Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Elite: Dangerous Recenzja gry

Recenzja gry 27 stycznia 2015, 14:46

autor: Sebastian Zieliński

Recenzja gry Elite: Dangerous - w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego marudzenia

Dwadzieścia lat czekaliśmy na nową odsłonę kosmicznej symulacji osadzonej w realistycznie odwzorowanej Galaktyce. David Braben wykorzystał szansę, jaką dał mu Kickstarter i stworzył grę jedyną w swoim rodzaju.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
 1. Galaktyka;
 2. Możliwość podróżowania do znanych ciał niebieskich;
 3. Świetny model lotu i walk w przestrzeni kosmicznej;
 4. Rewelacyjna oprawa dźwiękowa;
 5. Intrygujące, inspirujące uniwersum;
 6. Ogromny potencjał rozwojowy;
 7. Dla odpowiednich osób – gra na lata;
MINUSY:
 1. Czasem wymaga sporo cierpliwości i determinacji;
 2. Minimalistyczne przedstawienie frakcji, misji i wydarzeń;
 3. Niektóre aktywności są słabo rozwinięte;
 4. Błędy i problemy z multiplayerem.

Czy kiedykolwiek marzyliście o tym, aby wyrwać się z naszej zapyziałej planety i ruszyć na podbój wszechświata? Handlować, walczyć, odkrywać przestrzeń, w której odległość rzędu lat świetlnych pokonuje się w kilka sekund, gdzie poza skupiskiem kilku tysięcy skolonizowanych systemów znajdują się miliardy kolejnych, czekających na odkrycie? Chcielibyście poczuć, że świat wokół, to prawdziwy, bezkresny kosmos, w którym każde ciało niebieskie podlega prawom fizyki, że nie jest to jego marna atrapa, pudełko ze ścianami wymalowanymi w gwiazdki, kółka i kolorowe chmurki udające gwiazdy, planety i mgławice? Istnieje kilku zapaleńców, którzy marzyli o tym samym i dzięki nim możemy dzisiaj zagrać w Elite: Dangerous.

Jak stworzyć biliony ciał niebieskich składających się na galaktykę? Jak odwzorować skomplikowane oddziaływania grawitacyjne, ruch orbitalny i obrotowy, reakcje zachodzące wewnątrz gwiazd czy skład chemiczny atmosfer? Możliwość jest tylko jedna – generowanie proceduralne. Pierwszy model powstał w ten sposób już w 1993 roku i jego autorem był David Braben – pomysłodawca i twórca serii Elite, ojciec wszystkich space-simów i sandboksów. Galaktyka w grze Frontier: Elite II zawierała około 100 miliardów systemów i mieściła się na jednej dyskietce 1,44 MB.

Dajcie mi algorytm, a zbuduję wam galaktykę

Używając zaawansowanych procedur, narzędzie o nazwie Stellar Forge zasymulowało w Elite: Dangerous powstanie i ewolucję galaktyki. Źródłem danych była zarówno cała nasza wiedza astrofizyczna, jak również wszystkie dostępne bazy obiektów astronomicznych. Rezultat robi piorunujące wrażenie. Droga Mleczna w najnowszej grze Brabena została odtworzona w skali 1:1 i zawiera wszystkie znane ciała niebieskie. Uzupełniono ją obiektami wygenerowanymi na podstawie symulacji, co dało w sumie ponad 400 miliardów układów, w tym gwiazdy, planety, księżyce, mgławice i czarne dziury. Wszystko sklasyfikowane i opisane według obowiązujących kryteriów. Każdy parametr wpływa na wielkość, wygląd czy ruch ciała niebieskiego, co w konsekwencji tworzy obraz tego, jak wygląda nasza galaktyka. Trudno w to uwierzyć, ale tak wygenerowany świat jest zarówno logicznie uporządkowany, jak i zaskakująco zróżnicowany. Wszystko, co widzimy, tworzą rzeczywiste obiekty astronomiczne, pomimo iż odległości między nimi niekiedy można mierzyć w tysiącach lat świetlnych. Oglądając niebo z okolic Ziemi łatwo rozpoznać charakterystyczne konstelacje, gwiazdy bądź planety. Co więcej, możemy do nich dotrzeć. Oczywiście galaktyka proceduralna ma swoje wady i ograniczenia, ale nie ma chyba lepszego sposobu na ukazanie w grze komputerowej skali kosmicznej. Pasjonaci eksploracji co jakiś czas natrafiają na fenomeny, które wywołują dyskusje, czy dany element może istnieć w rzeczywistości, czy jest tylko błędem algorytmu. Tajemnice wirtualnej galaktyki odkrywać będziemy więc latami.

Recenzja gry Elite: Dangerous - w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego marudzenia - ilustracja #2
Starożytny artefakt w pobliżu Altaira – może to XX-wieczny komputer?

Niegroźny, biedny, zagubiony

Elite: Dangerous to nie tylko symulacja galaktyki, ale pełnowartościowa produkcja, kosmiczna piaskownica, chociaż ze względu na skalę właściwsze byłoby określenie „pustynia”. Obszar gry stanowi cała Droga Mleczna, jednak większość aktywności i wydarzeń rozgrywać się będzie w okolicy kilkuset systemów znajdujących się w otoczeniu Ziemi, stanowiących centrum cywilizowanego kosmosu. Gracz, dysponując podstawowym statkiem i tysiącem kredytów (uniwersalna waluta), zaczyna karierę kosmicznego pilota niezwiązanego z żadną frakcją ani żadnym zawodem – jaką ścieżkę wybierze, zależy wyłącznie od niego. Nie ma tu tradycyjnie rozumianej fabuły, co najwyżej jest historia, która dzieje się w tle i stanowi okazję do zarobku czy zaprezentowania własnego światopoglądu. Celem może być zdobycie fortuny, wymarzonego statku, najwyższej rangi w Imperium, dotarcie do centrum galaktyki albo sianie postrachu wśród innych graczy. Można bawić się w szalonego pirata, łowcę nagród lub spokojnego kupca. Handlować niewolnikami albo ich wyzwalać. Albo jeszcze lepiej nie decydować się na nic konkretnego, tylko robić to, na co w danej chwili ma się ochotę.

Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku
Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku

Recenzja gry

Po wybitnie podobnych do siebie poprzednich częściach, wraz z tegoroczną odsłoną najstarszej i najpopularniejszej serii rolniczych symulatorów miała wreszcie przyjść mała rewolucja. Zapowiedzi jednak okazały się zbyt optymistyczne.

Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty
Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty

Recenzja gry

W kraju, gdzie rolnicze produkcje biją rekordy popularności, nie doczekaliśmy się jeszcze rodzimego symulatora farmy z prawdziwego zdarzenia. Tę sytuację miał zmienić Pure Farming 2018. Czy ekipie studia Ice Flames udało się zawojować wirtualne pola?

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Komentarze Czytelników (65)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
29.01.2015 14:20
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

nagytow saed
liczyłem ze będzie jakaś cięta riposta ale widać ze powiedzenie jaki ojciec taki syn nadal się sprawdza . tak właśnie was obraziłem (wyjasnienie dla niedorozwojów uzyłem porównania ta gra to dziecko a ze ją kupiliście to jesteście jej ojcami ) .
dwrob a ja mam podobne hobby lubię się naśmiewać z kupujących parówy w biedronie i mówiącym dokoła ze to niebo w gębie , są tacy bezbronni jak zobaczą ze żrą gówno ale nadal muszą się uśmiechać .

29.01.2015 14:28
odpowiedz
nagytow
146
Firestarter

Naucz sie pisac po polsku, to moze cie zrozumiem. Domyslanie sie gdzie tu jest nowe zdanie, gdzie ma byc kropka czy przecinek jest niewarte mojego czasu, bo twoch tlumaczy wyzej i tak potwierdza, ze piszesz glupoty. A gry (jeszcze) nie kupilem, wiec kolejne pudlo.

29.01.2015 15:19
odpowiedz
Lutz
169
Legend

nauczyl sie w koncu pisac "fanboy" wiec jakis progress jest

29.01.2015 15:38
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

nagytow oczywiscie gry nie kupiłes :)od kłamania nie rośnie parówa tylko nos więc uważaj .

29.01.2015 15:45
odpowiedz
nagytow
146
Firestarter

Widzisz, mam taki glupi zwyczaj, ze najpierw czytam recenzje i komentarze, dopiero potem podejmuje decyzje o kupnie. Komentarze sa czesto ciekawsze niz gra, bo zawieraja wiecej ciekawostek i osobistych odczuc graczy. Gdy juz kupie gre, to nie mam powodu zagladac do recenzji, bo i po co.

PS. Moj tekst dotyczyl twojego iq, ktory masz podany ladnie w nawiasach obok nicku. Twoje obrazanie mnie nie rusza, przeciez twoj styl pisania dokladnie pokazuje twoje mozliwosci intelektualne.

30.01.2015 13:32
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

no i wybił dziure w kineskopie monitora koniec grania na joisticku teraz tylko pad . :)

30.01.2015 15:15
odpowiedz
HETRIX22
134
PLEBS

adhan !?

31.01.2015 09:25
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

co tam hetrix22 ?
też kupiłeś tego niedorozwoja ? czekasz na patha czy przycinasz komara podczas lotu z identycznego systemu do 2 identycznego systemu . jak tam twoja wyobraźnia bo mi się już procesor grzeje od wyobrażania ze ta parówa z biedronki to kawior .

31.01.2015 10:12
odpowiedz
lcf80
11
Legionista
9.0

@damianyk: wariant oszczędny na KS od £20 był.

@adhan: jest proste rozwiązanie dla kogoś, kto woli inne klimaty - grać w inne gry. Jest dużo osób, którym pasuje dokładnie taka forma rozgrywki, jak w oryginalnym Elite i Frontierze. Tryb online jest póki co mocno uproszczony (wsparcie dla grup dojdzie w 1.2), ale walki 1 na 1 z innymi graczami już teraz są świetne i masę emocji mogą dostarczać :).

Co do spotykania innych graczy to w okolicy kilkudziesięciu lat świetlnych od Sol i Achenaru często ludzi można spotkać, a na dobrych trasach handlowych cały czas się z kimś mijasz.

Gra na pewno nie jest dla każdego, bo jest dosyć specyficzna - oprawa wizualna, model lotu, i walka są zrealizowane znakomicie, ale trzeba mieć świadomość, że jest to dosyć spartański kosmiczny sandbox - ze wszystkimi wadami i zaletami takiego podejścia.

31.01.2015 12:47
odpowiedz
Ragn'or
165
mortificator minoris

Czy są w tej grze czarne dziury, jakieś anomalie?
Czy ktoś był w jakimś wyjątkowym systemie, czy wszystkie wyglądają podobnie?
Ciekawi mnie taka Betelgeuse albo Rigel. To bardzo duże gwiazdy, ciekawe czy to widać w grze?
Albo coś takiego?

http://pl.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris

Chciałbym takie obiekty zobaczyć w Elite.

https://www.youtube.com/watch?v=5KJiW_Xxjjg

31.01.2015 19:31
odpowiedz
zanonimizowany136591
54
Pretorianin

Wpisz w google "elite dangerous (nazwa interesującej Cię gwiazdy)" i znajdziesz filmiki
Black hole bez problemu znajdziesz tylko, że nie takie jak w Interstellar :D I też jest trochę filmów graczy.

01.02.2015 08:38
odpowiedz
zanonimizowany136591
54
Pretorianin

Jako uzupełnienie tego co napisałem wyżej galeria (nie moja) widoczków z Elite Dangerous:
link:
imgur.com/a/L4gXt#0

01.02.2015 12:33
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

a tutaj macie linka jak na youtubie jak wyśmiewają tego niedorozwoja powiem tylko tyle Genialne .
https://www.youtube.com/watch?v=DZeO-4F45WM&list=FLwUCq3hVx4_WGVQINsQLoxA&index=19
dwrob jak tam parówa nadal smakuje czy już czujesz ten niepowtarzalny smak kupy :)

01.02.2015 12:46
odpowiedz
zanonimizowany136591
54
Pretorianin

adhan Dzięki za troskę bo parówki drobiowe są całkiem, całkiem ...
Przyznam, że nie wiem się co Ty jesz ale to pijesz lub bierzesz to jednak powinieneś odstawić :)

01.02.2015 13:02
odpowiedz
Mitsukai
178
Internet is for Porn

a tutaj macie linka jak na youtubie jak wyśmiewają tego niedorozwoja powiem tylko tyle Genialne .
Cytat z autora tego filmiku:
I love playing elite. I trade. Its all I do and I have a blast.

I saw that trailer and was blown away by how little of my playstyle is represented. How little of the majesty of being isolated in space was represented. The total disconnect between my personal experience and what these dipshit marketers reduced it to.

Its like someone advertised interstellar by showing a transformers 4 trailer with matthew mcconneheys face photoshopped onto optimus primes.

I could have said all that in the comments thread of the original trailer. Wouldnt have been as cathartic or fun to do as the video was though.

Even if you want to leave that stick firmly wedged up your arse, the truth is this was a gentle jibe about a game I genuinely love. You know you truly love something when you can point to all its flaws and accept its not perfect.

Nastepnym razem upewnij sie czy to co wklejasz jest tym czym myslisz ze jest :).

01.02.2015 13:58
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

mitsukaj gdzie ty ten tekst znalazłeś ? bo to jak o mnie ja tez kocham tego niedorozwoja handluje śmierdzącymi rybami strzelam do piratow żrąc chipsy i ziewam na potęgę wczasie wspaniałych nudnych lotów .
do mnie bardziej od słów przemawia obraz tu macie 2 filmik tego samego autora juz bez trailerów pokazujący prawdziwe ostateczne oblicze tego potworka https://www.youtube.com/watch?v=Yb5OwnsdC1E

01.02.2015 14:44
👍
odpowiedz
Mitsukai
178
Internet is for Porn

mitsukaj gdzie ty ten tekst znalazłeś ?
Jeden z pierwszych komentarzy. Sztuka czytania czasem sie przydaje.

edit: Co do drugiego materialu, znow cytat z autora :)
I do play it. I play it all the time. I'm on the verge of getting a Lakon 6. Just because people keep mistaking a joke for a documentary, dont go thinking I havent enjoyed every step of the process.

Moze poszukaj materialow kogos innego.

01.02.2015 18:06
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

nie rozumiem o co ci chodzi co te cytaty mają wnieść do dyskusji ? koleś pięknie pisze i pokazuje tak jak ja w których miejscach elite leży i gryzie gruz . a ze gra to jedno drugiemu nie przeszkadza . tak jak pisałem wcześniej pokochał swojego niedorozwoja . gram od bety kiedy cenę obniżyli do akceptowalnej (gdy skończyli doić funbojów ) i po pierwszym zachwycie czytaj 2 tyg grania każdy obiektywny gracz zobaczy ze to co jest w tej chwili to 30 procent tego co powinno się znajdować w grze z roku 2014 . i oceny 9,5 - 8,5 to jest po prostu kpina . ale co ja tam wiem po prostu mam słabą wyobraźnie . kupcie tego gniota a potem miejcie pretensje tylko do funbojów ze wam takiego gniota polecili . a prawda jest taka ze chcieli nabić kasę na święta dlatego to wydali bo wiedzieli ze po świętach sprzedadzą polowe mniej egzemplarzy bo o tym nikt nie mówi ale do elita potrzeba gre oraz joistick a jak zacznie się prawdziwy multiplayer to bez track ira nie podchodź .

01.02.2015 18:21
odpowiedz
Mitsukai
178
Internet is for Porn

koleś pięknie pisze i pokazuje tak jak ja w których miejscach elite leży i gryzie gruz
Nie, ty cos gadasz trzy po trzy o parowkach, Biedronce i piszesz bez ladu i skladu. O braku konkretnych argumentow nie wspominajac.
On po prostu prowokuje fanboi. Podsumowanie widac w drugim materiale.

01.02.2015 18:38
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

najnowszy news ze swiata funboyów chłopaki się zbierają na ts i na forum żeby pisać dobre recenzje tego potworka to jest prawdziwa miłość (czują juz ten niesmak w gębie ale trzeba trzymać forme ze sie nie jest gównojadem ). dla mnie żałosne . mitsukaj fajnie ze sie zgodziłes ze ta gra w wielu miejscach gryzie gruz to dobry początek . juz lece 275 zł za 30 procent tego co powinno być ? 2 tona błędów zaczynając od awansów koncząć na przekretach z kasą nie mówiąc o głupotach jak bomby w statkach i samowybuchy podczas dokowania bo to juz drobnostka . 3 brak eventów 4 grafika no bez przesady ale battlefield to nie jest . multiplayer załosny nawet nie ma co-op . no i ten kosmos wszędzie wygląda tak samo duzy blok mały blok familok . zasady przejmowania planet hokus pokus . itd itd .

01.02.2015 18:41
😒
odpowiedz
Andre Linoge
38
Generał

adhan ostrzegles paru ludzi przed tym shitem,ale to juz staje sie niesmieszne chlopie, trzeba wiedziec kiedy odpuscic.

02.02.2015 08:52
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

andre masz racje kończę pastwić się nad tym niedorozwojem bo już mi się zal zrobiło funboyów .
chłopaki odpalili ambitny projekt polecieli do jakieś zabitej dechami wsi . i chcieli przejąć władze miesiąc latania do porzygania w jednym systemie zarywanie nocy robienie misji dla jednej fakcji a procencik nawet nie skoczył chłopaki nawet napisali posta do producenta ze z domu nie wychodzą dzieciom jeść ni dają dlaczego nie mogą wypędzić sołtysa !!!!!! . frontier odpowiedział ze jest im przykro ale system przejmowania planet nie działa jak powinien naprawią to w najbliszych pathach to musiało boleć .i tak jest ze wszystkim . wstyd Panie Braben ze zgodziłes się wypościć tego wcześniaka karny kutafang dla ciebie . a tu macie linka poczytajcie jak niszczy sie marzenia . https://forums.frontier.co.uk/showthread.php?t=99870

02.02.2015 10:13
odpowiedz
Lutz
169
Legend

(56) jemu zdecydowanie potrzebny jest psychiatra. Bo nie wyglada raczej zeby to byl 14 latek. Nawet "attention whorism" ma swoje granice.

02.02.2015 17:47
odpowiedz
Hyde911
51
Pretorianin
7.0

Grze rzeczywiście brakuje treści, wynika to zapewne z ograniczonego budżetu. Ale to co w grze jest zrobione jest porządnie (lepiej niż gdyby próbowali wrzucić dużo ale słabej jakości). Model lotu jest świetny, a walka jest satysfakcjonująca. Gra również wygląda i brzmi świetnie.
O ile twórcy nie wypełnią pustego jednak świata nowymi elementami, to długiego życia tej grze nie wróżę. Sam pewnie jeszcze kilka tygodni polatam.
Jak dla mnie solidna 7-ka.

@adhan Mam Cię nie kochała czy co?

04.02.2015 15:29
odpowiedz
Saed
114
Pretorianin

@Ragn'or
Tak, są czarne dziury, mgławice, pulsary i gwiazdy uszeregowane wg typów widmowych i klas jasności w rozkładzie takim, jak występują w naszej galaktyce, czyli gwiazdy typu O0 (niebieskie hiperolbrzymy) należą do ekstremalnie rzadkich. Betelgeuse, Rigel i wszystkie nazwane obiekty astronomiczne w Drodze Mlecznej też znajdziesz (te odkrywane mają być dodawane w update'ach). Jeśli chodzi o porównanie wielkości gwiazd, to trzeba przyjąć jakąś referencyjną odległość. Ktoś kiedyś robił porównanie wielkości Słońca, Betelgeuse i VY Canis Majoris z odległości ok. 4750ls (średnia odległość Saturna od Słońca). Słońce jest świecącym punktem, Betelgeza "kulką" a VY Canis Majoris zajmuje cały widok z kokpitu. Jeśli chodzi o to jak blisko gwiazdy da się podlecieć, to zależy to od jej masy (w konsekwencji grawitacji) i temperatury. Np. nie da się za bardzo zbliżyć do białego karła, a gwiazda neutronowa "wyrzuci" nas z supercruise zanim cokolwiek zobaczymy (masa większa od Słońca przy rozmiarze 10-15km ma tu kluczowe znaczenie). Z gwiazd syntezujących wodór i odpowiednio chłodnych można "tankować" montując na statku tzw. Fuel Scoop. Z bliska widać efekty fuzji jądrowej, czasami można zaobserwować niesamowite rozbłyski i wyrzuty materii. Czarne dziury są już mniej efektowne, chociaż fajnie wygląda efekt soczewkowania grawitacyjnego. Mgławice nie wyglądają może jak na odpicowanych zdjęciach typu APOD, ale też potrafią robić wrażenie. Chyba najciekawsze są różne układy z kilkunastoma gwiazdami różnego typu w przedziwnych konfiguracjach grawitacyjnych.

06.02.2015 22:30
odpowiedz
ZiqShh
25
Chorąży

adhan! tak! wypad

07.02.2015 23:35
odpowiedz
jasonxxx
103
Szeryf

Kupiłem zainspirowany nostalgią... Frontier :) Ojjj.... przesiedziałem kiedyś nad tym trochę nocek.
Instaluje się, obym się nie zawiódł :)

08.02.2015 14:25
odpowiedz
zanonimizowany1050288
20
Pretorianin

Lutz to już tak się w Galaktyce oddalił, że języka polskiego zapomniał...

01.03.2015 15:56
odpowiedz
adhan
9
Chorąży

Drodzy posiadacze tego niedorozwoja pomocy !! Bardzo kochalem ta parowe zwana elitem . Ale po ostatniej akcji nie mam juz sily . Ogloszono ewent niszczymy piratow gdzies tam super ( ludzie mieli grac razem itd itd ) i co niedorozwoj jak zwykle nie dal rady !! W trybie open nie da sie robic misji zostal tylko tryb solo . Wystarczy . Pozdrawiam wszystkich smierdzacych handlarzy ryb chowajacych sie w trybie solo . Mozliwosc wejscia wyjscia solo open ostatecznie dobija tego potworka . A mowila babka wyskrob tego cygana .

18.04.2016 10:40
👍
odpowiedz
kolorowe
1
Junior

Polecam fanom orginalnego Elite i First Ecounters tudziez Privateera :D

Dla mie to gra dziesięciolecia :D 10/10

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze