Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 17 września 2010, 11:44

Arcania: Gothic 4 w pytaniach i odpowiedziach

Oddajemy w Wasze ręce kolejny tekst poświęcony czwartej odsłonie cyklu Gothic, w którym zdradzamy szczegółowe informacje na temat rozgrywki w najnowszym produkcie niemieckiej firmy Spellbound.

Spis treści

Przedmioty

Czy gra oferuje dużo różnorodnej broni?

Tak, również tej magicznej, podnoszącej współczynniki. Pod względem różnorodności środków zagłady gra znacznie przewyższa poprzednie odsłony cyklu. Dostępna jest zarówno broń jedno-, jak i dwuręczna – tej ostatniej nie można wykorzystywać z tarczą, co jest oczywiście całkowicie zrozumiałe.

W jaki sposób wyrabia się przedmioty?

Nowe przedmioty tworzymy za pośrednictwem odrębnego panelu, który można uaktywnić w dowolnym momencie rozgrywki. Po jego wyświetleniu wybieramy interesującą nas dziedzinę: oręż lub jedzenie/mikstury alchemiczne. Liczba dostępnych wyrobów uzależniona jest od znajomości przepisów – im więcej przyswoiliśmy tych ostatnich, tym więcej różnorodnych rzeczy możemy stworzyć. Do produkcji potrzebne są też składniki. Jeśli dysponujemy odpowiednią ich liczbą, to wystarczy kliknąć przycisk „Stwórz”, by nowy przedmiot trafił do ekwipunku.

Jakie elementy wyposażenia może nosić Bezimienny?

Na ekranie ekwipunku znajdziemy osiem slotów na przedmioty. Bezimienny może nosić hełm, zbroję, magiczny talizman, karwasze, biżuterię (pierścienie, sygnety), broń do walki w zwarciu, tarczę (w przypadku dwuręcznego oręża, miejsce to jest automatycznie blokowane), broń do walki dystansowej i pociski do broni dystansowej.

Czy zbroje pozostały jednoelementowe?

Tak. Mimo że Bezimienny jest w stanie nałożyć na siebie różne dodatki, np. hełm, podstawowe zbroje są jednoelementowe.

Zbroje można kupować, a także dostać po wykonaniu ważnego zadania. Tutaj przykład na tę drugą opcję: otrzymujemy do wyboru trzy rodzaje pancerza.

Kwestie techniczne

Czy to prawda, że w grze można uruchomić dwa tryby wyświetlania grafiki?

Tak i można przełączać je za pomocą jednej z opcji w menu głównym. Wariant europejski jest bardziej stonowany i chłodniejszy od amerykańskiego, który z kolei atakuje żywą, momentami zbyt ostrą kolorystyką.

Jak wygląda kwestia zapisu i ładowania stanu gry?

Grę można zapisywać i ładować w dowolnym momencie zmagań, dostępne są też quicksave’y. Pod tym względem Arcania jest zdecydowanie bardziej dopracowana od trzeciego Gothica – „sejwy” ładują się bardzo szybko.

Jakie minimalne wymagania sprzętowe należy spełnić, by zagrać w Arcanię?

Producent podaje, że do uruchomienia gry niezbędny jest komputer wyposażony w następujące podzespoły: dwurdzeniowy procesor (Intel Core 2 Duo 2.8 GHz/AMD Athlon II x2 2.8 GHz), 2 GB RAM, karta grafiki GeForce 8800 GTX), 9 GB wolnego miejsca na dysku twardym.

Jak przedstawiają się wymagania rekomendowane przez producenta?

Do uruchomienia gry w pełnych detalach potrzebny jest sprzęt wyposażony w procesor Intel Core I7 3 GHz, 4 GB RAM i kartę grafiki GeForce GTX 295.

Czy do gry został dołączony edytor?

W posiadanej przez nas wersji nie było edytora.

Krystian „U.V. Impaler” Smoszna

Krystian Smoszna

Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło. Zaczynał od automatów i komputerów ośmiobitowych, dziś gra głównie na konsolach i pececie w przypadku gier strategicznych. Do szeroko rozumianej branży pukał już pod koniec 1996 roku, ale zadebiutować udało się dopiero kilka miesięcy później, kilkustronicowym artykułem w CD-Action. Gry ustawiły całą jego karierę zawodową. Miał być informatykiem, skończył jako pismak. W GOL-u od blisko dwudziestu lat. Gra w zasadzie we wszystko, bez podziału na gatunki, dużą estymą darzy indyki. Poza grami interesuje się piłką nożną i Formułą 1, na okrągło słucha też muzyki ekstremalnej.

więcej

Arcania: Gothic 4

Arcania: Gothic 4