Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 3 stycznia 2011, 14:48

autor: Olek

Dziesięć lat gry-online.pl - cz.2: Początki serwisu

Odsłaniamy kulisy powstania serwisu gry-online.pl, który dziesięć lat temu zadebiutował w polskim Internecie.

3... 2... 1... zaczynamy!

Bardziej dociekliwi z czytelników zapewne zauważą, że pierwsze teksty z archiwum Gier Online opublikowane zostały w grudniu 2000 roku. Można je uznać za końcowe wprawki, bo oficjalnie serwis wystartował 1 stycznia 2001 roku. Już pierwszego dnia (z uwagi na święto był to 2 stycznia) na stronach serwisu znalazło się 8 „gorących” materiałów. W kolejnych tygodniach liczba publikacji nie spadała poniżej kilkunastu dziennie. Dla porównania konkurencja serwowała z reguły tylko 3-4 branżowe newsy. Portal rozpoczął więc działalność z animuszem i w pierwszym miesiącu odnotował ponad 10 tys. unikalnych użytkowników (obecnie ponad 3 miliony). Jak na ówczesne warunki był to bardzo obiecujący wynik. Już w sierpniu udało się przekroczyć barierę 100 tys. unikalnych użytkowników, a w grudniu liczba wyświetlonych stron Gier Online wyniosła przeszło 3,3 mln (obecnie ponad 44 miliony).

Na łamach serwisu gracze szukali informacji o takich grach jak System Shock 2, Diablo II, Deus Ex, Fallout 2, Baldur's Gate II: Shadows of Amn, Combat Mission: Beyond Overlord, Hitman: Codename 47, Thief 2: The Metal Age, Europa Universalis i Planescape Torment.

Do każdej z wymienionych pozycji, a także dziesiątków innych znaleźć można było dokładny opis, porcję świeżych doniesień, a często również szczegółowy poradnik, recenzję, galerię obrazków, kody czy dodatkowe pliki.

Rzecz jasna przygotowywanie różnorodnych i kompleksowych informacji na temat kilkuset wydawanych każdego roku gier przekraczało fizyczne możliwości kilkuosobowej redakcji. Do pracy nad rozwojem serwisu zaangażowano najpierw kilkunastu, a później (dzięki wprowadzeniu odpłatności za materiały) kilkudziesięciu zewnętrznych współpracowników, którzy dzięki wyspecjalizowaniu w danych gatunkach gier byli w stanie dostarczać treści wysokiej jakości. Co oprócz wspomnianych poradników i Encyklopedii było magnesem przyciągającym internautów do nowego serwisu? Według przeprowadzonej w maju 2001 roku ankiety największą popularnością cieszył się dział z plikami. Z perspektywy 10 lat funkcjonowania Gier Online dużym sukcesem okazało się Forum. Dość powiedzieć, że milionowy post napisany został w ciągu nieco ponad dwóch lat, a weterani mają ich na koncie nawet po kilkadziesiąt tysięcy. W tamtym czasie praktycznie tylko na grach-online.pl internauci mogli na bieżąco wymieniać poglądy z autorami tekstów i redaktorami działów. W ten właśnie sposób od samego początku funkcjonowania serwisu kształtowała się społeczność, którą dziś z dumą można liczyć w dziesiątkach tysięcy graczy.

Obecnie w krakowskim biurze GRY-OnLine S.A. pracuje ponad 20 osób.

Prawdziwego „gracza” poznaje się po tym, jak zaczyna

Jeśli przyjrzeć się dokładniej strukturze organizacyjnej serwisu gry-online.pl dzisiaj i 10 lat temu, można dojść do wniosku, że wiele rzeczy zostało dopracowanych, ale fundamenty są te same.

Poszczególne działy dostosowują się do aktualnych trendów i wymagań czytelników. Na przestrzeni minionych dziesięciu lat nie trzeba było dokonywać rewolucji, wystarczyła pokojowa ewolucja. Jako osobne przedsięwzięcia, niezależne od redakcji Serwisu Informacyjnego, do grupy GRY-OnLine S.A dołączyły takie marki jak tvgry.pl, gameplay.pl, sklep.gry-online.pl czy nvision.pl.

W Grach Online nie próbowano na nowo wynaleźć koła, ale też uniknięto częstego błędu powielania cudzych pomysłów. Rozwiązania z powodzeniem funkcjonujące w znacznie dojrzalszych, zagranicznych serwisach trzeba było zaadoptować do realiów polskiego Internetu, a te w 2001 roku znacząco odbiegały od reszty świata.

W ciągu minionej dekady gry-online.pl stały się świadkiem wielu wydarzeń w branży gier wideo, oszałamiających karier i równie spektakularnych upadków. Na rynku, także tym krajowym, zaszło sporo zmian. Serwis oparł się jednak dziejowym burzom, a to, że możecie dziś przeczytać jubileuszowy artykuł, jest chyba tego najlepszym dowodem. Największym sukcesem dziesięciolecia wydaje się jednak fakt, że ludzie tworzący dla Was gry-online.pl pozostali autentyczni w tym, co robią i wciąż tak jak Wy kochają gry wideo.

Aleksander „Olek” Kaczmarek

Zobacz także: