Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 3 stycznia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

Steelrising

Producent: Spiders

Klimat: mroczny steampunk

Data premiery: czerwiec 2022

Steelrising steampunkiem do końca nie jest. Określenia tego użyłem z niezwykle banalnego powodu – RPG Spiders jest tak oryginalne, że trudno je w ogóle zaklasyfikować. Jeżeli jednak mielibyśmy na siłę starać się to zrobić, najbliższym prawdy określeniem byłby chyba właśnie mroczny steampunk.

Spiders to wciąż nie tak znane w mainstreamie studio, które zdążyło jednak stworzyć kilka naprawdę udanych tytułów: Faery: Legends of Avalon, Marsa: War Logs, The Technomancer, a nie tak dawno GreedFalla. Choć żadna z tych gier nie podbiła rynku i nie została obsypana nagrodami, dwie ostatnie zyskały spore grono fanów. I nic dziwnego. Produkcje tego studia, mimo technicznych niedoróbek i oprawy graficznej niestojącej może jeszcze na najwyższym światowym poziomie, potrafiły przyciągnąć udaną fabułą i przede wszystkim oryginalnymi pomysłami.

Tym razem paryżanie poszli nawet o krok dalej. Akcja Steelrisinga będzie bowiem mieć miejsce w alternatywnej wersji XVIII wieku, gdzie rewolucja francuska trwała znacznie dłużej, a król Ludwik XVI do walki o władzę posyłał... armię automatonów. Gracz wprawdzie nie wcieli się w jednego z jego żołnierzy, tylko w wojowniczkę ochraniającą Marię Antoninę, ale już pierwsze materiały promocyjne sugerują, że opowiedzenie się po jednej ze stron konfliktu będzie koniecznością.

TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

Action-RPG
45%
Klasyczne, takie jak za dawnych czasów
28,3%
Taktyczne RPG
7,6%
RPG w stylu Dark Souls
6,2%
Hack'n'slashe
4,5%
jRPG
4,3%
MMORPG
2%
Roguelike'i
1,1%
Inne
0,9%
Zobacz inne ankiety
Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Baldur's Gate III

Baldur's Gate III

Pokemon Legends: Arceus

Pokemon Legends: Arceus

Diablo Immortal

Diablo Immortal

Dragon Age IV

Dragon Age IV

Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Premiery wielkich hitów i ciąg dalszy komplikacji z organizacją branżowych imprez oraztworzeniem gier. Uncharted w kinach i ciągły brak kart graficznych w sklepach. Rok 2022 w branży gier to znane problemy i miłe niespodzianki, na które czekamy.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć
Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć

Co roku mamy do czynienia z produkcjami, których sukces z łatwością można było przewidzieć. Zawsze jednak trafi się też parę miłych zaskoczeń. Jakie więc growe niespodzianki czekają nas w 2022 roku?