Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 21 czerwca 2002, 10:13

autor: Sznur

Gothic - recenzja gry

Gothic to gra akcji z elementami cPRG osadzona w średniowiecznych realiach. Stajemy w niej do walki w obronie królestwa przed inwazją armii orków, ogrów oraz całej masy podobnych wrednych stworów.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Gdy po raz pierwszy ujrzałem scereeny z Gothica, a było to na początku 2001 roku, akurat wtedy, gdy na rynku ukazał się Severance: Blade of Darkness, bardzo dobra produkcja typu „hack & slash”, pomyślałem, że będzie to kolejny tytuł w tym stylu. Po blisko rocznym oczekiwaniu (przynajmniej w Polsce) okazało się jednak, że niemiecki zespół Piranha Byte wie jak się robi gry cRPG, Wbrew początkowym oczekiwaniom, nie otrzymaliśmy gry zręcznościowej z liniową fabułą, lecz pełnokrwisty „roleplay” z bogatym rozwojem postaci, skomplikowanymi zależnościami rządzącymi fantastycznym światem i wielowątkowymi zadaniami do wykonania.

Akcja Gothic przenosi nas do fantastycznego świata Myrtany, której rozwój cywilizacyjny odpowiada mniej więcej naszemu wczesnemu Średniowieczu. Ludziom znane są już metody pozyskiwania rud metali i ich późniejszej obróbki. Oprócz znanych nam doskonale metali, takich jak żelazo czy miedź, kraina Myrtani obfitowała również w złoża magicznej rudy, której pokłady znajdowały się jedynie w dolinie Khorinis. W tamtejszych kopalniach pracowali wyłącznie więźniowie, pilnowani przez silny garnizon żołnierzy i strażników. Dzięki magicznej rudzie mieszkańcom żyło się dobrze i dostatnio przez wiele dziesięcioleci, aż do momentu, gdy inne krainy pozazdrościły Myrtańczykom ich bogactw. Myrtanię najechały hordy krwiożerczych orków, których nieprzeliczone oddziały zajmowały kolejne terytoria, niszczą i paląc wszystko na swej drodze. Powoli siły obrońców wyczerpywały się, brakowało uzbrojenia i zaopatrzenia. Król Rhobar postanowił za wszelką ceną bronić złóż magicznej rudy.

Zadanie to zlecił radzie dwunastu najpotężniejszych magów. Postanowili oni zamknąć cały obszar doliny magiczną barierą, której nie można już opuścić. Niestety czar wymknął się spod kontroli i przekroczył granice wyznaczone przez magów, na zawsze zamykając ich we własnej pułapce. Więźniowie szybko skorzystali z okazji buntując się przeciwko królewskim strażnikom. Pod przywództwem Gomeza skazańcy opanowali stary zamek i zaprowadzili własne porządki. Król Rhobar, potrzebując nieustannych dostaw magicznej rudy na potrzeby prowadzonej wojny, musiał rozpocząć pertraktację. W zamian za comiesięczne dostawy wszystkich potrzebnych sprzętów, żywności i kobiet, skazańcy przekazywali na zewnątrz wydobytą rudę.

Jednak nie wszyscy więźniowie zaakceptowali porządki zaprowadzone przez Gomeza i jego Stary Obóz. Część niezadowolonych z jego działań postanowiła opuścić stary zamek i przeniosła się w okolicę innej kopalnie. Tak powstał Nowy Obóz, którego przywódcą został Lares. Członkowie Nowego Obozu mieli własną wizję swojej przyszłości, a ich głównym celem stało się znalezienie sposobu na opuszczenie przeklętych kopalni. W tym samym czasie niektórych skazańców zaczęły nawiedzać dziwne sny i tajemnicze wizje. Pod ich wpływem narodził się kult Śniącego, który w krótkim czasie rozprzestrzenił się wśród wielu więźniów. Założyli oni Bractwo Śniącego, którego najwyższym kapłanem został Y’Berion. Członkowie Bractwa przenieśli się na pobliskie bagna, gdzie stworzyli trzeci obóz. Wykorzystując bagienne rośliny nauczyli się robić magiczne mikstury, które sprzedawali do pozostałych obozów. Podziały dotknęły również uwięzionych pod barierą magów. Sześciu magów ognia pozostało wiernych królowi osiadając w Starym Obozie, jednak pozostałych sześciu Magów Wody przeniosło się do Nowego Obozu, by tam wspólnie szukać sposobu na przełamanie magicznej bariery. Tak mniej więcej przedstawia się świat, w którym przyjdzie nam żyć.

Grę rozpoczynamy jako nowy więzień skazany na wzmocnienie siły roboczej w kopalniach magicznej rudy. Jeszcze przed nieodwracalnym przekroczeniem bariery otrzymujemy pierwszą misję. Magowie z zewnątrz zlecają dostarczenie zapieczętowanego listu do magów ognia. Od tego momentu zostajemy zdani wyłącznie na swoje siły i rozum. Co od pierwszej chwili fascynuje w Gothicu, to prawdziwa dowolność w postępowaniu oraz duży realizm zachowania postaci NPC. Już na samym początku musimy decydować, do którego obozu powinniśmy się udać. Co prawda najbardziej oczywistym pierwszym krokiem jest Stary Obóz, ale tak naprawdę dla przebiegu gry nie byłoby znaczenia gdybyśmy zaczęli od Nowego Obozu lub Bractwa Śniącego. To charakterystyczna cecha dla całej gry, podczas której będziemy musieli wybierać nie tylko do którego obozu się przyłączyć, ale również jak rozwijać swoją postać, jakie rozwijać cechy i umiejętności, jakich zadań się podjąć, a z jakich zrezygnować. Wszystko będzie miało istotny i odczuwalny wpływ na późniejszą rozgrywkę, a wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Cayack Ekspert 1 grudnia 2011

(PC) Niewiele jest gier, które w kraju nad Wisłą cieszyłyby się takim kultem, jak pierwszy Gothic. Tytuł, który nie podbił rynków całego świata, na naszej ziemi zaskarbił sobie serca niezliczonych rzesz fanów. Zdobył i moje.

9.5
Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica
Recenzja gry Kenshi – Mount and Blade dla fanów Gothica

Recenzja gry

Z jednej strony model rozgrywki, który powinien stanowić wzór i inspirację dla wszystkich, którzy chcą robić prawdziwe erpegowe piaskownice dla pojedynczego gracza. Z drugiej natomiast festiwal gliczy niczym z najgłębszych odmętów steamowego piekła.

Graliśmy w DLC Legacy of the First Blade do AC Odyssey – wreszcie asasyni w asasynie
Graliśmy w DLC Legacy of the First Blade do AC Odyssey – wreszcie asasyni w asasynie

Recenzja gry

Podobnie jak przy Tyranii króla Waszyngtona, Ubisoft dzieli DLC do Assassin's Creed: Odyssey na trzy części. Sprawdziliśmy, jak sprawdza się pierwsza z nich. Oto Legacy of the First Blade.

Recenzja gry Fallout 76 – zlepek wszystkiego i niczego
Recenzja gry Fallout 76 – zlepek wszystkiego i niczego

Recenzja gry

Najnowsza gra z uniwersum Fallouta wzbudza skrajne emocje. Czy słusznie? Wycieczka do Wirginii Zachodniej może nie była taka najgorszą rzeczą, jaka mnie spotkała w grach, ale... dobrą też jej nie nazwę. Fallout 76 to niby nowa gra, a wygląda jak DLC.

Komentarze Czytelników (38)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.06.2002 20:28
👍
1
odpowiedz
slowik
122
NightInGale

morrowind jest troche bardziej rozbudowany i teren jest wiekszy ale brakuje mu tego klimatu z gothica :>

25.06.2002 20:38
odpowiedz
zanonimizowany7897
11
Centurion

dopiero w duzej rozdzielczosci i z detalami na max Gothic powala.

21.07.2002 05:15
1
odpowiedz
spoxmaster
49
główny kozak

GOthic to po prostu cud giera, pomysł, wykonanie, dodatki, tylko takie giery powinny powstawać

21.07.2002 11:30
odpowiedz
Arttrue
79
Only Art is True

Chciałem tylko dodać, że dzisiaj Gothic jest na 2 miejscu wśród gier roku 2002 za Microsoft Flight Simulator :)))) Nie wiem dalej dlaczego gra ta otrzymała ocene redakcji tylko 82%. Czytelnicy daja jej 96,5 %. Chyba trzeba wysłać jakiegoś mail'a do CDPROJEKT, by lookneli na nasze forum, to może pojawią się jakieś dokładniejesze zapowiedzi dotyczace wydania Gothic II, a nie tylko Warcraft i Warcraft (która jest w sumie przyzwoitą gierą.

04.05.2004 08:07
👍
1
odpowiedz
stepor
22
Chorąży

Nie wiem jak zacząć.Chyba od tego że ogarneło mnie szaleństwo-na punkcie Gothic.Nie ma żadnej wątpliwości,że tak jak dla widoku2D nie ma większej gry od serii BG tak dla widoku 3D nie będzie większej gry nad Gothic.Można rozwodzić się nad wszystkimi smaczkami grafiki, dźwięku itd.Myślę że nie ma sensu tego robić gdyż i tak zabraknie słów na pełne oddanie czaru tej gry.Doskonała fabuła dopełnia całości. Nie ma chwili by gracza ogarneło znużenie czy zniecierpliwienie.Nigdy nie wiadomo co tak naprawdę spotka Cię za zakrętem drogi którą podążasz.Wartka akcja mogłaby posłużyć za scenariusz niezlego filmu fantasy.A przygody w dzielnicy portowej.... :).No cóż należy się najwyższa ocena.

16.10.2004 18:19
😡
odpowiedz
zanonimizowany195005
1
Junior

Mam gre Gothic z pewnego czasopisma!! Instaluje instalacja jest oki!!
Włączam gre wszystkie filmiki było widać!! A jak mam grac to tylko głosy słychac, a ekran jest cały szary. pomoc!! U mojego kolegi działa ma dużo słapszy komputer od mojego!!Tylko ma windows 98
Mój komp:
-Ge force FX5200 256mb
-256mB ram
-celeron 2506 mhz
-Win xp
Czy to wina Windowsa XP??

16.10.2004 18:32
odpowiedz
Milka^_^
175
Zjem ci chleb

Gierka jest fajna i może być.

A co do Ciebie top_cat2 to zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej. Może pomoże. Ewentualnie zapytaj się w wątku o gothicku.

11.08.2006 09:54
😃
odpowiedz
zanonimizowany380509
6
Legionista

co prawda mam 9 lat ale uważam że ta gra jest SUPER!!! zostałam magiem wody

11.08.2006 10:07
👍
odpowiedz
zanonimizowany380780
0
Legionista

Gothic II jest lepsze

20.10.2006 12:40
👍
odpowiedz
fajny Książę
113
Capo

teraz gothic 3 rządzi

22.10.2006 21:08
odpowiedz
zanonimizowany395044
2
Legionista

mam gre i ją przeszłem jako strażnik świątynny na końcu gry walczysz ze śniącym

01.03.2007 08:50
odpowiedz
JUAREZ
31
Chorąży

Uważam z całym szacunkiem iż gra warta jest najszczerszej uwagi, z traści na piękną fabułe panującą w grze. Do tej pory nie przepadałem za grami fantasy ale jestem skłonny stwierdźić, że ta gra zmieniła moje nastawienie do tego typu gier. W tej chwili kupiłem Gothic 3 i mam nadzieje ,że choć w połowie będzie doruwnywał swojemu starszemu bratu.POLECAM.

11.10.2007 10:55
👍
odpowiedz
zanonimizowany376292
45
Generał

Super gra!!!!!!!

27.10.2007 18:08
👍
odpowiedz
zanonimizowany501047
0
Generał

taaaaaaak gierka jest super

27.07.2009 09:29
odpowiedz
xardupa
11
Chorąży

Ocena zdecydowanie za niska.. Grafika nie jest moze super ale ta gierka jest po prostu wybitna
g2 juz mi tak nie przypasil i nie ukonczylem go :D a g3 byl ok oprocz wykonania technicznego
jak dla mnie g1 jest najlepsza czescia gothica ;] ale to tylko moje zdanie

07.01.2011 10:45
👍
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Też sądzę, że ocena jest za niska. Powinno być przynajmniej 8.5 jeśli nie więcej. Ale wtedy pomysł był świeży i jeszcze niektórzy nie przywykli do stylu gry Gothica. Dopiero później Gothica 1 i Gothica II wraz z dodatkiem Noc Kruka stawiano za wzór grywalności.

01.01.2012 05:36
odpowiedz
Marcines18
59
Senator

Ano ocena zdecydowanie za niska :-(

30.04.2012 14:28
odpowiedz
DC_Czarny
4
Legionista

Sznur mogę zadać pytanie? Masz oczy i mózg?

18.08.2012 05:10
odpowiedz
miskalo
1
Legionista

Gothic I - Hmmm :) Klasyka, uwielbiam. Gram w Niego, drugą część a także trzecią. Niesamowita. Grafika oczywiście nie powala z nóg xD Ale fabuła i ogólna grywalność jak najbardziej. Na szczycie listy moich ulubionych gier.

18.08.2012 05:28
odpowiedz
miskalo
1
Legionista

Aaa i odniosę się jeszcze do recenzji którą czytam dopiero teraz i twierdzę, że jest beznadziejna.

"Stajemy w niej do walki w obronie królestwa przed inwazją armii orków, ogrów oraz całej masy podobnych wrednych stworów." - Raaany. Ogry są dopiero w części 3, a ogólnie ten urywek jest beznadziejny, tak mało profesjonalny. I nie bronimy żadnego królestwa przed inwazją, tylko chronimy swój własny tyłek przy okazji wpychając nosa w nieswoje sprawy :)

"Oprócz znanych nam doskonale metali, takich jak żelazo czy miedź, kraina Myrtani obfitowała również w złoża magicznej rudy, której pokłady znajdowały się jedynie w dolinie Khorinis." - Istna fikcja.

"Zadanie to zlecił radzie dwunastu najpotężniejszych magów. Postanowili oni zamknąć cały obszar doliny magiczną barierą, której nie można już opuścić." - Mogę się mylić, lecz z tego co pamiętam to magów było TRZYNASTU

"Tak powstał Nowy Obóz, którego przywódcą został Lares." - Tam rządził Lee

Nie lubię jak ktoś mówi o czymś, o czym nie ma pojęcia, a żeby w ogóle uznawać się za gracza, trzeba mieć chociaż na tyle IQ i ochoty, by obejrzeć początkowy prolog i posłuchać kilku rozmów.

31.03.2013 20:36
odpowiedz
shan18
1
Junior

Gothic to gra wspaniała. Zacząłem w nią grać w wieku 6-7 lat (a więc gdzieś w 2007r.). Teraz mamy 2013, a gram w nią nadal, Gothic to gra, do której się wraca, fabuła i grywalność jest POWALAJĄCA. Według mnie nie ma i nie będzie takiej samej gry, nigdy.

25.08.2013 23:42
👍
odpowiedz
Bezi.
0
Junior

Gra jest świetna nie mam słów !!!!!!!!!!!!!!!

31.08.2013 16:02
odpowiedz
laki2217
64
Generał

Dać tej grze ocenę 7.0 to na prawdę przegięcie. Ktoś chyba trochę pograł i wyłączył. A walka jak czytałem z recenzji nieprzemyślana bo brak myszki? Ta gra była już bardzo stara bo była tworzona przed 21 wiekiem. A myszka nie zawsze była wtedy potrzebna. A walka była emocjonująca. Fabuła również bardzo dobra. A Gothic 3 to może teraz da się grać, ale nadal ma słabą optymalizację. Recenzje gier są teraz strasznie zaniżane, które miały słabą reklamę.

02.10.2013 21:02
odpowiedz
soap12318
0
Centurion

Ocena 7/10? Co za kretyn to oceniał? Gra powinna miec 10

12.10.2013 21:44
odpowiedz
altair00
23
Chorąży

ha ha takiej grze 7/10 ? czy kolesia poje.... ? to arcydzielo powinno miec 10/10 albo i wiecej jakby sie dalo

12.07.2014 15:08
odpowiedz
Butryk89
96
Konsul
6.0

Bez przesady, tylko w Niemczech i Polsce podniecają się serią Gothic, która jest imo bardzo średnia.

18.07.2015 12:46
odpowiedz
Luis Garcia
5
Legionista
10

Butryk89, widocznie dla większości graczy z innych krajów Gothic okazał się zbyt ambitny, byli zbyt tępi aby go docenić ;) A ocenę "eksperta" uznaję za lekkie nieporozumienie.

09.08.2015 15:55
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator
10

Gra życia i żadna dla mnie nie będzie tak wyjątkowa, bo takich gier spotyka się kilka i to najczęściej na początku swojej przygody gracza. Później każda wydaje się wtórna, nie ma tej magii i tego klimatu. Do Górniczej Doliny wracam regularnie i za każdym razem jest to niesamowite uczucie. A w nowe gry gram coraz rzadziej...

05.02.2016 21:45
odpowiedz
mccarthy18
1
Legionista

Gothic jest klimatyczną grą która opowiada wspaniałą historię bezimiennego bohatera . Poziom trudności gry wymaga od gracza , ale za to mamy więcej satysfakcji z wygranej walki z byle ścierwojadem.
Graficznie? Nie jest to może najlepsza produkcja, ale głupcem jest ten, kto ocenia grę po grafice. Dopełnieniem wszystkiego jest wybitna fabuła.
Pierwsze kroki w Górniczej dolinie wspominam miło. Spędziłem mnóstwo czasu, ogrywając gothic'a, czego nie żałuje. Arcydzieło

07.06.2017 08:17
odpowiedz
zanonimizowany1224251
4
Centurion

Przede wszystkim Gothic 1 obecnie gra się razem z modem Edycja Rozszerzona 1.4.8 + Dx 11 + Texture packi.
Znacznie lepsza grafika, podniesiony poziom trudności, nowa gildia główna bandyta i możliwość zostania guru w obozie na bagnie, gildia poboczna myśliwy, 110 nowych questów w tym 10 tylko dla poszczególnych gildii. Zatem przy jednym przejściu mamy 60 questów z G1 + 80 z Edycji Rozszerzonej.

W Gothic 2 Noc kruka natomiast najlepiej grać z modem Returning 2.0 który korzysta z Dx 11 i L'Hiver Edition.
Bardzo mocno poprawiona grafika, podniesiony poziom trudności, 200 nowych questów (W G2 NK było ok 180)
Nowe gildie główne - strażnik świątynny, guru, mag wody, nekromanta. Nowe gildie poboczne - myśliwi, zabójcy, kupcy, opiekunowie. Mnóstwo nowych terenów. Przywrócone stare tereny w górniczej dolinie - za palisadą wielki las, obóz na bagnie, klasztor zmiennokształtnych, wieża mgieł, plaża oraz stara kopalnia, wolna kopalnia, świątynia śniącego, cmentarzysko orków. A z zupełnie nowych terenów nowe miasto orków, dolina cieni, opuszczona kopalnia, kopalnia orków pod ich miastem, wyspa Etlu, Fort Azgan, siedziba opiekunów, zapomniana wyspa, pustynia Adanosa, las Asasynów itd Gra o ponad połowę dłuższa niż zwykłe G2NK.
Niestety nie ma jeszcze profesjonalnego polszczenia. Jest tylko do poprzedniej wersji Returninga 1.1 Rebalance 2.1 do którego trzeba dogrywać Dx 11 i texture packi, ale i tak aż tak dobzre nie wygląda jak Returning 2.0. Poza tym w tej wersji nie ma Pustyni Adanosa, Lasu Asasynów, kopalni orków pod ich miastem. A nowych questów jest 120, a nie 200. Sam wygląd Khorinis dopiero jest mocno przerobiony w Returning 2.0, bo korzysta L'Hiver Edition, który przerabia miasto portowe i sam port na podobne jak w Wiedźmin 2.

post wyedytowany przez zanonimizowany1224251 2017-06-07 08:20:01
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze