Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 29 grudnia 2021, 14:35

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Zderzak Lucjana Łągiewki

Samochód jest niesamowicie przydatny, temu nikt nie zaprzeczy, lecz ma też ciemne strony. W 2019 roku w Polsce w wypadkach samochodowych zginęło ponad 3 tys. osób. Choć naukowcy dwoją się i troją, by wymyślić skuteczny sposób zabezpieczenia przed skutkami zderzeń, nie udało się jak dotąd opracować stuprocentowo skutecznej metody. A jeśli w końcu powstanie urządzenie, całkowicie przejmujące siłę uderzenia pojazdu?

Lucjan Łągiewka to polski konstruktor i wynalazca. Zasłynął on stworzeniem prototypu urządzenia z dziedziny bezpieczeństwa motoryzacyjnego. O tzw. „zderzaku Łągiewki” zapewne niektórzy z was słyszeli. Pracował nad nim w latach 90-tych, ale pierwsze dokumenty z nim związane zaczął publikować po 2000 roku. Odbyło się też kilka testów modelu, spadającej windy i prototypu zamontowanego w Fiacie 126p. Ten ostatni pokazała Telewizja Polska.

Testy urządzenia stacjonarnego i pojazdu Fiat 126p. Źródło: archiwa Łągiewków - 10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces - dokument - 2021-12-29
Testy urządzenia stacjonarnego i pojazdu Fiat 126p. Źródło: archiwa Łągiewków

„Zderzak Łągiewki”, czy też EPAR (Energetyczny Przetwornik Akumulacyjno-Rozpraszający) jest urządzeniem, które potrafi odebrać pewną część energii kinetycznej pędzącego pojazdu. Powinien być zamontowany na przodzie pojazdu, najlepiej w formie zderzaka. Gdy samochód uderza w przeszkodę, uzębiona dźwignia ze sprężyną, która jest pierwszym elementem wynalazku, ma za zadanie odebrać energię i przekazać ją za pośrednictwem przekładni wirnikom.

Zostało jeszcze 54% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.