Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 grudnia 2009, 09:44

autor: Jiker

Najlepsze gry z Facebooka

Setki milionów ludzi na całym świecie korzystają codziennie z przeróżnych serwisów społecznościowych. Popularny Facebook oferuje dla swoich użytkowników także liczne gry, którym dokładnie się przyjrzeliśmy.

Założony w lutym 2004 roku serwis Facebook jest obecnie jednym z najpopularniejszych internetowych miejsc. Ogromna baza 350 milionów użytkowników świadczy przede wszystkim o tym, że portale społecznościowe z punktu widzenia Internautów stały się elementem codzienności. Oferują one jedną z najlepszych form komunikacji pomiędzy przyjaciółmi i zapewniają stały kontakt z odbiorcami generowanych treści. Facebook jest tu sztandarowym przykładem. Od pewnego czasu serwis, założony przez 25-letniego obecnie Marka Zuckerberga, jest także interesującą platformą dla wszelkich deweloperów i firm, mogących prowadzić dzięki niej realny biznes. Wśród nich nie mogło zabraknąć projektantów gier.

Obecnie publikowane na Facebooku gry uruchamia regularnie wiele milionów osób. Zdobyły one olbrzymią popularność przede wszystkim z powodu wyjątkowej integracji z serwisem. O odnoszonych w nich sukcesach możemy bowiem niemal natychmiast poinformować przyjaciół, wysyłając do nich wiadomości o kolejnych osiągnięciach oraz niezwykłych zdarzeniach, których doświadczyliśmy w wirtualnym świecie. Bardzo istotne jest również to, że niemal wszystkie najlepsze facebookowe produkcje stanowią różnego rodzaju pozycje z gatunku MMO, w których współpracujemy bądź rywalizujemy z innymi użytkownikami serwisu. Wzajemne obdarowywanie się prezentami nie jest tu niczym nadzwyczajnym – podobnie zresztą jak podkładanie sobie świń bądź też branie udziału w swoistych pojedynkach (np. w Mafia Wars). Znajdziecie tu też pozycje nastawione głównie na rywalizację. Dobrym przykładem są gry karciane (np. Texas HoldEm Poker) oraz absolutny fenomen – Word Challenge, gdzie naszym zadaniem jest ułożenie z podanych liter jak największej liczby słów.

Tematem gier z Facebooka zainteresowali się nawet wielcy świata elektronicznej rozrywki. Wystarczy wspomnieć, że uproszczoną wersję popularnego Civilization zapowiedział przecież całkiem niedawno sam Sid Meier – jeden z najbardziej uznanych projektantów gier w historii. Co ciekawe, produkcja o tytule Civilization Network (premiera w 2010 roku) będzie oferować wszystkie najważniejsze elementy, z których zasłynęła ta popularna seria. Użytkownicy Facebooka będą łączyć siły i budować międzypaństwowe koalicje, dzielić się technologiami, zarządzać miastami, prowadzić wojny wywiadowcze i wspólnie pracować nad budową cudów świata. Swoją facebookową produkcję zapowiedział także Phil Shenk, współtwórca m.in. Diablo II oraz Hellgate: London. Będzie nią erpeg pt. Battle Punks (premiera także w 2010 roku). System rozgrywki ma być bardzo prosty: po stworzeniu bohatera wyślemy go na pojedynki z innymi graczami, a za zwycięstwa otrzymamy punkty doświadczenia (rozwój umiejętności) oraz pieniądze (zakup nowych broni i elementów opancerzenia). Wszystko wskazuje na to, że nie są to ostatni znani deweloperzy, którzy podejmą się stworzenia gier na Facebooka – 350 milionów potencjalnych odbiorców to niezwykle duża liczba klientów, o których warto powalczyć.

Które z produkcji dostępnych w ofercie serwisu są jednak naprawdę warte uwagi? W niniejszym tekście postaram się odpowiedzieć na to istotne pytanie, opisując wybrane przez siebie pozycje oraz prezentując najważniejsze informacje na ich temat. Przyjąłem tu zasadę wystawiania każdej z nich subiektywnej noty, którą zestawiam z aktualną średnią oceną na stronie Facebook.com. Postarałem się także ocenić poziom „absorpcyjności” każdej z gier, co być może okaże się pomocne z punktu widzenia osób niemogących pozwolić sobie na dłuższe i częstsze posiedzenia przed komputerem.