Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 6 stycznia 2022, 11:30

Najlepsze gry, które mogliście przegapić w 2021 roku

W oczekiwaniu na największe i te mniej spodziewane hity 2022 roku warto sprawdzić, jakie pozycje mogliśmy pominąć, zagrywając się w Forzę Horizon czy uciekając przed Lady Dimitrescu. Oto najlepsze przegapione gry 2021 roku.

Spis treści

Nawet jeśli nie mieliśmy okazji zagrać we wszystkie najlepsze produkcje minionego roku, ich listę znamy praktycznie na pamięć. Informacje i opinie zarówno o wysokobudżetowych pozycjach, takich jak chociażby Resident Evil Village, Forza Horizon 5, Ratchet & Clank: Rift Apart, jak i o „indykach” pokroju Valheima czy Loop Hero pojawiały się często i wszędzie w growych mediach. To wszystko przykłady tytułów, które dzięki różnym zabiegom przebiły się na pierwsze strony wiadomości; dzieł, o których gracze chcieli dyskutować, które zauważyli wśród całej masy nowych gier, jakie co roku trafiają do cyfrowych sklepów.

Niektóre produkcje nie miały jednak takiego szczęścia – i to często niezasłużenie, bo z uwagi na takie czy inne aspekty są to naprawdę dobre gry. Przedstawiamy Wam zatem nasze zestawienie dziesięciu przegapionych tytułów 2021! Alternatywną listę pozycji wartych uwagi i zapamiętania, które wypadałoby sprawdzić w wolnej chwili.

The Artful Escape

  1. Gatunek: platformówka muzyczna
  2. Producent: Beethoven and Dinosaur
  3. Platformy: PC Windows, Xbox Series X/S, Xbox One

O czym jest The Artful Escape?

Jak wiele niezależnych gier przygodowych The Artful Escape kładzie nacisk na specyficzny styl artystyczny. W tym przypadku autorzy inspirowali się teledyskami z lat 70. i 80. takich gwiazd jak np. David Bowie. A sama gra jest pomysłową mieszanką przygodówki i platformówki. Z tej pierwszej zaczerpnięto system dialogów, a omijanie przeszkód i pułapek oraz poruszanie się w dwóch wymiarach to już elementy gier platformowych.

Co więcej, dodano do tego mechanikę komponowania utworów muzycznych i używania ich do odblokowywania przejść czy omijania przeciwników. The Artful Escape opowiada bowiem o młodym muzyku – Francisie Vendettim – i jego próbach odnalezienia własnej, unikalnej tożsamości artystycznej podczas przemierzania psychodelicznych krain z teledysków.

Powody, dla których warto zagrać:

  1. unikalny setting oraz styl artystyczny;
  2. równie unikalne połączenie mechanik rozgrywki tworzących razem swój własny gatunek;
  3. wciągająca, oryginalna fabuła o poznawaniu samego siebie.
  1. Więcej o grze The Artful Escape

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W jakie gry grasz częściej? (indie vs AAA)

26,6%
W "indyki"
73,4%
W gry wysokobudżetowe
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry pierwszej połowy 2022 roku, które mogliście przegapić
Najlepsze gry pierwszej połowy 2022 roku, które mogliście przegapić

Najgłośniejsze premiery skutecznie odciągają uwagę od tych mniejszych, ale nie mniej ciekawych produkcji. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych gier, które zostały pominięte.

11 gier o zombie, które warto znać
11 gier o zombie, które warto znać

Lubisz gry o zombie? Tymi produkcjami powinieneś zainteresować się w szczególny sposób podczas planowania swojego budżetu na rozrywkę w 2022 roku.

Gry science fiction, o których istnieniu mogliście nie wiedzieć (a szkoda)
Gry science fiction, o których istnieniu mogliście nie wiedzieć (a szkoda)

Cyberpunk 2077, Mass Effect czy Fallen Order to tytuły, które przynajmniej obiły się o uszy niemal każdemu. Nawet jednak, jeśli nie jesteście fanami gatunku, niektóre z mniej znanych produkcji SF mogą skraść Wam serce (i kilka wieczorów).