Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 22 listopada 2011, 11:11

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku?

The Elder Scrolls V: Skyrim uderzył mocno i na tyle skutecznie, że straciliśmy dla niego głowy. Czy nowy produkt Bethesdy jest murowanym kandydatem do tytułu gry roku? Na to pytanie odpowiadamy w recenzji.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Magia, walka na dystans, walka w zwarciu - wrogów można eliminować w dowolny sposób.

1
2
3
4
5
6
7
8
PLUSY:
 • świetnie zaprojektowany, obszerny świat z pięknymi lokacjami;
 • klimat, klimat i jeszcze raz klimat;
 • stopień immersji nieosiągalny dla innych tytułów;
 • ogromna swoboda działania;
 • questy losowe, stanowiące doskonałe uzupełnienie zwykłych zadań;
 • świetne misje Gildii Złodziei i Mrocznego Bractwa;
 • usprawniony w stosunku do Obliviona system rozwoju postaci;
 • dobrze zrealizowana walka w czasie rzeczywistym;
 • oprawa audio ze wskazaniem na muzykę.
MINUSY:
 • fabuła, dialogi;
 • rozczarowujące smoki;
 • wymagające poprawek błędy techniczne.

Nie jestem zaślepionym miłośnikiem Morrowinda, ale podzielam zdanie wielu fanów serii The Elder Scrolls, którzy twierdzą, że Oblivion Bethesdzie nie wyszedł. Masa niepotrzebnych uproszczeń i kiepskie rozwiązania koncepcyjne sprawiły, że o tej grze zacząłem myśleć dobrze dopiero po zainstalowaniu kilku amatorskich modyfikacji. Niedopracowana „czwórka” miała oczywiście wpływ na podejście do kolejnych dokonań Todda Howarda i spółki. Przyznaję się bez bicia – po Skyrimie nie oczekiwałem żadnych cudów, byłem wręcz przekonany, że jego twórcy wysmażą kolejny produkt z cyklu „bez modów nie podchodź”. Jak się jednak okazało, moje obawy nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Choć piąta odsłona sagi The Elder Scrolls nie jest pozbawiona wad i tak jest to jeden z najlepszych erpegów ostatnich lat oraz najpoważniejszy kandydat do tytułu gry roku 2011. Dlaczego?

Powodów jest kilka, a pierwszym z nich jest przedstawiony w grze świat. Wizyta w słynącej z surowej aury prowincji to absolutnie fantastyczne doświadczenie. Choć powszechnie wiadomo, czego można spodziewać się po skutej lodem krainie, projektanci pamiętali, że największym wrogiem dobrej zabawy jest monotonia – w rezultacie, mimo iż otulone białym puchem tereny faktycznie przeważają, to jednak nie brakuje również innych, odmiennych wyglądem lokacji. Pokłony twórcom należą się także za kapitalne miejscówki. Posępny klasztor na szczycie Gardła Świata to widok, którego nigdy nie zapomnicie, podobnie zresztą jak tonącego w obfitych opadach śniegu monumentalnego pomnika Azury. Każdy amator eksploracji, który lubi czerpać przyjemność ze zwiedzania świata, nie będzie nowym produktem Bethesdy zawiedziony. Dla samej możliwości podziwiania wirtualnych landszaftów warto pomyśleć o kupnie tej gry.

Powód drugi to klimat. Skyrim to kraina Nordów, mężów odważnych, zahartowanych w boju, którzy siłą wydzierają niegościnnej ziemi swoje miejsce do życia. Twardy charakter ludzi z Północy został oddany po prostu perfekcyjnie, w wyniku czego obcowanie z nimi dodaje grze specyficznego uroku. Wpływ na kapitalną atmosferę mają także nowe lub dawno niewidziane stwory, które zasiliły bestiariusz. Najznamienitszymi reprezentantami tej pierwszej grupy są oczywiście smoki, które już na początku przygody robią piorunujące wrażenie. Powracający wrogowie to np. giganci, ostatnio obecni w Daggerfallu. Opiekujące się mamutami olbrzymy budzą swoją posturą tak wielki respekt, że przez długi czas mimowolnie omija się je szerokim łukiem, całkiem słusznie zresztą.

Ostatnim czynnikiem decydującym o nieziemskim klimacie Skyrima jest pogoda. Gdy w trakcie wędrówki napotykamy burzę śnieżną i nagle widoczność zostaje ograniczona do kilkudziesięciu metrów, ciarki przechodzą po plecach. Kiedy zaś na nocnym niebie pojawia się zorza polarna, natychmiast zatrzymujemy się, by podziwiać fantastyczny widok. Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że w kwestii kreowania nastroju ludzie z Bethesdy przeszli samych siebie i powyższe przykłady są tego najlepszym dowodem.

Zdaniem Verminusa: Ja na razie nie chcę grać w nic innego. Ilość kombinacji w rozwoju postaci, obranej kolejności zwiedzania świata czy odkrywania urokliwych miejscówek jest poza zasięgiem większości gier. Skyrim wciąga jak bagno! Moja ocena: 10/10.

Na plus można zaliczyć nie tylko ogólną otoczkę, ale również mechanikę rozgrywki. Tutaj na plan pierwszy wysuwa się szeroko rozumiana swoboda działań. Serię The Elder Scrolls od dawna kocham przede wszystkim za to, że po obowiązkowym prologu mogę kompletnie zignorować kolejny punkt zadania głównego, obrócić się na pięcie i iść tam, gdzie mnie oczy poniosą. Skyrim nie jest pod tym względem wyjątkiem. To ogromny teren do zwiedzania, mnóstwo stworów do ubicia, rozmaite aktywności dodatkowe (kowalstwo, alchemia, zaklinanie przedmiotów, a nawet tak przyziemne, typowo Gothicowe rzeczy, jak praca w tartaku czy gotowanie), no i oczywiście cała masa zadań do wykonania – zarówno tych dużych, rozbudowanych, jak i tych mniejszych, losowych. Żeby ogarnąć z grubsza to wszystko, będziemy musieli poświęcić co najmniej sto godzin, a nie mówię wcale o dokładnym eksplorowaniu każdej jaskini czy grobowca, pochłaniającym zazwyczaj sporo czasu. Skyrim to bodaj najobszerniejsze RPG ostatnich lat, a fakt, że mamy pełną dowolność w jego smakowaniu, czyni go daniem absolutnie wyjątkowym.

Zdaniem Gambrinusa: Skyrim oferuje znacznie więcej niż jakiekolwiek wyreżyserowane, pompujące adrenalinę momenty w konkurencyjnych światach złożonych z ciągu prostych korytarzy. Tutaj każda wyprawa to osobna, zapadająca w pamięć historia. W krainie Skyrim trzeba zawsze uważać na pierwszy krok, bo gdzie nas nogi poniosą? Nie wiadomo. Moja ocena: 10/10.

Dużą zaletą gry jest też jasny i klarowny rozwój bohatera, który tradycyjnie został oparty na rzeczywistym treningu, a nie branych z kosmosu punktach doświadczenia. Budowanie postaci w Skyrimie uzależnione jest od tego, jak często i sprawnie korzystamy z dostępnych umiejętności. Jeśli zamierzamy poprawić blokowanie ciosów tarczą, to tej ostatniej musimy używać w starciach non stop. Analogicznie nie podszkolimy otwierania zamków wytrychem, jeżeli nie będziemy systematycznie przy nich dłubać. Ciągła praktyka czyni mistrza, a gdy w końcu doczekamy się awansu na wyższy poziom, możemy wybrać jedną z unikatowych cech, zwiększających w rozmaity sposób nasze zdolności. Co ważne, autorzy posiedzieli nad całym systemem, dzięki czemu udało się im zrobić krok naprzód w stosunku do Obliviona. Zniknęły niepotrzebne talenty, takie jak np. akrobatyka, inne zmodyfikowano lub dorzucono zupełnie nowe. Wprowadzenie perków wymusiło bardziej przemyślany rozwój postaci, zwłaszcza że bonusów nie otrzymujemy już z marszu jak w „czwórce” i trzeba dokonywać trudnych wyborów. Bohaterowie w Skyrimie nie są już tak uniwersalni jak w poprzednich odsłonach cyklu. Niby przy dużym samozaparciu nadal możemy wyszkolić każdą umiejętność na maksa, ale nie oznacza to, że dostaniemy wszystkie przypadające z tego tytułu profity.

Dopracowanie widać też w innych aspektach rozgrywki. Autorzy wzięli sobie do serca narzekania fanów dotyczące dopasowywania siły wrogów do naszej postaci i znacznie ulepszyli ten system. Teraz od początku zmagań spotykamy stwory, na które nie warto się porywać (wspomniane wcześniej mamuty czy giganty), ale odczuwamy też wyraźnie wzrost przewagi w walce przeciwko słabszym przeciwnikom. Żeby nie było zbyt łatwo, wśród każdej grupy wrogów na bieżąco pojawiają się coraz mocniejsze osobniki, więc nawet po kilkudziesięciu godzinach rozgrywki znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie mocno nas pokiereszować. Ta zasada dotyczy niemal wszystkich rodzajów rywali – wyjątkiem są smoki i jest to, niestety, jedna z największych wad gry.

TWOIM ZDANIEM

Co najbardziej interesuje cię w The Elder Scrolls V: Skyrim?

Eksploracja ogromnego świata.
53,5%
Nie interesuje mnie Skyrim.
24,4%
Główny wątek fabularny.
14,2%
Questy poboczne.
7,9%
Zobacz inne ankiety
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Draugnimir Ekspert 25 marca 2016

(PC) The Elder Scrolls to jedna z moich ukochanych serii gier, ale przy Skyrimie miłość do niej trochę zardzewiała. Owszem, badanie sekretów Tamriel znów skradło mi setki godzin i bawiłem się przez ten czas znakomicie, jednak chyba już jestem za stary, by w pełni doceniać to, co reprezentuje sobą dziś The Elder Scrolls. W piątej części seria stała się zbyt sandboksowa, zbyt casualowa i zbyt konsolowa. Prowincja Skyrim zachwyca klimatem, ale to już nie jest ten nieprzyjazny świat, w którym trzeba się odnaleźć na własną rękę, za który pokochałem Morrowinda. Choć i tak wypada lepiej niż w Oblivionie.

8.5

eJay Ekspert 4 grudnia 2011

(PC) Skyrim to nie tylko ciekawa fabuła i mnóstwo questów do wykonania. To przede wszystkim ogromny, przykryty śniegiem i obity chłodem świat, w który można uwierzyć.

10
Recenzja gry Stygian: Reign of the Old Ones – LoveCraft nie chce umrzeć
Recenzja gry Stygian: Reign of the Old Ones – LoveCraft nie chce umrzeć

Recenzja gry

Stygian: Reign of the Old Ones to jedna z tych gier, które pokochasz i znienawidzisz jednocześnie – musisz tylko lubić gęsty klimat mitologii Lovecrafta i, podobnie jak ja, natrafić na poważne błędy, przez które zwątpisz w możliwość ukończenia historii.

Recenzja gry The Outer Worlds – RPG roku? Tak, ale 2012
Recenzja gry The Outer Worlds – RPG roku? Tak, ale 2012

Recenzja gry

Rok temu Obsidian święcił triumfy, zapowiadając The Outer Worlds na fali nagonki na Fallouta 76. Dziś, gdy Bethesda przestaje nadstawiać pleców, z których można by się wybić, pozycja duchowego następcy Fallouta: New Vegas już nie jest tak mocna…

Disco Elysium to mega ambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą
Disco Elysium to mega ambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą

Recenzja gry

Upadły glina prowadzi śledztwo w zdegenerowanym industrialnym świecie, gdzie wszechobecny jest rasizm, widmo komunizmu napędza walkę klas, a zło i dobro to konstrukty bez znaczenia. Witajcie w Disco Elysium – izometrycznym RPG, ambitnym jak mało które.

Komentarze Czytelników (752)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
26.02.2013 08:04
Predi2222
odpowiedz
Predi2222
101
CROCHAX velox
8.0

Górnicy w natarciu jak widzę...

p.s gra roku ? Pfff za co ?

17.03.2013 17:30
Anarchi
odpowiedz
Anarchi
12
Centurion
8.5

Dla mnie w tej grze nie ma nic specjalnego o prócz gigantycznego świata zero fabuły i ciekawych NPC.

17.03.2013 18:09
Roniq
👍
odpowiedz
Roniq
74
Senator
10

Cudowna gra.

15.04.2013 08:15
😈
1
odpowiedz
Gen Grinch
2
Junior

Chłpcy dziś mamy15 kwietnia 2013 roku a Skyrim jest na 6 pozycji TOP gier po premierze. Jasnowidze sie znalezli

08.05.2013 18:03
odpowiedz
wladsenty
32
Konsul

No, świat duży i... nic poza tym. Fabuła miałka, powtarzające się lokacje i zadania, bezpłciowi bohaterowie, powtarzalność, niski poziom trudności, nuda, brak emocji, nie można utożsamić się z głównym herosem, bo ssie po całej linii itd. No, gra wszech czasów.

14.08.2013 00:12
odpowiedz
Włodek18
32
Centurion
8.5

Skyrim. To nie jest temat do mówienia na jedną ani nawet dwie rozmowy. Skrócę. Ja kupiłem tą grę pół roku po premierze, nic o niej nie czytałem, kupowałem w ciemno. Po ucieczce z Helgen, poczułem się wolny, łaziłem tu i tam, wypełniałem questy, zaczarowało mnie to. Cóż, jednak po jakimś czasie czar prysnął. Niedźwiedź zabił smoka. NIEDŹWIEDŹ!!! Bez sensu. Mnie najbardziej przkonała historia naszego bohatera, wielki i potężny dovakhiin władający potężną mocą Thu'um. Szkolenie i wbijanie kolejnych słów było obowiązkowe a kiedy opanowałem słynne Fus Ro Duh byłem wniebowzięty bo wystrzeliwałem na dalekie metry wszystko co się ruszało. Silny nord z wielkim dwuręcznym mieczem bądź toporem, mało mówny umiejący zabić wszystko co zabić można świetnie obrazuje takiego dovakhiina. Nie rozumiem jak ktoś mógł być kotkiem albo jaszczurką i na dodatek łotrzykiem. To wszystko psuje. Fabułą dla mnie jest świetna, tylko krótka. Każdy loch z questem zabierał z godzinę, a godzina pomnożona przez wszystkie te lochy, które wyglądają tak samo to jest monotonia na poziomie ultra. Wszystkie rzeczy i sprawy w skyrim załatwiasz bronią, nie ma pójścia w poselstwo i przekonywania do swoich racji przez perswazje, nie ma zagadek i wiedzy, np. będąc arcymagiem i znając wszystkie zaklęcia i szkoły magii i tak jakiś czarodziej ci powie że "nie będzie ci tłumaczył bo i tak nie zrozumiesz". Chociaż może to i dobrze? Przecież to skyrim, kraina wikingów. Za słaba fizyka. Ogień smoka powinien mieć opcje rozprzestrzeniania się i palenia budynków do gołej ziemi. Mimo to wszytko co tu złego wymieniłem, nie umiem powiedzieć nic konkretniej, dlaczego mi się ta gra nie podoba. To jak mnie wciągnęła i nie puściła działa tak że nie mogę po prostu dać jej oceny mniejszej niż 7. Uwielbiam tą grę i nienawidzę jej równocześnie bo jest wiele ciekawszych produkcji ale nie umiem powiedzieć lepszych, bo to jednak skyrim mi zabrał 500 godzin życia. W tej grze jest magia, jest w niej to coś, gdyby usunięto to wszystko do czego się można czepnąć w TESV to bez wątpienia byłaby to gra wszech czasów. Daje ocene 8,5
PS. Najlepiej jest grać z dobrymi modami usprawniającymi i oficjalnymi DLC bo dzięki nim gameplay jest nieziemski

14.08.2013 00:14
odpowiedz
Włodek18
32
Centurion

ach zapomniałem
na grę roku Skyrim wg. mnie nie zasługuje. U mnie grą roku 2011 zawsze będzie Shogun 2 TW

10.10.2013 22:53
📄
odpowiedz
zanonimizowany813590
57
Generał
9.5

Skyrim to gra,która została już przezemnie katowana przez prawie 2 lata,więc napiszę moja"recenzję" jak to mam w zwyczaju.Na początku uprzedzam,że mam taki nawyk,że oceniam gry z dodatkami i ewentualnie wgranymi modami.Wiem,że może trochę to głupie,ale cóż taki jestem ;).W tym przypadku Skyrim był katowany ze wszystkimi dodatkami i z następującymi modami:
-HD Textury
-FXAA Post Process Injector
-Dance of Death
-Midas Magic
-Deadly Dragons
No to przejdźmy do samego omawiania gry.Może zacznę od samego świata i jego oprawy.Chyba nie muszę wspominać,że świat ten jest OGROMNY.Ale,cóż z tego jeśli cierpiałby na syndrom niedokończonego sandboxa:pustość świata.Ale na szęście Skyrim jest całkowicie pozbawiony tej wady.Świat przedstawiony w tej grze jest idealnie zapełniony świetnymi zadaniami pobocznymi,ciekawymi lokacjami i innymi smaczkami.Świat ten ma tak dużo różnych miejscówek,że przy trzecim przechodzeniu gry nadal odkrywałem miejsca w których jeszcze nie byłem.Miejsca te nie są też upchnięte na siłę.Raz odwiedzimy stary kurhan w którym pomożemy pewnemu człowiekowi przegnać nekromantę,który wskrzesza jego przodków,a za drugim natkiemy się na chatkę przemytników skoomy czyli popularnego narkotyku w Tamriel.Kolejną rzeczą godną pochwały jest oprawa audiowizualna tej mroźnej krainy.Grafika naprawdę jest cudna(szcególnie z modami,które zainstalowałem) i napewno większość graczy chociaż raz stanie w wędrówce tylko po to,aby podziwiać zorzę polarną.Twórcy nie używali tu też opcji kopiuj\wklej i każde miejsce jest inne(może poza monotonnymi lochami).Osobiście okolice Pękniny sprawiły u mnie chyba największy efekt WOW!Te brzozy ze spadającymi liśćmi podczas zachodu słońca naprawdę zapierają dech w piersiach.Innym tematem jest też świat przedstawiony w dodatkach.Dawnguard zaoferował parę klimatycznych miejscówek,ale dopiero Dragonborn to rewolucja.Przemierzanie Solstheim wzbudziło we mnie ogromną nostalgię,a kawałki muzyczne z Morrowinda w tle jeszcze bardziej ją zwiększyły.No właśnie-muzyka.Jak się sprawuje w TES V?Otóż też genialnie! Soundtracki z podstawki wprost mistrzowsko łączyły się z tym co widzimy na ekranie.A o muzyce Dragonborna juz nie będę się wypowiadał-istny cud,miód.Sama grafika i muzyka tworzą genialny klimat,który wlepia oczy w monitor.No dobra sama oprawa nie jest całą grą.Jak się sprawuje mechanika?Moim osobistym zdaniem jest to kolejny krok do przodu względem poprzednich części.System oburęczności został tu genialnie rozwiązany.Lubisz czarować?Bierz w łapkę dwa czary,ale połącz jeden w jeszcze mocniejszy.Lubisz tarczę i miecz,a może dwie bronie?Do wyboru do koloru.A może jednak wolisz wziąść w obydwie ręce dwuręczny topór,albo miecz?Nic nie stoi na przeszkodzie.Sam rozwój umiejętności też jest dobrze rozwiązany.W niektórych RPGach możemy wykupić wszystkie perki z strzelania łukiem,w ogóle go nie używając.W Skyrim jest inaczej.Tu szkolimy się w danej dziedzinie używając jej,a dopiero gdy osiągniemy dany poziom biegłości możemy wykupić perka.Same umiejętności które wykupujemy też są bardzo użyteczne i czuć podczas gry,ze jes kupiliśmy.Przykładowo jeśli "kupimy" umiejętność obsługiwania się bronia jedno czy dwuręczną obrażenia zadawane tą bronią wzrastają aż o 20%.Samych broni czy zbroi też jest sporo i mamy w czym przebierać.Jeśli by też dodać do tego zaklinanie nasze mozliwości wzrastają jeszcze bardziej.Umiejętność ta naprawdę się przydaje.Skyrim ma też dobrze dopracowany levelscaling.Nie jest tak okropnie mocny jak w Oblivionie,ale tylko trochę wzmacnia wrogów względem naszego poziomu.Bo cóż byłby za fun z gry jeśli zabijalibyśmy każdego na hita?Żaden.W "czystej" grze bez żadnych modów czuć brak mocy smoków.Dlatego warto zainstalować moda Deadly Dragons,który wzmacnia smoki,dodaje ich nowe rodzaje oraz poszerza umiejętności tych gadów o nowe krzyki.Walka z takim bydlem na tym modzie to rzeczywiście wyzwanie.Kolejną rzeczą,która wymaga długiego wykładu jest fabuła.Otóż w podstawce trochę kuleje i widać,że zadania poboczne i eksploring są znacznie ważniejsze w tej grze.Ale nie jest też zła.Przemierzanie Sovngardu i walka z Alduinem również było rzeczą godnej pochwały.Ale sam główny wątek pokazuje pazur dopiero przy dodatkach,gdzie fabuła naprawdę była rozbudowana,ciekawa i wciągająca.Gdyby do gry dodać tylko przerywniki filmowe,to naprawdę wątek fabularny dodatków urywałby dupę.Skyrim posiada też kilka błędów,które czasem są denerwujące,bo potrafią zablokować misję.Wtedy jedyną deską ratunku jest wczytanie poprzedniego sejwa i przejście od nowa misji.Błędy te zdarzają sie dosyć rzadko,ale gdy już się pojawią moga ostro zirytować.Powoli zbliżamy sie do podsumowania.Skyrim to gra niezwykle rozudowana i ciekawa.OD dawna nie grałem w tak dobrego RPGa.Moim zdaniem zdecydowanie gra roku 2011.Reasumując w plusach i minusach(przypominam,że grę oceniam razem z modami i dodatkami)
PLUSY
-OGROMNY i ciekawy swiat wypełniony ciekawymi miejscami
-Wspaniały klimat,wprost wylewający się z monitora.
-Niezwykła grywalność
-Mnogość archetypów postaci oraz przeróżnych perków do wykupienia.
-Bardzo ciekawe misje dla różnych gildii.
-Rozbudowana i ciekawa fabuła dodatków.
-Idealnie skomponowana muzyka.
-Dobry system walki.
-Swoboda i mozliwość robienia cokolwiek się zechce
-Sytem"oburęczności"
-Różnorodność zadań(główny watek,poboczne,losowe,dla gildii,dla Daedr)
-Świetne wypełnienie całości różnymi smaczkami i pojedynczymi questami.
MINUSY
-dosyć przeciętny główny watek podstawki.
-słabe dialogi,mała ilość wyrazistych potaci.
-monotonne i powtarzalne lochy.
-brak przerywników filmowych
-czasem zdarzają się wkurzające błędy
OCENA 9,5\10
Chociaż,że gra ma drobne niedociągnięcia to są one ledwie zauważalne w morzu plusów i dobrze wykonanych aspektów gry.POLECAM!

14.10.2013 23:32
odpowiedz
zanonimizowany813590
57
Generał

Oprócz modów podanych w recenzji warte uwagi są też:
-Revenge of the Enemies-Enemy AI Overhaul
-Ultimate Combat
-Deadly Mutilation
-Organized Bandits
-Skyrim Requiem
-Flora Overhaul
..... i gra już staje się lepsza ;).Naprawdę polecam mody zarówno te w recenzji powyżej jak i te podane w tym poście.Instalacja nie trwa długo,a gra staje się o wiele ciekawsza.

18.10.2013 15:22
Slimsy
odpowiedz
Slimsy
4
Legionista

Gra roku? Jeszcze nie grałem, ale w takim razie może znajde czas by kupić i pograć :)

20.10.2013 13:45
odpowiedz
zanonimizowany813590
57
Generał

Slimsy----->
Na pewno warto.Świetna,bardzo rozbudowana gra.Jeśli masz zamiar kupić to zainwestuj w Legendary Edition,bo dodatki(zwłaszcza Dragonborn) są świetne.No i oczywiście jeszcze mody :-).

11.11.2013 11:32
odpowiedz
Adamoz
21
Legionista
10

Do wszystkich, którzy mają jakieś problemy co do oceny 10/10. Ta gra oceniona jest tak, a nie inaczej, bo w dzisiejszych czasach gry ocenia się w porównaniu do innych. Nie znajdziecie lepszej gry od Skyrim, więc jeśli ona ma mieć poniżej dychy, to powinni zmienić skalę na taką od 1 do 9. Każda gra ma jakieś błędy, niedociągnięcia, ale czego chcecie od tak mega mega rozbudowanej gry? Nie da się jej poprawić, bo nikt nie jest nieśmiertelny - nie starczy mu na to życia. Fakt, czasami staje się trochę nudna, i wtedy też oceniłbym ją na 9, ale ma w sobie to coś, że zawsze się do niej wróci. 45h grałem bez żadnych przerw, codziennie po parę godzin. Potem odszedłem, i znowu wróciłem. I tak przez cały czas, aż nazbierało się 150h.

09.01.2014 15:04
odpowiedz
fanatyk1818
1
Junior

gra jest wciągająca i bradzo rozbudowana choć krótki jest główny watek za to poboczne ratuja durza liczba zadań

09.01.2014 15:34
Matt
odpowiedz
Matt
204
I Am The Night
8.5

Za Skyrima wziąłem sie dość późno, bo dopiero po wyjściu edycji Legendarnej i choc bawiłem sie przy grze dobrze i jestem pod dużym wrażeniem jej rozmachu, to jednak od idealnego erpega oczekuje porządnej fabuły, gdy tymczasem to co zaserwował Skyrim było tylko pretekstem do podróżowania z miejsca na miejsce - troche szkoda.
Na dłuższą mete razil mnie też system levelowania, bo o ile pierwsze ~30 leveli mozna wbic w miare swobodnie grajac w stylu ktory kazdemu najbardziej odpowiada, potem gra zaczyna wymuszac levelowanie skilli, ktorych normalnie kijem bym nie tknął albo bezsensowny grind w stylu "poczekajmy aż ten gigant uderzy mnie jeszcze 100 razy, to wbije 10 leveli bloku ....raz ....dwa ....trzy". Na dłuższą mete kaszana, takze jak nabijałem ostatnie achievementy po ~120h gry byłem nia już znudzony.

16.01.2014 17:17
michalonator
😈
odpowiedz
michalonator
14
Chorąży

Najlepsze RPG w jakie grałem grafika średnia ale rozgrywka 10/10 i nawet nie wybierasz klasy ale sam ją tworzysz (nie do końca ale...cóż) do tego świat wielki . Teraz czekam na wiezmina 3 ale też powtarzam skyrima (bawie sie w Gerarta XD)

27.05.2014 20:47
odpowiedz
Arczanderek
2
Junior

Graj jest świetnie zrobiona graficznie tak jak system walki. Lecz główna fabuła nie jest tak dobra jak grafika. Lecz do dziś jestem pewny że nic nie przebije Gothick'a. Czuję że skyrim miał większy potencjał (Chodzi o tą prowincje) lecz w efekcie dostaliśmy grę z piękną grafiką ale bez ciekawej fabuły. Według mnie gildia złodzieji i mroczne bractwo były lepsze w Oblivion'ie. Alę grę bardzo polecam , jest warta swojej ceny.

04.06.2014 11:07
RaDeK002
odpowiedz
RaDeK002
46
Centurion

Bardzo fajna mi się znudziło dopiero po 140h gry. :D

17.08.2014 22:18
odpowiedz
Wojcimier
12
Legionista
9.5

Adamoz ja znam lepszą grę od Skyrim - Red Dead Redemption. Ale ale ale... Jestem potężnym fanem westernów i dlatego jest tak, a nie inaczej, Red Dead jest dla mnie najlepszą grą w historii. Skyrim zaś jest wspaniały, community stworzyło kupę modów, które są naprawdę wysokiej jakości. Gra cierpi tylko z powodu beznadziejnej i płytkiej fabuły i powtarzalnych lokacji. Ale to jest kropla w morzu tej gry. Lokacje, owszem, powtarzalne, ale jest ich z tysiąc, to jakby mieli konstruować każdą z nich z osobna, to poświeciliby na grę z 20 lat :)) Grze daję 9,5 z czystym sumieniem i jako wymagający gracz i surowy juror. Grafika na modach jest wciąż topowa i po tych latach nie odstaje. Mechanika jest prosta i wspaniała. Niestety - postaci są bezpłciowe i tyle, taka prawda. Mamy kilka postaci pokroju Astrid, Brynjolfa, które mają ikrę, ale większość jest jej pozbawiona. Tak czy owak, gra swym ogromem przesila wszystkie wady.

10.09.2014 22:47
odpowiedz
Audioslaver
10
Legionista

Ta gra, z tym światem byłaby cudowna itp itd gdyby twórcy gry nie poszli na łatwizne, jak to robią od dawna przez skalowanie levelów. Tzn Możecie mi zarzucać że jestem wapniak ale wybaczcie dla mnie gra rpg nie powinna zawierać tego elementu mechaniki choćby nie wiem jak dobrze był zrobiony to sama świadomość istnienia obrzydza mi dalszą gre

17.09.2014 20:28
odpowiedz
Arhad
10
Legionista

Patrzę na licznik a tu 500h a ja wciąż gram ! Masakra

07.10.2014 11:46
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Coś te recki zarówno Skyrima, jak i Wiedźmina 2 nie powalają długością. A szkoda, bo o tych grach można napisać zdecydowanie więcej. Dobrze, że teraz na GOLu spotyka się częściej wyczerpujące recki na kilka stron.
Co do Skyrima to myślę, że ocena jest trochę naciągana. Wygląda to tak jak sytuacja z Oblivionem, gdzie też wszyscy poddali się hypowi na grę, poleciały maksymalne noty, ale z perspektywy czasu zaczęto go oceniać znacznie surowiej. Nagle okazało się, że gra ma pewne braki; że fabuła nie powala; że jest ten nieszczęsny level scalling; że świat jest nudnawy. Tym bardziej, że w powyższej recenzji zostały podane takie minusy jak: fabuła, dialogi oraz rozczarowujące smoki. A w erpegu w którym główne skrzypce grają smoki takie minusy aż proszą by odjąć co najmniej pół punktu, choć być może to nie jest w tej grze najważniejsze. W końcu nie ma gier idealnych, więc jeśli jakaś nas pochłonie bez reszty - zasługuje na maksymalną notę, mimo oczywistych wad. Cieszy spora interakcja z otoczeniem. To zawsze ceniłem sobie w Gothicach. Jestem ciekaw co będzie się pisało o Skyrimie przy okazji recenzji TES VI.
Może trudno w to uwierzyć, ale w Skyrima jeszcze zagrać nie miałem okazji, więc póki co nie mogłem wyrobić sobie o nim opinii. Być może poprawię ten błąd tej zimy. Czekałem, aż stanieje, ale nadal po 3 latach od premiery cena się prawie nie zmieniła, więc nie będę czekał i gdzieś na zimę zawitam do prowincji Skyrim. :)

07.10.2014 18:07
odpowiedz
Rick24
105
Generał

sebogothic ---> Co do długości recenzji to się zgodzę. Pamiętam, że tuż po tym jak ona zastała tu opublikowana to pomyślałem dokładnie tak samo.
A że po iluś tam latach patrzy się na ocenę inaczej niż w momencie premiery? To samo można chyba powiedzieć o każdej innej grze, bo w każdej znajdą się jakieś wady. Nawet w genialnych Herosach III. Po premierze często się ich nie widzi, ale jak gra się w jakiś tytuł setki godzin (a przecież to znak firmowy serii TES) to siłą rzeczy coś się prędzej czy później znajdzie. Gier idealnych nie ma i nie będzie. Ja jednak generalnie o tą "dychę" dla Skyrima żadnych większych zastrzeżeń nie mam. Sam dzisiaj bym mniej niż 9.5 na pewno nie dał.
Zgodzę się z tym, że Oblivion po upływie kilku lat znacząco stracił na atrakcyjności. Ale od premiery TES V minęły już prawie 3 lata i moim zdaniem tutaj zbyt wiele od 2011 roku się nie zmieniło na niekorzyść. Może jest nawet lepiej niż było, bo wiele błędów zostało załatanych.

21.10.2015 21:05
odpowiedz
primosz1515
12
Legionista
10

Wstyd powiedzieć, ile spędziłem w tej grze godzin.
Licznik na steam jest bezlitosny.
PS. liczę zabawę z modami. Sama gra mnie nie wciągnęła, przeszedłem w kilkadziesiąt godzin i odstawiłem na długi czas. Potem znalazłem mody. Teraz licznik wykazuje liczby czterocyfrowe.

06.12.2015 15:07
Irek22
odpowiedz
Irek22
102
Grzeczny już byłem
8.0

Jak dla mnie "piątka" to zdecydowanie najlepsza część serii The Elder Scrolls. Może - na tle poprzedniczek - nie jest to jakimś wielkim osiągnięciem, ale fakt jest faktem.

08.12.2015 16:47
3
odpowiedz
1 odpowiedź
yeeehaaaw
7
Konsul
8.0

Ocena 10 dla średniej gry? ; /

18.07.2016 09:42
👍
odpowiedz
zanonimizowany1183449
3
Centurion
10

Najlepszy RPG ostatnich lat. Pełna 10.

26.07.2016 20:09
4
odpowiedz
dmcNero92
86
Konsul
6.0

Jak gra RPG której DIALOGI, FABUŁA leżą i kwiczą dostała 10?! Przecież te dwa aspekty to główne fundamenty gier RPG.
Zrozumiał bym gdyby to był jakiś shooter itd. ale RPG?
Błędy techniczne które były na premierę nadal są.
Zatem 10 za monotonne i powtarzające się zwiedzanie lochów? Beka z Beth, a jeszcze większa z fanbojów którzy są turbo ślepi.

post wyedytowany przez dmcNero92 2016-07-26 20:09:43
30.08.2016 16:22
😒
3
odpowiedz
zanonimizowany1189661
0
Chorąży

Przecież ta gra to jedna wielka kicha. Za co 10?

15.01.2017 15:05
odpowiedz
1 odpowiedź
zab paka
2
Junior

A mi się fabuła podoba w Skyrim. Ale to chyba kwestia indywidualna

08.03.2018 16:21
1
odpowiedz
boy3
55
Generał

Muszę to skomentować

usprawniony w stosunku do Obliviona system rozwoju postaci
Wybieranie jedynie rasy w skyrim, podczas gdy w morrowind i oblivionie wybieraliśmy statystyki, umiejętności naszego bohatera i znak zodiaku nazywamy usprawnieniem?

stopień immersji nieosiągalny dla innych tytułów
Tutaj to już w ogóle kosmos :D

Nie mam pojęcia, odnośnie czego to w ogóle miałoby dotyczyć w skyrim, bo ani system walki nie jest realistyczny, ani nie występują animację z 1 osoby, podstawowych czynności jak w takim far cry 3 czy mirror's edge, ani nawet świat skyrim nie jest immersyjny, w przeciwieństwie do takiego gothica czy wiedźmina

dobrze zrealizowana walka w czasie rzeczywistym
Uważać to za + gdy walka w takim morrowind wyglądała identycznie poza płynniejszymi animacjami, i używaniem 2 rąk, trochę przesada :|

questy losowe, stanowiące doskonałe uzupełnienie zwykłych zadań;
W praktyce te questy losowe są bardzo płytkie, nudne i prawie nic nie warte bo żadnej ciekawej historii nie prezentują, nazywanie to zaletą? Oo

świetnie zaprojektowany, obszerny świat z pięknymi lokacjami;
Piękne lokacje w skyrim = czarna przystań, twierdza ostrzy, i Sovngard KONIEC

ogromna swoboda działania
Można wymienić z 10 rpg na poczekaniu które mogą to samo zaoferować, czy to ma być powód dlaczego skyrim ma zasługiwać na 10?

2/3 zalet jest jak dla mnie bezsensownych

Poza gildiami pobocznymi, to skyrim pod każdym względem prezentuję gorszy poziom od morrowind który zestarzał się głównie pod kątem graficznych i technologicznych

Morrowind 15/10 !!!!

post wyedytowany przez boy3 2018-03-08 17:03:01
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze