Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 czerwca 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Bez tych filmów nie byłoby Stranger Things

Stranger Things braci Dufferów skradło serca fanów przygodowych horrorów, obficie czerpiąc zarówno ze stylistyki lat 80., jak i bardziej współczesnych teen dram. Sukcesu netflixowego serialu nie byłoby jednak przede wszystkim bez inspiracji klasyką.

Bracia Duffer zmieścili w swoim serialu odniesienia do „papierowych” RPG-ów, literackiej twórczości fantastycznej, dużą dawkę horroru i nieprzebrane pokłady miłości do filmowej klasyki lat 80. Na liście produkcji, którymi inspirowali się twórcy, znajduje się bez mała kilkadziesiąt pozycji, niekoniecznie horrorów. My wybraliśmy z nich dziesięć.

Goonies

The Goonies, 1985, Richard Donner

  1. Oryginalny tytuł: The Goonies
  2. Rok produkcji: 1985
  3. Reżyseria: Richard Donner
  4. Gatunek: przygodowy
  5. Gdzie obejrzeć: iTunes Store, Rakuten

Opowieść o grupie dzieciaków poszukujących legendarnego skarbu dziś może wydawać się pomysłem banalnym, w 1985 roku była jednak powiewem świeżości. Richardowi Donnerowi, reżyserowi produkcji, udało się nie tylko wykreować wyraziste postaci głównych bohaterów, ale też przede wszystkim stworzyć film z niepowtarzalnym przygodowym klimatem.

Czego tam nie było! Młodziutki Josh Brolin (na kilkadziesiąt lat przed tym, zanim stał się Thanosem), wyjątkowo szpetny pirat i charyzmatyczna antagonistka niewahająca się używać broni. Dzieciaki z Goonies jeździły na rowerach, nie należały do najpopularniejszych uczniów i uwielbiały rozwiązywać mroczne zagadki. Przypomina Wam to coś?

Kultowym filmem inspirowali się nie tylko twórcy Stranger Things. Pamiętacie jeszcze grę o takiej samej nazwie na Pegasusa (czyli NES-a)? Sam wciąż nie jestem pewien, jak nie pogubić się w skomplikowanej jak na tamte czasy mechanice i odkładam przejście The Goonies na nieokreślone „potem”. Ale z czasów niekończących się prób zmierzenia się z systemem portali zapamiętałem świetny klimat i wpadający w ucho motyw muzyczny.