Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 12 lipca 2012, 13:30

autor: Hed

Jak nagrywać filmy z PS3 i Xboksa 360? Test AverMedia Game Capture HD

AverMedia Game Capture HD to proste w obsłudze urządzenie do nagrywania filmów i łapania screenów z konsol Playstation 3, Xbox 360 czy Nintendo Wii. W teście sprawdzamy, czy spełni oczekiwania gracza, który chce zabłysnąć swoimi gameplayami na YouTube.

Screen Assassin's Creed: Brotherhood (Xbox 360) wykonany AverMedia Game Capture HD

1
2
3
4
5
PLUSY:
 • prosta instalacja i konfiguracja;
 • obsługa rozdzielczości HD;
 • niezawodność w działaniu i prostota obsługi;
 • możliwość nagrania wielu godzin gry na stosunkowo niewielkim dysku;
 • działa bez udziału komputera PC.
MINUSY:
 • średnia jakość nagrywanego wideo, słaba jakość obrazków;
 • brak dołączonego nośnika do zapisu plików.

W ostatnim czasie na YouTube i innych serwisach pojawiły się setki graczy dzielących się ze światem swoimi ulubionymi grami. Po co? Dla sławy, zysku lub z czystej pasji. Filmiki z tytułów konsolowych często kręcone są na kiepskich, ale tanich kartach TV, które gwarantują co najwyżej znośną jakość obrazu w niskiej rozdzielczości. Paru producentów sprzętu zauważyło ten trend i postanowiło przygotować produkty do przechwytywania obrazu z konsol PlayStation 3, Xbox 360 czy Wii tańsze od profesjonalnych rozwiązań takich jak np. Blackmagic Intensity. Jednym z nich jest Game Capture HD firmy AverMedia. To proste w obsłudze urządzenie powinno spodobać się zapaleńcom, chociaż może rozczarować perfekcjonistów.

Zawartość pudełka i instalacja

Cena i parametry urządzenia:
 • cena – 500-650 zł (w zależności od sklepu);
 • waga – 335g;
 • wymiary – 164 x 124 x 57 mm;
 • wejścia i wyjścia – komponent, dźwięk stereo;
 • zapis danych – dysk SATA 2,5” (nie jest dołączany do zestawu), zewnętrzny dysk USB 2.0
 • format zapisu – AVI (kodek: H.264 i MP3);
 • obsługiwane rozdzielczości – 480i / 480p / 576i / 576p / 720p / 1080i (50/60 Hz).

W pudełku z Game Capture HD znajduje się przede wszystkim główne urządzenie – obudowa zawiera parę przycisków z przodu oraz wyjścia audio i wideo z tyłu. Konstrukcja obudowy nie sprawia może zbyt solidnego wrażenia, ale podczas paru tygodni użytkowania sprzęt nie doznał żadnych „kontuzji”. W zestawie znajduje się ładowarka (12V/1,5A), dwa kable wideo (kabel komponentowy z wtyczkami do Xboksa 360, PlayStation 3 i Wii oraz kabel komponentowy do TV), dodatkowy kabel do dźwięku (RCA), pilot z bateriami i instrukcja. Jedyną brakującą rzeczą jest nośnik danych.

Instalacja sprzętu nie powinna nikomu sprawić najmniejszego problemu. Urządzenie trzeba podłączyć do dwóch innych – telewizora oraz konsoli, z której chcemy nagrywać obraz. Musimy też zamontować wewnętrzny dysk lub użyć zewnętrznego nośnika (zgodnego ze standardem USB 2.0). Wykonujemy następujące kroki:

1. Podłączamy kabel komponentowy do wejść opisanych jako „game in” – zgodnie z kolorami. Drugi koniec kabla musi prowadzić do konsoli – naraz można mieć podpiętą tylko jedną z nich.

2. Drugim kablem komponentowym podłączamy telewizor, ponownie pamiętając o dopasowaniu wtyczek do kolorów wejść.

3. Instalujemy wewnętrzny dysk twardy lub podłączamy zewnętrzny dysk do urządzenia. Podczas tej czynności należy upewnić się, że zasilanie Game Capture HD jest odłączone.

4. Montujemy wtyczkę zasilacza i podłączamy Game Capture HD do prądu.

5. Włączamy najpierw konsolę, a później urządzenie do przechwytywania obrazu.

6. Ustawiamy odpowiednie źródło w telewizorze (najczęściej opisane jako Komponent 1 lub 2). Na ekranie powinien pokazać się obraz z konsoli. W przypadku PlayStation 3 może być konieczne zresetowanie ustawień poprzez przytrzymanie na kilka sekund przycisku „power” przy włączaniu konsoli.

7. Konfigurujemy daną konsolę zgodnie z możliwościami Game Capture HD. Sprzęt może pracować w maksymalnej rozdzielczości 1080i. Istnieje też opcja podłączenia optycznego wejścia audio – opisano ją w instrukcji.