Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 16 listopada 2022, 16:25

autor: Marek Jura

Cassandra Cain (DC). Najlepsze (lecz wciąż dziwne) podróby Batmana

Choć Batman nie był może pierwszym superbohaterem, to z pewnością w XX wieku zyskał miano tego, o którym mówiło się najczęściej. I tego, którego „podróbek”, mniej lub bardziej szalonych, powstało jak najwięcej.

Cassandra Cain (DC)

Batgirl #1, Scott Peterson, Kelley Puckett, Damion Scott, DC Comics 1999 - Najlepsze (lecz wciąż dziwne) podróby Batmana - dokument - 2022-11-16
Batgirl #1, Scott Peterson, Kelley Puckett, Damion Scott, DC Comics 1999
  1. Kto tam robił za Batka: Cassandra Cain
  2. Medium: komiks, serial, film, gra, audiobook, powieść graficzna
  3. Twórcy: Kelley Puckett, Damion Scott
  4. Od czego zacząć: powieść graficzna
  5. Gdzie obejrzeć/przeczytać: Shadow of the Batgirgl, Sarah Kuhn, DC Comics 2020

Cassandra Cain zaliczyła swój filmowy debiut u boku Harley Quinn w Ptakach Nocy. Niestety, choć sam film obronił się wyrazistym stylem graficznym i nieprzewidywalnym scenariuszem, ta akurat superbohaterka dostała za mało czasu, by dało się ją choćby zapamiętać. A szkoda, bo ze wszystkich potencjalnych następczyń Bruce Wayne’a właśnie Cassandra Cain wydaje się tą najbliższą oryginalnemu konceptowi.

Choć dopiero teraz zdaje się przeżywać swój najlepszy okres, jest to jedna z postaci z naprawdę bogatym CV. Pojawiała się na kartach komiksów, w serialu, filmie, grach, słuchowisku i powieści graficznej. Ta ostatnia zresztą – wydane w 2020 roku dzieło Sary Kuhn: Shadow of the Batgirl – to jedna z lepszych historii o alternatywnych Batmanach z ostatnich lat.

Cassandra Cain ma oczywiście o tyle łatwiej, że funkcjonuje w tym samym uniwersum co Bruce Wayne. Niektórzy twórcy pokazują ją więc u jego boku, należy bowiem do grupy młodych wojowników, stworzonej przez Batwoman i Batmana. Cassandra Cain ma jednak znacznie mroczniejszą przeszłość niż pozostali. Była szkoloną przez ojca zabójczynią i wykonała pierwsze zlecenie bez zarzutu. A potem już na zawsze pogrążyła się w wyrzutach sumienia.