Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 lutego 2021, 18:19

autor: Froozyy

Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

Metro

Metro to kolejny cykl postapokaliptycznych FPS-ów w naszym zestawieniu, który inspirowany jest literaturą i którego akcja dzieje się na Słowiańszczyźnie. Tym razem poznajmy historię Artema – po wybuchu wojny nuklearnej wraz z innymi ocalałymi zmuszony był do skrycia się w rosyjskim metrze, aby ochronić się nie tylko przed niebezpiecznym promieniowaniem, ale także rozmaitymi mutantami, które powstały na wskutek radiacji. W pierwszej części bohater ma przed sobą trudne zadanie – musi ostrzec mieszkańców stacji Polis o nadchodzącym z zewnątrz zagrożeniu. Wykonanie misji sprowadza na niego kolejne kłopoty, z którymi zmuszony jest się uporać. Seria Metro zainspirowana została postapokaliptycznymi powieściami o tym samym tytule autorstwa Dmitrija Głuchowskiego.

Słowiańskie klimaty nie są w Metrze aż tak wyczuwalne, jak mogłoby się wydawać. Owszem, akcja gry toczy się w Rosji, ale w pierwszych dwóch odsłonach serii większość czasu spędzamy w metrze, co sprawia, że tak naprawdę trudno dostrzec tu tę specyficzną wschodnią aurę (a już w ogóle, jeśli gramy bez oryginalnego dubbingu). Cała sprawa wygląda nieco inaczej w grze Metro Exodus, gdzie na powierzchni spędzamy znacznie więcej czasu i mamy okazję doświadczyć tej szczególnej atmosfery – podróżując koleją, przemierzamy typowo rosyjskie tereny i zacieśniamy więzy z naszymi towarzyszami, np. wspólnie śpiewając przy akompaniamencie gitary.

  1. Więcej o serii gier Metro
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
65,1%
Nie, jest mi to obojętne.
34,9%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Hellish Quart

Hellish Quart

Metro Exodus

Metro Exodus

Escape from Tarkov

Escape from Tarkov

ATOM RPG

ATOM RPG

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Polanie

Polanie

14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny
14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.