Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Teoria holografii

W Gwiezdnych Wojnach nie używają telefonów komórkowych, ani nawet wideorozmów. Mają coś, co wygląda znacznie bardziej efektownie. Rozmówca jest wyświetlany w powietrzu, w formie obrazu przestrzennego. To wynalazek zwany hologramem. Takie przedmioty istnieją naprawdę, choć nie wywołują takich wrażeń jak fikcja filmowa.

Nazwa powstała z zestawienia greckich słów „holos” – całość i „graphos” – zapis, wykres. Wynalazcą holografii został w 1947 roku fizyk węgierski Dennis Gabor. Zresztą za pracę nad zagadnieniem trójwymiarowej fotografii dostał Nagrodę Nobla. Skoro jednak nie był on Polakiem, co w tym zestawieniu robi ta historia? Otóż, sam Gabor miał w pewnym momencie przyznać, że korzystał z odkryć i opracowań prof. Mieczysława Wolfke.

Polski fizyk Mieczysław Wolfke przy aparaturze doświadczalnej. Źródło: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Polski fizyk Mieczysław Wolfke przy aparaturze doświadczalnej. Źródło: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

To właśnie polski fizyk, już w 1920 roku stworzył podwaliny holografii. Profesor Wolfke zapisał teoretyczne podstawy rozbicia fali świetlnej na dwie fazy i interferencji. Trójwymiarowy obraz miał powstawać po oświetleniu obiektu wiązką światła, z której część zostaje odbita bezpośrednio na kliszę, a część trafia na nią po odbiciu od przedmiotu. W ten sposób oprócz modulacji światła, zostaje zapisana informacja o jego fazie.

Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.