Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Age of Wonders: Planetfall Recenzja gry

Recenzja gry 9 sierpnia 2019, 16:07

autor: Mushroom

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę

Twórcy kultowej serii przenieśli się w daleką przyszłość, skorzystali ze sprawdzonych wzorców i stworzyli grę, w której będziemy się bawić przez lata. Age of Wonders: Planetfall to udana strategia, której warto wybaczyć drobne potknięcia.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4.

PLUSY:
 1. ciekawy świat i wciągająca kampania fabularna;
 2. fajny, nieco satyryczny klimat;
 3. świetne połączenie Cywilizacji i XCOM-a;
 4. zróżnicowane rasy i możliwość ich dalszej modyfikacji;
 5. ogrom możliwości taktycznych;
 6. bogate i pełne atrakcji mapy;
 7. piękna oprawa wizualna, zwłaszcza w trybie strategicznym;
 8. zabawa na wiele miesięcy;
 9. najlepsza tego typu gra na konsole.
MINUSY:
 1. potrafi przytłoczyć masą informacji i mechanik;
 2. drobne potknięcia w warstwie dźwiękowej...
 3. oraz polskiej lokalizacji;
 4. jeden irytujący glicz.

Muszę wyznać, że nie miałem szczęścia do serii Age of Wonders. W czasach największej świetności strategii turowych na moim dysku twardym niepodzielnie rządziły legendarne „Hirołsy”, a zaraz za nimi w kolejce do tronu ustawiały się następne części Disciples. Nigdy nie miałem okazji sprawdzić w akcji żadnej z produkcji Triumph Studios, choć zdawałem sobie sprawę, że one również zasłużyły na miano klasyki. Kiedy więc dostałem propozycję napisania recenzji najnowszej odsłony cyklu, pomyślałem, że to właśnie ta chwila – najwyższy czas poznać się bliżej z bohaterami Wieku Cudów.

Oznacza to oczywiście, że choć strategie turowe to jeden z moich ulubionych typów gier, w przypadku tej konkretnej serii jestem nowicjuszem. Tym samym, pozbawiony balastu porównań z poprzednimi częściami, podszedłem do nowego Age of Wonders jako zupełny świeżak. Być może właśnie dzięki temu łatwiej było mi zaakceptować specyficzny klimat tej produkcji i docenić jej atuty. Tych bynajmniej nie brakuje, gdyż Planetfall to jedna z najlepiej zrealizowanych gier w swoim gatunku, która wciągnęła mnie bez reszty, już od pierwszej misji kampanii fabularnej...

Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę - ilustracja #1
Nowe Age of Wonders to w 100% science fiction.

POLSKA LOKALIZACJA

Odnalezienie się w interfejsie znacznie ułatwia fakt, że wszystkie teksty w grze dostępne są w rodzimej wersji językowej. Mimo to mam kilka zastrzeżeń do polskiej lokalizacji, gdyż miejscami odnosiłem wrażenie, że tłumacz nie znał lub nie brał pod uwagę kontekstu. Dotyczy to zwłaszcza dialogów i choć nie jest to problem powszechny, czasem prowadzi do zabawnych lub niezrozumiałych sytuacji. Zdarzyło mi się również trafić na tekst, który nie był w pełni przetłumaczony i pewne terminy pozostały, ujęte w nawiasy, w wersji angielskiej, co sprawiało wrażenie, jakby były jedynie przygotowane do translacji.

Zmierzch Związku Gwiezdnego

Przed premierą największe wątpliwości fanów serii budził niewątpliwie świat przedstawiony. Age of Wonders już od pierwszej odsłony kojarzone jest przecież z krainami fantasy, zamieszkałymi przez mityczne stwory i pełnymi magii. W Planetfallu dostajemy natomiast rasowe uniwersum science fiction, inspirowane nieco klimatem retro. Dodatkowo twórcy podeszli do tematu z dystansem. Akcja toczy się w bardzo odległej przyszłości, w której ludzkość stworzyła galaktyczne imperium, zwane Związkiem Gwiezdnym.

Choć potężny, związek ów ostatecznie rozpadł się w wyniku niewyjaśnionego kataklizmu, przez co większość zamieszkanych planet znalazła się de facto w stanie postapokalipsy. Z czasem z gruzów tej gigantycznej niegdyś cywilizacji zaczęły wyłaniać się nowe siły, zmierzające do realizacji własnych celów.

Sami przyznacie, że taki miks gatunkowy może budzić wątpliwości, zwłaszcza gdy większość graczy oczekiwała raczej bezpiecznego zestawu elfów i krasnoludów. Ten ryzykowny manewr zakończył się jednak powodzeniem. Wszystko jest tu mega hiper kwantowo-międzywymiarowe, przesadzone i jaskrawe niczym kolory na letnim festynie. Panowie z cygarami w ustach i ogromnymi karabinami ostrzeliwują się ogniem laserowym z Amazonkami ujeżdżającymi zmodyfikowane genetycznie dinozaury.

Całość jest jednak spójna i świadomie wykreowana, a przy tym zaprezentowana w naprawdę ładnej oprawie. Choć tego typu klimaty są już od jakiegoś czasu popularne, taka solidna i wciąż jednak egzotyczna w tym gatunku wizja świata naprawdę do mnie trafiła. To właśnie ciekawość tego, jakie jeszcze zakręcone technologie i jednostki będę mógł odkryć, była jednym z czynników, dla których miałem szczerą chęć przeć naprzód. Tu nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować chore fantazje i zgrać umysły swoich obywateli na dysk komputera albo zamienić ich w roboty przemysłowe, zwiększając tym samym wydajność swoich fabryk.

Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę - ilustracja #2
Fabuła potrafi być zarówno zabawna jak i poważna.

Satyryczne podejście widać przede wszystkim w detalach. Przykładowo odkrycie kolejnych technologii przywołuje okno z odpowiednią grafiką i cytatem, co jest jawnym nawiązaniem do Cywilizacji. Cytaty owe należą jednak do fikcyjnych postaci z przyszłości i zawsze mają prześmiewczy charakter. Podobnie jest z projektami i opisem jednostek. W trakcie zabawy wiele razy natrafiałem na oddziały złożone z seksrobotów z poprzedniej ery. Występują one w wersjach dla obydwu płci i posiadają, pokazane w krzywym zwierciadle, cechy „idealnego mężczyzny” i „idealnej kobiety”.

Choć gra pełna jest takiego poczucia humoru, nie oznacza to, że fabuła okazuje się płytka. Autorzy dostarczają intrygujący świat i odwołując się do naszej nostalgii, zapełniają go zabawnymi nawiązaniami, ale zdarza im się też poruszać poważniejsze tematy.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz strategie turowe, czy w czasie rzeczywistym?

Turowe
50,5%
W czasie rzeczywistym
49,5%
Zobacz inne ankiety
Recenzja Gears Tactics - gra taktyczna dla tych, którzy boją się gier taktycznych
Recenzja Gears Tactics - gra taktyczna dla tych, którzy boją się gier taktycznych

Recenzja gry

Seria Gears of War doczekała się kolejnej odsłony, ale tym razem nie naciskamy na spust, a mówimy innym, kiedy i do kogo mają strzelać. Czy transformacja strzelanki w strategię miała sens?

XCOM: Chimera Squad – nowy XCOM jest tani, ale nie jest biedny
XCOM: Chimera Squad – nowy XCOM jest tani, ale nie jest biedny

Recenzja gry

Zapowiedź XCOM: Chimera Squad uderzyła w graczy niczym latający spodek w wieżę radiową. Nim zdążyliśmy się dobrze otrząsnąć i wygrzebać z gruzów, gra wylądowała na Steamie.

Recenzja gry The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics – lepiej niż przewidywaliśmy!
Recenzja gry The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics – lepiej niż przewidywaliśmy!

Recenzja gry

Gry na licencjach filmowo-serialowych zazwyczaj są złe i słabo wykonane. The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics odżegnuje się jednak od tego stereotypu, a robi to ze skutecznością nie mniejszą, niż podbój planety Thra przez złych Skeksów.