Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 3 listopada 2009, 09:33

autor: Maciej "maciek_ssi" Bajorek

Football Manager 2010 - recenzja gry

Najnowszy Football Manager to absolutny lider gatunku menedżerów piłkarskich. Niestety, wciąż brak w serii wielkiej rewolucji, której tak życzyliby sobie przecież fani.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Już przy okazji obcowania z wersją beta stwierdziłem, że Football Manager 2010 będzie znakomitą grą. Lepszą, dopracowaną i bardziej wciągającą od zeszłorocznej edycji, która niekoniecznie mogła zostać uznana za sukces. W większym stopniu skierowaną do szerszego grona graczy, bardziej otwartą, z odświeżonym wyglądem i nowymi rozwiązaniami, przetestowanymi w świecie Football Manager Live. No i tak dokładnie jest. Szkoda tylko, że nie udało się wyeliminować jednego – głównego – problemu: stagnacji serii.

Tryb 2D w pełnej krasie.

Przy pierwszym zetknięciu z grą w oczy rzuca się nowy interfejs. Zrezygnowano z ikon i różnorakich przycisków, a zdecydowano się na system zakładek, który tutaj sprawdza się znakomicie. Dobre wrażenie sprawia domyślna skórka, która dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych, białym oraz czarnym, zapewne w celu lepszego przystosowania jej do określonej pory dnia. Wielu graczom, rozpoczynającym zabawę z edycją 2010, nowy interfejs może sprawiać trudności w poruszaniu się pomiędzy ekranami. Jednakże po kilkudziesięciu godzinach spędzonych z nowym FM każdy dojdzie do wprawy i bezproblemowo odnajdzie dowolny ekran, którego będzie w danym momencie potrzebować. Sama gra działa nieco szybciej niż poprzednio, co przejawia się choćby sprawniejszym symulowaniem meczów. Polonizacja po raz kolejny została wykonana poprawnie. Tu i ówdzie trafiają się nieprzetłumaczone teksty, ale kolejne patche z pewnością to naprawią.

Nowe narzędzie do analizy meczowej. Niestety, do niczego nieprzydatne.

Kilku zmian doczekał się także szeroko krytykowany tryb 3D. Dodano około stu nowych animacji piłkarzy, nowe efekty pogodowe, poprawiono oświetlenie etc. Jednak żadne modyfikacje nie zmienią faktu, że tryb ten właściwie jest niepotrzebny. Praktycznie w żaden sposób nie wspomaga obserwacji zachowań piłkarzy, a jedynie zwiększa czas oczekiwania na rozpoczęcie meczu. Na jego negatywną ocenę wpływa też fakt, że w czasie rozgrywania spotkania momentami zdarza się grze konkretnie „przyciąć”. W pewnym stopniu pomaga dopiero wyłączenie kibiców. Na szczęście nadal dostępny jest stary, dobry widok 2D.

W sferze prowadzenia klubu postawiono na zwiększenie interakcji ze sztabem szkoleniowym drużyny. Teraz trenerzy natychmiast po przyjściu do klubu chcą z nami porozmawiać o drużynie, wskazać braki w składzie albo podpowiedzieć, co zmienić w taktyce, by grać skuteczniej. Potrafią także celnie omawiać przeciwników ligowych, ze wskazaniem ich mocnych oraz słabych stron. Oprócz tego asystent przed meczem może podpowiedzieć, na jakiego piłkarza czy na którą jego nogę należy zwrócić uwagę bądź też, w jaki sposób go pilnować. Sugestie sztabu pojawiają się co miesiąc, jest ich wiele i są bardzo przydatne, szczególnie jeśli chodzi o ciekawych zawodników. Rzecz jasna, trafność rad trenerów określają ich atrybuty, więc nie zawsze można na nich polegać.

Recenzja Nintendo Switch Sports - Sony zrobiło to lepiej
Recenzja Nintendo Switch Sports - Sony zrobiło to lepiej

Recenzja gry

Nintendo Switch Sports mogło być wielkim powrotem gier ruchowych. Zamiast tego cofa ten gatunek do 2006 roku, oferując mniej niż poprzednie pozycje z cyklu, seria Sports Champions Sony czy wiele innych produkcji dostępnych na Switchu.

Recenzja gry FIFA 22 - od lat nie było tak dobrze
Recenzja gry FIFA 22 - od lat nie było tak dobrze

Recenzja gry

FIFA 22 na konsolach nowej generacji dostarcza to, czego nie było w kilku poprzednich odsłonach tego cyklu – radość z gry i zmiany większe niż tylko poprawa koloru murawy. Choć do ideału jeszcze sporo brakuje, można mówić o wytyczeniu dobrego kierunku.

Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście
Recenzja Mario Golf: Super Rush - golf, jakiego jeszcze nie widzieliście

Recenzja gry

Nowa odsłona Mario Golf wprowadza zaskakująco dużo świeżości do gry w golfa i daje sporo frajdy, choć w pewnych aspektach rozczarowuje.