Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 16 lipca 2008, 10:19

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

E3 2008 - Konferencja Sony

W kategorii na najnudniejszą konferencję tegorocznego E3 bezapelacyjnie wygrało Nintendo. Dlatego czekając na to co też zaprezentuje nam Sony, liczyliśmy na prawdziwe show, poprowadzone z werwą i wykopem.

W kategorii na najnudniejszą konferencję tegorocznego E3 bezapelacyjnie wygrało Nintendo. Dlatego czekając na to co też zaprezentuje nam Sony, liczyłem na prawdziwe show, poprowadzone z werwą i wykopem. Tak jak w ubiegłym roku, kiedy to japoński koncern po dwóch latach pokazywania przerośniętych krabów i target renderów uraczył nas w końcu profesjonalnym pokazem.

Duża w tym była zasługa prowadzącego, Jacka Trettona, osoby niewątpliwie medialnej i dysponującej niezbędną charyzmą. Dlatego też, kiedy okazało się, że w tym roku także on będzie pełnił zaszczytną rolę konferansjera, byłem pewien, że nie będę się nudził. No cóż, niestety nieco się przeliczyłem. Sony nie bardzo miało czym odpowiedzieć na wczorajszą bombę atomową w postaci zapowiedzi Final Fantasy XIII na Xboksa 360, a jak mówi starożytna mądrość, z pustego i Salomon nie naleje.

Sala podczas konferencji Sony.

Zaczęło się tradycyjnie, czyli od szybkiego montażu scenek z wydanej w czerwcu Metal Gear Solid 4 i kilkunastu innych, najbardziej oczekiwanych gier na platformy Sony. Tego brakowało w trakcie konferencji Microsoftu i Nintendo, i choć nie pokazano nic zaskakującego, to wprowadziło niezbędną dynamikę, kiedy tuż po skończeniu się przygotowanego filmiku na scenę wyskoczył Jack Tretton i zaczął sypać dowcipem na prawo i lewo. Warto było zapamiętać szczególnie fragment, w którym mówił, że on wciąż żyje, a Jack Palance, amerykański aktor, który w tej samej sali w 1992 roku odbierał Oscara niestety już nie. Przyda się ta wiedza, do zrozumienia tego, co stanie się kilkadziesiąt minut później.

Ale nie uprzedzajmy faktów. Po serii dowcipów Tretton zaczął rozwodzić się nad historią konsol z rodziny PlayStation i dziesięcioletnim cyklu życia, jaki Sony przewiduje dla swoich produktów. To oznacza, że PS3 ma przed sobą jeszcze co najmniej osiem lat. Ciekawe ile w tym czasie zobaczymy modeli Xboksa.

Jakkolwiek można spekulować czy taka strategia firmy ma sens, o tyle kiedy Jack Tretton przeszedł do omówienia sukcesu formatu Blu-ray, któremu udało się zwyciężyć w wojnie z konkurencyjnym HD-DVD, trudno się było z tym nie zgodzić. Zresztą to główna zasługa PS3 i konsekwentnej polityki prowadzonej przez Sony. Warto zauważyć, że to pierwszy raz, kiedy format zapisu wspierany przez Japończyków wygrywa na rynku. W przeszłości Sony nie udało się ani z Betamaxem, który to oferując znacznie lepszą jakość poniósł sromotną klęskę z tanim VHS-em, ani UMD. Ten ostatni pomimo początkowych sukcesów, ostatecznie nie przyjął się tak, jak oczekiwano i nadal wykorzystywany jest jedynie w konsoli PSP.

Jack Tretton

Można wierzyć Trettonowi lub nie, ale pochwalił się on, że PlayStation 3 ma w tej chwili w Ameryce największą bibliotekę ekskluzywnych tytułów. Dowiedzieliśmy się, zresztą nie po raz pierwszy, bo z tego chwytu marketingowego Sony korzysta wyjątkowo często, że umieszczony w PS3 procesor Cell pomaga naukowcom, a my nawet w domowym zaciszu możemy przyczynić się do rozwoju nauki odpalając chociażby Folding@Home, czyli program służący do obliczania podziału białek.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.07.2008 11:21
zanonimizowany432898
13
Generał

Mnie konferencja przekonała do kupna PSP, tylko kiedy pojawi się jej nowa, odświeżona wersja?
Będę czekał.

16.07.2008 11:35
odpowiedz
zanonimizowany545198
4
Legionista

A gdzie konferencja Nintendo?

16.07.2008 11:43
odpowiedz
xionacz
33
Centurion

RESH: Odświeżona wersja się nie pojawi, bo już się pojawiła w 2007r.
makuano: konferencja Nintendo byla z 2h przed Sony.

16.07.2008 11:45
odpowiedz
zanonimizowany432898
13
Generał

Xionacz
Była ta afera, w której hakerzy odkryli jakiś wpis w oficjalnym sofcie który wyraźnie mówi o jeszcze nowszej wersji PSP i coś jeszcze się działo ze strony Sony na ten temat.
Może jednak będzie drogą ewolucji jeszcze nowsza? Bo PSP Slim do ideału daleko...

16.07.2008 12:45
😉
odpowiedz
Turism0
31
Pretorianin

Autor tego artykułu to ewidentny fan-boy lub sprzedawczyk dla Microsoftu. Leję na te wszystkie next-gen'y nie mam zamiaru żadnego kupować bo dwa to że tak powiem "kupa" pomyślę o zakupie tego może za kilka lat.

Ale przyglądając się temu co się dzieje widzę że na gry-online (szególnie redakcji) są tylko fan-boy'e Microsoftu.

Głupie dopiski do każdej nowej prezentowanej rzeczy Sony typu "haha i tak pewnie microsoft to wykupi" są bezcelowe i imają się z celem artykułu. Jak zwykle gry-online pokazują nam swój poziom sprzedawczyków Microsoft'u.

16.07.2008 13:52
odpowiedz
igloopol
64
Generał

ten koles co napisał ten artykuł to albo dostał w łape od M$ ale jest fanobojem M$ takie artykuł powino sie pisac bez stronie

16.07.2008 14:51
odpowiedz
Kratos777
19
Centurion

Troche mało exclusive-ów na PSP. 2 platformówki i jedna gra na imprezy to trochę mało.

16.07.2008 17:32
😃
odpowiedz
DKAY
97
Generał

W okolicy września zamierzam się wybrać do usa. Chyba bede targał z powrotem PS3 za 800pln :))

18.07.2008 22:49
😜
odpowiedz
Heaton16
50
Pretorianin

DKAY , cena w dolarach w przeliczeniu na złoty to wyjdzie tylko 800 PLN , to mało :D:D

20.07.2008 19:25
odpowiedz
Incánus
9
Pretorianin

Mam xboxa, ale nie jestem fanboyem, uważam za błędną politykę Microsoftu których obchodzi tylko kasa , a te dopiski w artykule psują nieco rzetelność faktów, a co do exclusive'ów na pewno się pojawią jak nie teraz to później

21.07.2008 14:37
odpowiedz
koleś git
0
Konsul

tursimo - masz rację np. do gta 4 jest zapowiedż, recenzja w xbox- sowej wersji ale pewnie cała redakcja ma tylko x 360

23.07.2008 04:01
odpowiedz
zanonimizowany550478
0
Centurion

A wy co ameryke odkryliscie przeciez to jest g4Ost pracownik microsoftu , dodam ze tepak z niego na maxa a oto maly przyklad :

"Warto zauważyć, że to pierwszy raz, kiedy format zapisu wspierany przez Japończyków wygrywa na rynku. W przeszłości Sony nie udało się ani z Betamaxem, który to oferując znacznie lepszą jakość poniósł sromotną klęskę z tanim VHS-em, ani UMD"

SONY razem z PHILIPSEM stworzylo CD-ROM (uzywany np w ps1 ) , moze nie wiesz co to cd-rom w pieluchy wtedy robiles albo byles w wariatkowie zamkniety ??????

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze