Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Age of Wonders: Planetfall Recenzja gry

Recenzja gry 9 sierpnia 2019, 16:07

autor: Mushroom

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę

Twórcy kultowej serii przenieśli się w daleką przyszłość, skorzystali ze sprawdzonych wzorców i stworzyli grę, w której będziemy się bawić przez lata. Age of Wonders: Planetfall to udana strategia, której warto wybaczyć drobne potknięcia.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4.

PLUSY:
 1. ciekawy świat i wciągająca kampania fabularna;
 2. fajny, nieco satyryczny klimat;
 3. świetne połączenie Cywilizacji i XCOM-a;
 4. zróżnicowane rasy i możliwość ich dalszej modyfikacji;
 5. ogrom możliwości taktycznych;
 6. bogate i pełne atrakcji mapy;
 7. piękna oprawa wizualna, zwłaszcza w trybie strategicznym;
 8. zabawa na wiele miesięcy;
 9. najlepsza tego typu gra na konsole.
MINUSY:
 1. potrafi przytłoczyć masą informacji i mechanik;
 2. drobne potknięcia w warstwie dźwiękowej...
 3. oraz polskiej lokalizacji;
 4. jeden irytujący glicz.

Muszę wyznać, że nie miałem szczęścia do serii Age of Wonders. W czasach największej świetności strategii turowych na moim dysku twardym niepodzielnie rządziły legendarne „Hirołsy”, a zaraz za nimi w kolejce do tronu ustawiały się następne części Disciples. Nigdy nie miałem okazji sprawdzić w akcji żadnej z produkcji Triumph Studios, choć zdawałem sobie sprawę, że one również zasłużyły na miano klasyki. Kiedy więc dostałem propozycję napisania recenzji najnowszej odsłony cyklu, pomyślałem, że to właśnie ta chwila – najwyższy czas poznać się bliżej z bohaterami Wieku Cudów.

Oznacza to oczywiście, że choć strategie turowe to jeden z moich ulubionych typów gier, w przypadku tej konkretnej serii jestem nowicjuszem. Tym samym, pozbawiony balastu porównań z poprzednimi częściami, podszedłem do nowego Age of Wonders jako zupełny świeżak. Być może właśnie dzięki temu łatwiej było mi zaakceptować specyficzny klimat tej produkcji i docenić jej atuty. Tych bynajmniej nie brakuje, gdyż Planetfall to jedna z najlepiej zrealizowanych gier w swoim gatunku, która wciągnęła mnie bez reszty, już od pierwszej misji kampanii fabularnej...

Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę - ilustracja #1
Nowe Age of Wonders to w 100% science fiction.

POLSKA LOKALIZACJA

Odnalezienie się w interfejsie znacznie ułatwia fakt, że wszystkie teksty w grze dostępne są w rodzimej wersji językowej. Mimo to mam kilka zastrzeżeń do polskiej lokalizacji, gdyż miejscami odnosiłem wrażenie, że tłumacz nie znał lub nie brał pod uwagę kontekstu. Dotyczy to zwłaszcza dialogów i choć nie jest to problem powszechny, czasem prowadzi do zabawnych lub niezrozumiałych sytuacji. Zdarzyło mi się również trafić na tekst, który nie był w pełni przetłumaczony i pewne terminy pozostały, ujęte w nawiasy, w wersji angielskiej, co sprawiało wrażenie, jakby były jedynie przygotowane do translacji.

Zmierzch Związku Gwiezdnego

Przed premierą największe wątpliwości fanów serii budził niewątpliwie świat przedstawiony. Age of Wonders już od pierwszej odsłony kojarzone jest przecież z krainami fantasy, zamieszkałymi przez mityczne stwory i pełnymi magii. W Planetfallu dostajemy natomiast rasowe uniwersum science fiction, inspirowane nieco klimatem retro. Dodatkowo twórcy podeszli do tematu z dystansem. Akcja toczy się w bardzo odległej przyszłości, w której ludzkość stworzyła galaktyczne imperium, zwane Związkiem Gwiezdnym.

Choć potężny, związek ów ostatecznie rozpadł się w wyniku niewyjaśnionego kataklizmu, przez co większość zamieszkanych planet znalazła się de facto w stanie postapokalipsy. Z czasem z gruzów tej gigantycznej niegdyś cywilizacji zaczęły wyłaniać się nowe siły, zmierzające do realizacji własnych celów.

Sami przyznacie, że taki miks gatunkowy może budzić wątpliwości, zwłaszcza gdy większość graczy oczekiwała raczej bezpiecznego zestawu elfów i krasnoludów. Ten ryzykowny manewr zakończył się jednak powodzeniem. Wszystko jest tu mega hiper kwantowo-międzywymiarowe, przesadzone i jaskrawe niczym kolory na letnim festynie. Panowie z cygarami w ustach i ogromnymi karabinami ostrzeliwują się ogniem laserowym z Amazonkami ujeżdżającymi zmodyfikowane genetycznie dinozaury.

Całość jest jednak spójna i świadomie wykreowana, a przy tym zaprezentowana w naprawdę ładnej oprawie. Choć tego typu klimaty są już od jakiegoś czasu popularne, taka solidna i wciąż jednak egzotyczna w tym gatunku wizja świata naprawdę do mnie trafiła. To właśnie ciekawość tego, jakie jeszcze zakręcone technologie i jednostki będę mógł odkryć, była jednym z czynników, dla których miałem szczerą chęć przeć naprzód. Tu nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować chore fantazje i zgrać umysły swoich obywateli na dysk komputera albo zamienić ich w roboty przemysłowe, zwiększając tym samym wydajność swoich fabryk.

Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę - ilustracja #2
Fabuła potrafi być zarówno zabawna jak i poważna.

Satyryczne podejście widać przede wszystkim w detalach. Przykładowo odkrycie kolejnych technologii przywołuje okno z odpowiednią grafiką i cytatem, co jest jawnym nawiązaniem do Cywilizacji. Cytaty owe należą jednak do fikcyjnych postaci z przyszłości i zawsze mają prześmiewczy charakter. Podobnie jest z projektami i opisem jednostek. W trakcie zabawy wiele razy natrafiałem na oddziały złożone z seksrobotów z poprzedniej ery. Występują one w wersjach dla obydwu płci i posiadają, pokazane w krzywym zwierciadle, cechy „idealnego mężczyzny” i „idealnej kobiety”.

Choć gra pełna jest takiego poczucia humoru, nie oznacza to, że fabuła okazuje się płytka. Autorzy dostarczają intrygujący świat i odwołując się do naszej nostalgii, zapełniają go zabawnymi nawiązaniami, ale zdarza im się też poruszać poważniejsze tematy.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz strategie turowe, czy w czasie rzeczywistym?

W czasie rzeczywistym
51%
Turowe
49%
Zobacz inne ankiety
Recenzja gry Total War: Three Kingdoms – gra o chiński tron
Recenzja gry Total War: Three Kingdoms – gra o chiński tron

Recenzja gry

Nowa odsłona serii Total War to uczta nie tylko dla (niezbyt chyba licznych) miłośników chińskiej historii, ale przede wszystkim dla fanów gier strategicznych. Three Kingdoms śmiało może rywalizować z najlepszymi częściami cyklu Creative Assembly.

Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, choć nie dla każdego
Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, choć nie dla każdego

Recenzja gry

Trudna, ogromna, wymagająca dziesiątek godzin nauki, ale jednocześnie dokładnie taka, na jaką mogliśmy mieć nadzieję. Imperator: Rome to gra stworzona z myślą o fanach, na której nie powinniście się zawieść.

Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości
Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości

Recenzja gry

XIX wiek to piekielnie ciekawy okres w rozwoju naszej cywilizacji, nic dziwnego, że tworząc Anno 1800, pierwszą historyczną odsłonę cyklu po latach przerwy Blue Byte zdecydował się właśnie na rewolucję przemysłową.

Komentarze Czytelników (24)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
09.08.2019 17:42
Jane's
👍
2
Jane's
8
USS Cheyenne

Obowiązkowy zakup ale chwilowo świetnie się bawię w Surviving Mars. Czasu na dwie takie kobyłki raczej nie będzie.

09.08.2019 17:45
SpecShadow
1
odpowiedz
SpecShadow
70
Silence of the LAMs

Udany przeskok ze skostniałego fantasy do sci-fi?
Winszuję.

09.08.2019 19:16
Dead Men
odpowiedz
1 odpowiedź
Dead Men
120
Generał
9.5

Nigdy nie miałem okazji sprawdzić w akcji żadnej z produkcji Triumph Studios

I tyle w remacie

10.08.2019 11:02
D.a.r.k.ELF
👍
D.a.r.k.ELF
19
Konsul

To czas najwyższy bo giera mega :)

09.08.2019 19:23
👍
1
odpowiedz
tankshtela
14
Centurion
8.5

Ostatnie kilka dni w robocie byłem jak zombi z niewyspania, całkowicie pochłoną mnie syndrom jeszcze jednej tury i nie zanosi się na poprawę w najbliższym czasie.

09.08.2019 21:50
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Interior666
110
Generał

A wy jacyś nienormalni? Recenzja gry?

12.08.2019 01:02
Hioziv
33
Konsul

Poniosło ich. :D

10.08.2019 07:38
Sir Xan
odpowiedz
Sir Xan
96
Legend

Wolisz strategie turowe, czy w czasie rzeczywistym?

Jak zwykle nie ma trzeci odpowiedź takich jak "lubię jedno i drugie".

10.08.2019 11:08
D.a.r.k.ELF
😍
odpowiedz
3 odpowiedzi
D.a.r.k.ELF
19
Konsul
9.5

Mimo że recenzja na PS4 a nie na PC gdzie wiadomo że mamy lepiej pod kilkoma względami to ogólnie również mogę polecić bo nowe Age jest mega wciągające, mega rozbudowane i mega ładne także czego chcieć więcej? A przed nami jeszcze mega dużo usprawnień i dodatków aż do jesieni 2020! :D

10.08.2019 13:41
Herr Pietrus
😁
Herr Pietrus
176
Ubecka Wdowa

I dlatego właśnie po tym wszystkim kupię GOTY na Summer Sale 2021.

10.08.2019 17:18
radekPet
3
Centurion

2021 będzie za wcześnie bo wtedy skończy się pierwszy sezon pass już lepiej winter sale 2022 bo wtedy będzie 2 lata od wydania gry paradoxu po 2 latach są stabilne dopiero a nie które po 14 i dalej dlc wychodzą.

10.08.2019 22:20
D.a.r.k.ELF
😉
D.a.r.k.ELF
19
Konsul

To zależy od tego jakie macie podejście do gier na które czekacie :) Ja jak na coś czekam (a na ten tytuł czekałem od ponad roku) to biorę z miejsca na premierę :)

10.08.2019 19:27
odpowiedz
Naczelnyk
140
Witch Hunter

Gra jest po prostu kapitalna! Świetny klimat SF, piękna grafika i ta sama wymagająca i złożona rozgrywka.Polecam

post wyedytowany przez Naczelnyk 2019-08-10 19:27:44
10.08.2019 20:22
odpowiedz
1 odpowiedź
Hajsine
9
Legionista
6.5

Jak dla mnie ta część jest zdecydowanie najsłabsza. Grafika jest paskudna i nieprzejrzysta, walki mniej taktyczne w porównaniu do poprzednich części.. I te koszmarne dialogi.. Ktoś to czytał w ogóle? Uczeń podstawówki pisał dialogi.

Gra góruje natomiast względem rozbudowania samej formuły. Możliwość modyfikowania jednostek daje ogrom możliwości no i drzewko technologi się pojawiło, gdzie w końcu można zaplanować strategie rozwoju.

Ja osobiście nie polecam.

10.08.2019 22:26
D.a.r.k.ELF
😂
1
D.a.r.k.ELF
19
Konsul

Typowa opinia gimba :) "Grafika paskudna i nieprzejrzysta" - jaką masz kartę i monitor? :P Walki są 100 razy lepsze niż w takim AOW 3 bo są dużo bardziej rozbudowane i właśnie dużo bardziej taktyczne - krycie się za osłonami, opcja warty jak w X-com i wiele więcej. Dialogi są normalne jak w każdej grze i świetnie że tutaj w ogóle są i jest tak rozwinięta fabuła, do tego mega ciekawa ale trzeba dużo pograć a nie oceniać po godzinie ;) 6,5 i nie polecasz? :P Ja bym nie polecał jakby było 1,5 albo 2,5 ;) Na szczęście to tylko twoja 1%-towa opinia w gąszczu takich na 8/8,5/9/9,5. Wracaj do Fortnite.

11.08.2019 08:46
Wielki Gracz od 2000 roku
odpowiedz
2 odpowiedzi
Wielki Gracz od 2000 roku
122
El Kwako

Jako, że po testach rozdawanego ostatnie AoW III mam zdanie o tym tytule, że to crap, to nawet nie wiem czy będę to testować. Chyba szkoda czasu, do tego nie jest w czasie rzeczywistym tylko turowa.

11.08.2019 10:28
Maverick0069
5
Maverick0069
46
Konsul

Zgadzam się z Tobą ! mam takie samo zdanie o innej grze w którą nie grałem ale za to grałem w inną odsłonę tej serii... czekaj czekaj co ja pier.... za głupoty. Przepraszam za mój debilny wpis.

11.08.2019 21:40
D.a.r.k.ELF
D.a.r.k.ELF
19
Konsul

Tyle że AOW 3 to nie crap ;) Równie dobrze tak samo można by powiedzieć o Herosach 3... a obie gry są kultowe a ty się nie znasz :)

12.08.2019 14:24
multigry
odpowiedz
1 odpowiedź
multigry
105
Konsul

Kolejne turowe gunwo. Czy kiedykolwiek powstanie jeszcze jakis fajny RTS o budzecie wiekszym niz goat simulator?

12.08.2019 14:51
Dharxen
😂
1
Dharxen
41
Generał

Ktoś tu chyba przegapił nowe Anno.

12.08.2019 14:43
wytrawny_troll
1
odpowiedz
1 odpowiedź
wytrawny_troll
27
Ele man tar
Image

up@hmmmm

12.08.2019 23:37
D.a.r.k.ELF
😉
D.a.r.k.ELF
19
Konsul

taaa bardzo słaby ten troll ;) to tak jakby np Herosów 3 nazwać gównem... żenada.

13.08.2019 07:33
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
43
Senator

No to git. Niestety czasu jak brakowało tak brakuje. W AoW3, które mam kupione niedługo po premierze zdążyłem raptem rozegrać kilka scenariuszów...

I tutaj pytanie do osób ogrywających AoW:P jak oceniacie w kontekście AoW3. Dużo lepiej? Trochę lepiej czy porównywalnie?

post wyedytowany przez elathir 2019-08-13 07:34:05
13.08.2019 15:05
D.a.r.k.ELF
👍
D.a.r.k.ELF
19
Konsul

Dużo lepsza jest bo jest dużo bardziej rozbudowana - bogatsza :) Więcej cech rozwoju, drzewka technologii, rozwój bohatera - umiejętności, zmiana broni itd, można go wsadzić w pojazd itd, mnóstwo questów i losowych zdarzeń, ciekawsza fabuła, bardziej zróżnicowane rasy/frakcje (tu mamy 6 i mają dojść kolejne w dodatkach). Na twoim miejscu już bym nie wracał do AOW 3, też mam i rozegrałem kiedyś równe 7 godzin tylko, tyle że ja tak gram w gry bo ciągle coś nowego wychodzi co chce mieć :P W każdym razie Planetfall dużo lepsza :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze