Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 3 stycznia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

Darkest Dungeon 2

Producent: Red Hook Studios

Klimat: lovecraftowski roguelike

Data premiery: 2022

Darkest Dungeon okazał się kilka lat temu roguelike’owo-erpegową rewolucją. Gra, w której bohaterowie umierali na potęgę, a żywcem wyjęci z koszmaru szaleńca przeciwnicy potrafili przeszkodzić w doprowadzeniu do pomyślnego końca nawet najskrupulatniej przygotowanej wyprawy, podbiła rynek. Ten gatunkowy miszmasz przekonał nie tylko fanów klasycznych RPG, ale również wielbicieli roguelike’ów. I wszelkiego oślizgłego pradawnego zła.

Bo poza świetną mechaniką Darkest Dungeon zachwycał również niepodrabialnym klimatem. Inspirowana twórczością Lovecrafta opowieść wciągała od samego początku. I to zarówno za sprawą oszczędnej, ale niesamowicie wyrazistej oprawy graficznej, jak i gotyckiej narracji Wayne’a June’a. Jego niski, głęboki głos stał się znakiem rozpoznawczym serii. Usłyszymy go również w „dwójce”.

A w zasadzie już słyszymy. Darkest Dungeon 2 ukazał się bowiem jesienią (26 października) w Early Accessie. Na razie trudno powiedzieć, jak w momencie premiery będzie się prezentować kompletna fabuła, już jednak widać, że zmianie uległy oprawa estetyczna i mechanika. Nowy Darkest Dungeon ma być trochę łatwiejszy, przyjemniejszy dla oka i bardziej przystępny dla graczy, którzy nie mieli do czynienia z oryginałem.

TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

Action-RPG
45%
Klasyczne, takie jak za dawnych czasów
28,3%
Taktyczne RPG
7,6%
RPG w stylu Dark Souls
6,2%
Hack'n'slashe
4,5%
jRPG
4,3%
MMORPG
2%
Roguelike'i
1,1%
Inne
0,9%
Zobacz inne ankiety
Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Baldur's Gate III

Baldur's Gate III

Pokemon Legends: Arceus

Pokemon Legends: Arceus

Diablo Immortal

Diablo Immortal

Dragon Age IV

Dragon Age IV

Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Premiery wielkich hitów i ciąg dalszy komplikacji z organizacją branżowych imprez oraztworzeniem gier. Uncharted w kinach i ciągły brak kart graficznych w sklepach. Rok 2022 w branży gier to znane problemy i miłe niespodzianki, na które czekamy.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć
Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć

Co roku mamy do czynienia z produkcjami, których sukces z łatwością można było przewidzieć. Zawsze jednak trafi się też parę miłych zaskoczeń. Jakie więc growe niespodzianki czekają nas w 2022 roku?