Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 lutego 2021, 18:19

autor: Froozyy

Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

Kozacy

Wszystko wskazuje na to, że twórcy ze studia GSC Game World lubują się w słowiańskich klimatach. Oprócz S.T.A.L.K.E.R.-a w ich portfolio znajdziemy także serię strategii czasu rzeczywistego o tytule Kozacy. W produkcjach z tego cyklu gracze mają okazję poprowadzić do boju rozmaite nacje (takie jak Anglia, Francja, Prusy, Rosja czy Rzeczpospolita Obojga Narodów). Filarem zabawy są oczywiście standardowe dla RTS-ów mechaniki – gromadzenie surowców, rozbudowa miast, rekrutacja wojsk i dowodzenie armią. Na przestrzeni całej serii gracze mogą wziąć udział w wojnach znanych z karty historii – przeciwko komputerowym przeciwnikom lub mierząc się z innymi przez internet.

Słowiańskości w Kozakach należy szukać w konkretnych nacjach, którymi mamy okazję dowodzić podczas potyczek. Są to m.in. oddziały ukraińskie, husaria czy wojska Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Nie brakuje rzecz jasna estetyki środkowoeuropejskiej oraz dawnych jednostek czy budynków z naszego regionu. Na uwagę zasługuje remake pierwszej odsłony cyklu (dla niepoznaki nazwany Kozakami 3), dzięki czemu powrót do Kozaków nie musi się wiązać z oglądaniem przestarzałej już grafiki.

  1. Więcej o serii gier Kozacy
TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
65,1%
Nie, jest mi to obojętne.
34,9%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Hellish Quart

Hellish Quart

Metro Exodus

Metro Exodus

Escape from Tarkov

Escape from Tarkov

ATOM RPG

ATOM RPG

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Polanie

Polanie

14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny
14 gier, które zrobiono tylko dla Polaków – i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo
Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.