Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 17 maja 2012, 10:08

autor: Battery

Max Payne - przybliżamy fabułę pierwszych dwóch części

Tuż przed premierą gry Max Payne 3 przypominamy wydarzenia z pierwszych dwóch części serii.

Wielkimi krokami zbliża się premiera trzeciej części zmagań najtragiczniejszego bohatera gier komputerowych w historii z przeżartym korupcją i pełnym przemocy światem biznesu, mafii i tajnych organizacji. Mowa o produkcji Max Payne, kochanej przez graczy za ciężki, mroczny i przygnębiający klimat strzelance, w której wcielamy się w detektywa nowojorskiej policji, mszczącego się na najgorszych szumowinach tego świata za śmierć swojej rodziny. Kontrowersje, jakie pojawiły się wokół tego tytułu, dotyczące lokacji i scenografii trzeciej części oraz postaci samego Maxa, nie są tematem artykułu. Chcielibyśmy przypomnieć Wam fabułę dwóch poprzednich odsłon tej świetnej gry, a zarazem przygotować grunt pod zabawę z „trójką”.

Max Payne

Max Payne jest detektywem nowojorskiej policji, szczęśliwym mężem i ojcem prowadzącym spokojne życie w New Jersey. Dla córki rzuca palenie, dla stabilizacji odrzuca propozycję wstąpienia do DEA (wydziału walki z narkotykami) złożoną przez przyjaciela – Alexa Baldera. Życie wydaje mu się spełnieniem amerykańskiego snu. Jednak jak każdy sen, tak i ten rozpływa się po przebudzeniu. Historia ta jest jedynie retrospekcją poprzedzającą tragiczne wydarzenia, które w mgnieniu oka zmieniają egzystencję Maxa w koszmar. Pewnego dnia po powrocie z pracy Payne zastaje swoje mieszkanie zdemolowane przez włamywaczy. Powywracane meble, ślady krwi na ścianie, w hallu nabazgrane graffiti symbolizujące literę V przekreśloną strzykawką. Wkracza na miejsce zbrodni w trakcie jej popełniania. Słyszy krzyki żony i płacz dziecka, a potem kilka strzałów. Żona Michelle wraz z córką zostają brutalnie zamordowane przez napastników, których Max chwilę później likwiduje.

Nie mając już nic do stracenia i pragnąc wyjaśnić sprawę tajemniczej zbrodni, Max przyjmuje propozycję Alexa i wstępuje do DEA. Odkrywa, że napastnicy działali pod wpływem nieznanego dotąd narkotyku, zwanego Valkirią, którego symbol znalazł się na ścianie jego domu. DEA, prowadząc od trzech lat śledztwo bez większych sukcesów, natrafia wreszcie na ślad wiodący do Jacka Lupino – lokalnego bossa mafijnej rodziny Punchinello, zajmującego się dystrybucją Valkirii. Max jako tajniak infiltruje szeregi mafii, aby zbliżyć się do źródła narkotyku. Jedynym jego kontaktem z wydziałem są agenci Balder oraz B.B. Nagły telefon od B.B, który każe Payne’owi spotkać się z Alexem w sprawie Lupino na stacji metra Roscoe Street, jest początkiem fatalnego w skutkach rozwoju zdarzeń, prowadzących Maxa do rozwikłania tragicznej sprawy sprzed trzech lat.

Wyludniona stacja metra okazuje się miejscem zbrodni oraz zastawioną na Maxa pułapką. Przedzierając się przez kolejne korytarze obstawione przez zbirów Lupino, dociera on do nieużywanej od lat czterdziestych części metra, przez którą bandyci przebili się do sąsiadującego z nią skarbca banku. Celem ich napadu są obligacje zwyżkującej w ostatnim czasie korporacji Aesir. Po wydostaniu się w końcu z powrotem na stację Roscoe Payne spotyka Alexa. Chwilę później, zamieniwszy kilka zdań z przyjacielem, Balder pada martwy, zastrzelony z ukrycia przez nieznanego sprawcę. Max jest już pewien, że ściągnięcie go na stację metra było jedynie pretekstem do wrobienia go w morderstwo.

Kolejnym, logicznym krokiem w poszukiwaniu rozwiązania sprawy Valkirii jest wizyta w melinie prowadzonej przez Jacka Lupino. Obskurny hotel z kręcącymi się tu i ówdzie narkomanami i prostytutkami to centrum przestępczej działalności mafiosa. Na miejscu Max zastaje braci Finito, którzy oczekują go w nadziei wykonania wyroku na dociekliwym detektywie. Po krótkiej strzelaninie i pozbyciu się obu przeciwników Payne odnajduje list pisany przez Vinniego Gognitti, prawą rękę Lupino, mającego nadzorować odbywającą się w hotelu transakcję Valkirii. Dealowi przyglądał się Rico Muerte, wysłany przez samego Angelo Punchinello. Dotychczasowe śledztwo nie było w stanie wykryć powiązań Dona ze sprawą narkotyku. List, który Max znajduje w pokoju Muerte, pisany własnoręcznie przez Punchinello, daje mu wystarczające dowody, że król wiedział, co dzieje się w jego syndykacie. Po dotarciu do podziemi hotelu i rozbiciu transakcji narkotykowej Payne dopada i likwiduje Rico Muerte.

Max Payne 3

Max Payne 3

Max Payne 2: The Fall Of Max Payne

Max Payne 2: The Fall Of Max Payne

Max Payne

Max Payne

Komentarze Czytelników (22)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.05.2012 11:27
Stealth91
22
Centurion

Warto też napisać co nieco o komiksie, który też jest kanoniczny. Rozświetla trochę przeszłość Maxa z dzieciństwem na czele. Polecam. To tylko 14 stron :)

17.05.2012 12:07
odpowiedz
Promyk
116
nikczemny

Niagara... because you cry alot?

17.05.2012 12:10
👍
odpowiedz
raziel88ck
136
Reaver is the Key!

Odświeżyłem sobie ostatnio obie odsłony. Wspaniałe produkcje, aż się łezka w oku kręci na samą myśl. Teraz czekam na trójkę.

17.05.2012 12:17
odpowiedz
Kidler
7
Pretorianin

Tuż przed premierą? Premiera już była światowa 15 maja. Wy jako redakcja powinniście już się zaopatrzyć w kopię i zrobić recenzję tak żeby co najmniej dzień przed polską premierą już był artykuł.

17.05.2012 13:17
odpowiedz
Gambrinus84
93
GOL

GRYOnline.plRedakcja

Kidler -> Żyjemy w Polsce, więc dla nas premiera ma miejsce 18 maja, nie 15.

17.05.2012 14:17
odpowiedz
Kidler
7
Pretorianin

No co ty? Tyle, że serwis typu gry-online powinien już zdobyć kopię od producenta, bądź zamówić z zagranicy. Słowem: robić wszystko żeby mieć recenzję przed premierą. To się nazywa profesjonalizm i jakość.

17.05.2012 14:54
odpowiedz
zcaalock
91
Pretorianin

Kidler <-- w diablo grają

17.05.2012 14:56
odpowiedz
Gambrinus84
93
GOL

GRYOnline.plRedakcja

Zapewniam Cię, że przede wszystkim robimy wszystko, aby recenzja była profesjonalna. Nie napiszemy jej po 20 minutach wrażeń z singla.

17.05.2012 17:49
odpowiedz
AlexB
47
Frankie Niagara

GRYOnline.plTeam

Dla mnie obie części mają jedne z najlepszych scenariuszy w historii gier komputerowych. "Max, dearest of all my friends"

17.05.2012 18:06
odpowiedz
Scortch
66
call me Hikee

Może zamiast w kółko przybliżać fabuły starych gier byście się w redakcji wzięli za odrobinę branżowego dziennikarstwa, bo jakoś cienko z tym u was ostatnio... Ale co ja tam wiem.

17.05.2012 18:29
odpowiedz
Marcinkiewiczius
142
Hautameki

Max Payne - jedna z moich pierwszych gier, pamiętam gdy prosiłem starszą siostrę o tłumaczenie dema :). Gra rewelacyjna, a ulokowanie akcji w moim ulubionym mieście czyli Nowym Jorku wraz z padającym śniegiem tworzą mieszankę wybuchową. Klimat miażdżący, bohater i jego wieczne monologi - rewelacja. Jedna z moich ulubionych gier w jakie grałem.

Max Payne 2 również rewelacyjny pod względem fabuły, nic dodać nic ująć.

Na Max Payne 3 czekałem tyle lat, już wątpiłem, że w ogóle wyjdzie, ale jednak :D

17.05.2012 20:11
👍
odpowiedz
daroks
46
Centurion

WŁAŚNIE TAK POWINIEN BYĆ ZEKRANIZOWANY MAX PAYNE.
Jak można było zniszyć tak klimat gry zmieniając fabułę? Film powinien byćprzedstawiony dokładnie tak jak gra, oczywiście bez tylu zabójstw. Chociaż, żeby było tyle strzelanin co na komiksowych przerywnikach gry i ostatnia scenka trochę zmieniona. Zresztą nie da sie w filmie odwzorować pełni tej wspaniałej gry- to jest niemożliwe. Lecz film to było już przegięcie.

18.05.2012 14:26
odpowiedz
Xani1337
19
Chorąży

Zapomnieliście napisać, że Max Payne 2 miał alternatywne zakończenie, które ujawniało się po przejściu gry na najwyższym poziomie trudności. Otóż w tej wersji Mona Sax żyje i jest tylko "trochę" poobijana :D. Ciekawe czy historia kontynuowana w Max Payne 3 będzie odnosiła się do podstawowego czy alternatywnego zakończenia "dwójki".

19.05.2012 19:42
odpowiedz
puci3104
121
Generał

@up - Przecież masz dopisek z boku na ostatniej stronie, gdzie wspomniane jest alternatywne zakończenie i informacja, że MP3 nawiązuje do wersji, w której Mona ginie (niestety, bo osobiście wolałbym gdyby przeżyła).

19.05.2012 19:47
odpowiedz
Limbo92
6
Konsul

[13] Jaka sama nazwa wskazuje alternatywne zakończenie jest alternatywne czyli niekanoniczne...Więc jak trójka może się do niego odnosić?

19.05.2012 22:09
odpowiedz
causal/hardcore
41
Pretorianin

@up - tak jak to robiło PoP: Dwa Trony

20.05.2012 09:50
odpowiedz
victripius
89
Joker

Świetny artykuł. Już nie mogę się doczekać aż sam zagram w Maxa Payne'a 3 :)

24.05.2012 16:52
odpowiedz
Herr Doktor
32
Pretorianin

O właśnie - z przyjemnością odświeżyłbym sobie stare Maxy wydane w Kolekcji Klasyki Cenegi. Nowy MP3 jakoś mnie nie przekonuje na podstawie recenzji z wersji konsolowej - szykuje się "gangsta" Rockstar Max "yoł man" Payne w stylu GTA (jak robiło go Remedy to miało zupełnie inny klimat). Tyle tylko, że przydałby się dobry mod graficzny dostosowujący Maxy 1&2 do współczesnego sprzętu HD (wysokie tekstury itp) jak CM11 do HL2 czy Wolfen do Dooma. Wyniki wyszukiwanie nie wskazują mi na takie mody do MP1i2 (aż dziwne) - może ktoś polecić mod odświeżajacy graficznie dawne Maxy?

24.05.2012 17:13
odpowiedz
SlyCooper
58
Kurszok

Premiera Maksia 3 wzbudziła we mnie chęć odświeżenia sobie jedynki i dwójki. Magia tych gier chyba nie wygaśnie nigdy.

"Have no fear, Vlad is here"

01.06.2012 07:35
odpowiedz
EGRick
6
Junior

No żesz kurde. Dopiero dziś znalazłem czas żeby sobie to poczytać, a tu co? "KUP ABONAMET GOLSMS".
Denerwuje mnie to. Takie artykuły powinny być bezpłatne, ewentualnie wymagać rejestracji, ale płacić "...koszt 11,07 PLN aby uzyskać dostęp na 7 dni..." to przesada.

13.03.2014 20:37
👍
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

Fajne streszczenie ;P Niedawno ukończyłem Antologię i przeczytałem sobie tekst by sobie poukładać wydarzenia z obu części. Zdecydowanie bardziej podobała mi się fabuła z "dwójki". W pierwszej części mamy klasyczną opowieść o zemście, a w sequelu możemy zobaczyć melodramat w stylu noir, co się w grach często nie spotyka. Ponadto historia poprowadzona jest sprawniej i pojawia się kilka miejscówek zapadających w pamięć (lunapark Mony).

26.05.2014 17:59
odpowiedz
qweasd
11
Legionista

Powie mi ktoś jak uruchomić jedynke na win 7 ???????

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze