Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 26 września 2001, 16:44

autor: Artur Okoń

Wybory 2001, a przyszłość polskich graczy

Na temat samych wyborów zostało już napisane dość wiele, dlatego w tym felietonie autor postara się odpowiedzieć jedynie na pytanie - czego my gracze możemy się spodziewać w związku ze zmianą ekipy rządzącej naszym krajem?

W dniu 23 września odbyły się w Polsce wybory parlamentarne. Zgodnie z prognozami wygrała koalicja SLD-UP, sensacją na skalę światową pozostaje jednak, iż ugrupowaniom które w latach 1997-2001 rządziły naszym krajem nie udało się przekroczyć wymaganego progu wyborczego i tym samym ich przedstawiciele nie zasiądą w nowym parlamencie.

Na temat samych wyborów zostało już napisane dość wiele (i pewnie jeszcze więcej zostanie napisane ;-), dlatego bez zbędnego przedłużania proponuje przejść do meritum stawiając pytanie - czego my gracze możemy się spodziewać w związku ze zmianą ekipy rządzącej naszym krajem?

Na to pytanie można szukać odpowiedzi na kilka sposobów. Rozpocznę od najłatwiejszego - przyjrzenia się stronom poszczególnych ugrupowań - wiadomo wszak, że Ci którym los Internetu nie jest obojętny, chcą w nim jak najlepiej zaistnieć. Najistotniejszą informacją, jest to, iż każda partia posiada swoją całkiem nieźle przygotowaną stronę. Moim zdaniem najlepiej prezentują się witryny PO, SLD-UP, UW, AWSP i PiS. Bez wątpienia tworzyli je profesjonaliści - są one doskonale przygotowane pod względem funkcjonalności, estetyki i przede wszystkim ilości zawartych na niej materiałów. Gorzej wypadły Samoobrona, LPR i PSL, ta ostania szczególnie pod względem zawartej na stronie treści. Brak pełnego programu wyborczego jest imho niewybaczalnym pominięciem. Z resztą oceńcie sami, oto poszczególne adresy:

Ugrupowanie

Adres strony

SLD-UP

www.sld-up.pl

PO

www.platforma.org

UW

www.uw.org.pl

Samoobrona

www.samoobrona.org.pl

PSL7

www.psl.org.pl

PiS

www.pis.org.pl

AWSP

www.awsp.pl

LPR

www.lpr.pl


Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie jest przeanalizowanie programów wyborczych poszczególnych frakcji, co też uczyniłem. Niestety nie mówią one o np. organizacji otwartych mistrzostw polski w FIFA 2001, czy też wprowadzeniu do szkół przedmiotu „strategie” (obowiązkowo dwie godziny w tygodniu grania w szachy, Europa Universalis i Age od Empires 2 ;-) nad czym ubolewam ;-). Natomiast można znaleźć w nich punkty mówiące o planach rozwoju Internetu. Większość nowych produkcji oferuje możliwość gry w trybie Multiplayer, który niestety przy polskich realiach (wolne łącza, wysokie ceny) pozostaje na dzień dzisiejszy dobrem dostępnym zaledwie nielicznym. Nie ulega więc wątpliwości, że tani, szybki i powszechny Internet potrzebny jest graczom bardziej niż powietrze ;-).

Zacznijmy może od spojrzenia, co oferowali nam „wielcy przegrani”, czyli Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy i Unia Wolności.