Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 3 stycznia 2022, 11:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Najbardziej wyczekiwane RPG-i 2022 roku

Po okresie nieznacznej stagnacji (choć nie tak widocznej jak w przypadku branży filmowej) w 2022 roku będziemy mieli okazję zagrać w kilkadziesiąt niezmiernie ciekawych produkcji. A wśród nich znajdzie się przynajmniej kilkanaście „dużych” RPG-ów.

Starfield

Producent: Bethesda

Klimat: space opera

Data premiery: 11 listopada 2022

Bethesda tak bardzo wierzy w sukces swojego kosmicznego RPG, że zwolniła przez to nawet tempo prac nad swymi dwiema największymi markami – Falloutem i The Elder Scrolls. Gra ma być space operą, której akcja zostanie osadzona daleko poza Ziemią. Podróżujący statkiem kosmicznym astronauci będą jednak ludźmi. A jednym z ich celów jest wyjaśnienie zagadki pochodzenia ludzkości.

Czyżby szykowało się więc bodaj pierwsze od czasów Morrowinda RPG Bethesdy z naprawdę ciekawym głównym wątkiem fabularnym? Być może. Studio to z pewnością jednak nie zrezygnuje z charakterystycznych dla swoich dzieł możliwości eksploracji olbrzymich terenów oraz wsparcia dla moderów. Bethesda poszła nawet z tego powodu na pewne ustępstwa natury estetycznej. Starfield nie wyciśnie więc ostatnich soków z kart graficznych naszego sprzętu, ale za to zapewne już niedługo po premierze zachwyci tysiącami większych i mniejszych modów.

Howard Todd, opowiadając o nowej grze Bethesdy, użył sformułowania „NASA-punk”, podkreślając przy tym, że Starfield, w przeciwieństwie do tak znanych franczyz jak Gwiezdne wojny, Star Trek czy Mass Effect, pójdzie w kierunku możliwie jak największego realizmu. Nie znaczy to, że w produkcji tej nie pojawią się kosmici, futurystyczna broń czy futurystyczne miasta, jednak wszystko to ma wyglądać jak naturalna konsekwencja rozwoju technologii, którą dysponujemy już dziś.

TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier RPG lubisz najbardziej?

Action-RPG
45%
Klasyczne, takie jak za dawnych czasów
28,3%
Taktyczne RPG
7,6%
RPG w stylu Dark Souls
6,2%
Hack'n'slashe
4,5%
jRPG
4,3%
MMORPG
2%
Roguelike'i
1,1%
Inne
0,9%
Zobacz inne ankiety
Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Baldur's Gate III

Baldur's Gate III

Pokemon Legends: Arceus

Pokemon Legends: Arceus

Diablo Immortal

Diablo Immortal

Dragon Age IV

Dragon Age IV

Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania
Rok 2022 w branży gier - nasze przewidywania

Premiery wielkich hitów i ciąg dalszy komplikacji z organizacją branżowych imprez oraztworzeniem gier. Uncharted w kinach i ciągły brak kart graficznych w sklepach. Rok 2022 w branży gier to znane problemy i miłe niespodzianki, na które czekamy.

Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście
Gry RPG 2022 roku, na które nie czekacie, a powinniście

Choć w 2022 roku nie zabraknie wielkich RPG, na liście do zagrania tysięcy fanów znajduje się również co najmniej kilkanaście mniej znanych „indyków”. Czasem tak oryginalnych, że jeżeli technikalia nie zawiodą, może uda im się odnieść sukces.

Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć
Czarne konie 2022 roku - gry, które mogą nas zaskoczyć

Co roku mamy do czynienia z produkcjami, których sukces z łatwością można było przewidzieć. Zawsze jednak trafi się też parę miłych zaskoczeń. Jakie więc growe niespodzianki czekają nas w 2022 roku?