Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 grudnia 2013, 14:00

autor: Luc

10 najważniejszych momentów ostatniej generacji

Okres panowania PlayStation 3 i Xboksa 360 dobiega końca. Choć czasy, w których obie konsole debiutowały na rynku, nie wydają się tak odległe, przez ostatnią dekadę naprawdę wiele się zmieniło. Co najbardziej utkwiło nam w pamięci?

Niespełniony sen o rozdzielczości 1080p

Pełnię technicznych możliwości obecnej generacji zaczęto wykorzystywać dopiero u jej schyłku. - 2013-12-23
Pełnię technicznych możliwości obecnej generacji zaczęto wykorzystywać dopiero u jej schyłku.

Kwestia jakości obrazu wyświetlanego przez konsole, która także i ostatnio wzbudza wiele emocji, wbrew pozorom nie jest tematem zupełnie świeżym. O możliwości odpalania gier w imponującej rozdzielczości 1080p mówiono już na początku mijającej właśnie generacji. Szumne zapowiedzi, okazały się jednak czczymi przechwałkami. Wprawdzie zarówno PlayStation 3, jak i Xbox 360 posiadały techniczne możliwości (niekiedy dopiero po odpowiednim patchu) prezentowania obrazu o takich parametrach, bardzo niewielu producentów gier decydowało się na skorzystanie z tej opcji. Powód? Wyświetlanie tak wielkiej ilości detali przy jednoczesnym zachowaniu płynności obrazu w wielu przypadkach było po prostu nieosiągalne.

Dzięki odpowiedniemu skalowaniu wiele tytułów udawało się rzeczywiście odpalić w jakości 1080p, jednak to, co widzieliśmy na ekranie, pozostawiało sporo do życzenia. Dotyczyło to zwłaszcza produkcji skoncentrowanych na dużych, otwartych przestrzeniach i z mnóstwem akcji. Ograniczenia techniczne udawało się regularnie przeskakiwać jedynie w przypadku gier wyścigowych (Gran Turismo 5, WipeOut HD) z uwagi na mniejszą liczbę widocznych elementów. Szczęśliwie podzespoły zainstalowane w konsolach nowej generacji bez problemu radzą sobie z tak wysoką rozdzielczością, sprawiając, że marzenia sprzed kilku lat nareszcie stają się rzeczywistością.

Obecna generacja bez wątpienia zapoczątkowała erę remake’ów. Choć idea odnawiania klasyki nie należy do najbardziej innowacyjnych, gracze starszej daty z wielkim entuzjazmem witali wersje HD tytułów, na których się wychowali. Do pozycji wartych uwagi z pewnością należy zaliczyć Okami HD, The Legend of Zelda: The Wind Waker HD oraz Tony Hawk’s Pro Skater HD. Dzięki profesjonalnemu odświeżeniu gry te, mimo kilkunastu lat na karku, pod względem graficznym zupełnie nie odstawały od współczesnych produkcji!