Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 lutego 2021, 18:19

autor: Froozyy

Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

Polanie

Polanie to wydany w 1996 roku przez studio MDF jeden z pierwszych polskich RTS-ów. Gra przenosi nas do 698 roku i przedstawia historię Mirka, przywódcy wioski Polan. Po powrocie z wyprawy wojennej zastaje on swoją osadę w ruinie i poprzysięga zemstę na wrogach, którzy odważyli się zaatakować jego plemię. Produkcja ta zainspirowana została szalenie popularną strategią Blizzarda – Warcraft: Orcs & Humans – ale polscy twórcy pokusili się o kilka autorskich innowacji, czym szybko zdobyli serca graczy w naszym kraju.

Mamy tutaj więc standardowe dla tego gatunku elementy w postaci rozwoju bazy wypadowej, rekrutowania wojska i gromadzenia zasobów, a główną walutą jest krowie mleko produkowane przez bydło żywiące się trawą. Ta co jakiś czas odrasta, co w odróżnieniu od innych RTS-ów sprawia, że surowców nigdy nie brakuje. Do dyspozycji graczy oddano dwadzieścia pięć fabularnych scenariuszy, dzięki którym poznajemy historię zemsty Mirka, a w drugiej odsłonie serii przedstawiono jego dalsze losy. Polanie to świetna opowieść o plemionach zamieszkujących tereny dawnej Polski i chociaż nie odwołuje się ona do wydarzeń historycznych, bez wątpienia stanowi ciekawą podróż w przeszłość, pokazującą dawne słowiańskie życie.

  1. Więcej o grze Polanie
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
65,1%
Nie, jest mi to obojętne.
34,9%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Hellish Quart

Hellish Quart

Metro Exodus

Metro Exodus

Escape from Tarkov

Escape from Tarkov

ATOM RPG

ATOM RPG

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Polanie

Polanie

14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny
14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.