne kupsko.

07.12.2018 20:10
odpowiedz
3 odpowiedzi
Hydro2
119
Legend

Crytek wróć i napraw ta serię :(

07.12.2018 20:42
1
odpowiedz
tnecek
6
Legionista

jak zawsze Gry-online to co umieją nalepiej to narzekać, ciemno patrzeć w przyszłość i dawać najniższe oceny na rynku....coż...typowe "polskie" narzekanie.
Może dlatego ten portal nigdy nie będzie wyznaczkiem realnej oceny gry...
Przykre, bo uwielbiam Gry-online i zaglądam tu bardzo często :)

post wyedytowany przez tnecek 2018-12-07 20:43:36
07.12.2018 20:48
👎
1
odpowiedz
Mr.Robot
2
Junior

Co to za feministyczny bełkot...

07.12.2018 20:48
1
odpowiedz
KUBA87
2
Legionista

Chcialbym cos napisać ,ale ciezko zebrać słowa,ta gra powinna być uczczona minutą albo godziną ciszy,głupota w najczystszym przykładzie,razem z Fallout 69 na pieska.

post wyedytowany przez KUBA87 2018-12-07 20:51:10
07.12.2018 20:57
odpowiedz
6 odpowiedzi
T_Rieper
13
Legionista

„Dalekim krzyku” ?
Mnie się zawsze wydawało, że CRY to raczej skrót od country i to by nawet pasowało do większości gier z serii.

post wyedytowany przez T_Rieper 2018-12-07 20:59:07
07.12.2018 21:39
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
UNIX™
1
Legionista

gameplay.pl

The last of us 2 na trzecim miejscu za Dying Light 2? Serio? Ja chyba przynależę do innej rzeczywistości.

07.12.2018 22:29
odpowiedz
/|\
6
Pretorianin

Cytując klasyka: "Chryste Panie na gumowym bananie".

*Proszę aby wielbiciele Jezusa nie gniewali się. Nie jest moim zamysłem ich urazić ani obrazić Jezusa.

08.12.2018 09:22
odpowiedz
Rabbitss
21
Generał

E tam, mi się nawet kolorystyka bardzo podoba :).

08.12.2018 09:50
1
odpowiedz
Czeslawos
32
Centurion

Czyli co ta sama mapka, lokacje tylko inne kolory? To DLC do piątki?

08.12.2018 10:02
😂
odpowiedz
Sir Xan
89
Legend

Far Cry: New Dawn – postapo na różowo

Teraz jest moda na różowo? Różowa pantera teraz ma o czym pograć. XD

post wyedytowany przez Sir Xan 2018-12-08 10:20:15
08.12.2018 10:56
odpowiedz
2 odpowiedzi
Hydro2
119
Legend

Cyberpunk w to nie mieszkacie, bo to inna liga niż 99% gier, które wyszły.....Po Wieśku.

08.12.2018 14:02
😃
odpowiedz
K@m@R
56
Pretorianin

Te screeny wyglądają jak kolorowanki dla 5-cio latków.

08.12.2018 18:46
2
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1262420
6
Pretorianin

Spośród wszystkich wymienionych, Metro i TLoU 2 będą najlepszymi postapo. A co do tego FC, to faktycznie wygląda beznadziejnie.

post wyedytowany przez zanonimizowany1262420 2018-12-08 18:47:16
08.12.2018 21:57
1
odpowiedz
/|\
6
Pretorianin

Obejrzałem wczoraj "gameplay" i jestem zniesmaczony. Cukierkowo i te postacie jakieś takie plastelinowe. Te bronie...Trudno mi dobrać stosowne słowa. W chwili obecnej jestem pewny że nie kupię i nie zagram. Szczerze to powinienem poczytać kto tam teraz ma największy wpływ na wyniki końcowe tego całego dzieła. Pewnie by się wyjaśniło skąd te fiksacje na róże i falbanki. Wygląda to... kiepsko ale jest dość krwawo. Tle że dla mnie to nie argument. Od rozpierduszki za przeproszeniem są inne tytuły. Wolałbym innego Far Crya. :-(

09.12.2018 04:15
odpowiedz
ryczypior
7
Legionista

Zostawiam sobię tę grę na jakąś przecenę. Może kiedyś, gdzieś w jakimś bundlu.

09.12.2018 04:55
odpowiedz
leaven
76
Pretorianin

u mnie miałoby to szansę gdyby było sezonowym dodatkiem do piątki, jako osobnej gry na 100% nie kupię takiego cudaka

09.12.2018 11:22
2
odpowiedz
eyehategod
10
Legionista
0.0

ten ubishit powinien zakonczyc tą farse, bo już zaczyna zalatywać scierwem ala Assassin creed

09.12.2018 11:49
odpowiedz
boy3
44
Generał

Wygląda to okropnie

Ubisoft się tym razem nie popisał

11.12.2018 14:52
odpowiedz
Daisy Cutter
2
Junior

Rany Boskie co to?Co za kicz.Kicz nad kicze....A Piernikowy Ludek,Shrek albo Kot z Alicji w Krainie Czarów będzie?rzygac się chce jak się patrzy na to.....producenci gier spadają na psy,coraz gorzej........My Little Pony.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze