Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 sierpnia 2012, 11:49

autor: Cayack

Grając o olimpijskie złoto, czyli przegląd gier związanych z letnimi igrzyskami

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie trwają w najlepsze - my tymczasem przyglądamy się grom, które z letnią Olimpiadą mają najwięcej wspólnego. Grom starym i nowym, tym na licencji, jak i produkcjami nieoficjalnymi.

Olympic Decathlon (1980)

Pierwszą nieoficjalną grą o olimpijskich zmaganiach był wydany w 1980 roku (olimpiada w Moskwie) na komputery TRS-80 Olympic Decathlon. Produkcja ta, jak sama nazwa wskazuje, pozwalała graczom toczyć zmagania w dziesięcioboju. Program doczekał się edycji na komputery Apple II oraz dwa lata później na IBM PC pod zmienioną nazwą – Microsoft Decathlon. Jednym z zawodników, którzy pojawili się w grze, był Bruce Jenner, mistrz olimpijski w dziesięcioboju z igrzysk w Montrealu 1976.

Track & Field (1983)

Wyprodukowane przez Konami Track & Field (w Japonii znane jako Hyper Olympic) ukazało się w 1983 roku najpierw na automatach, a jakiś czas później doczekało wersji m.in. na Commodore’a 64, Atari 2600, ZX Spectrum, a w końcu nawet na Game Boya. Rywalizacja toczyła się w sześciu dyscyplinach: biegu na 100 metrów, biegu na 110 metrów przez płotki, skoku w dal, skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz rzucie młotem. W grze znalazło się miejsce dla kilku easter eggów – przykładowo, rzucając oszczepem, można było strącić ptaka i zainkasować bonusowe 1000 punktów. Po latach Track & Field pojawiło się na Xbox Live Arcade.