Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 20 listopada 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Najlepsze krótkie seriale na Netflixie i HBO GO

Netflix i HBO GO to kopalnia świetnych miniseriali. Jeśli ktoś szuka okazji do binge-watchingu i nie chce stracić długich tygodni, zanim pozna zakończenie, to mam dla niego listę najlepszych produkcji tego typu.

Nie wiem, jak Wy, ale ja mam poważny problem z serialami. Kiedyś potrafiłem spędzać z nimi wiele godzin i nawet dwucyfrowa liczba sezonów nie była mi straszna. Z upływem lat przybyło mi jednak trochę obowiązków, a zaczęło brakować czasu, więc przerzuciłem się przede wszystkim na wszelkiej maści filmy albo odstresowujące gry.

W pewnym momencie życia powiedziałem sobie jednak głośno: „Dość!”. Nie oznacza to, że rzuciłem moją pracę w pierony i zacząłem oglądać od początku The Walking Dead (oj, napatrzyłem się na to w gimnazjum). Po prostu nauczyłem się wybierać takie seriale, które nie wymagają wielomiesięcznego poświęcenia, będąc albo luźnymi, niezobowiązującymi produkcjami, albo zwięzłymi, kilkuodcinkowymi historiami, przez które można z łatwością przebrnąć w parę wieczorów.

Proponowałbym, abyśmy skupili się dziś właśnie na tych serialach jednosezonowych – oddziałują one na widza często w podobny sposób co pełnoprawne filmy, będąc od nich co najwyżej trzykrotnie dłuższymi. Nie brzmi to chyba jakoś szczególnie przerażająco, a więc zapoznanie się z naszą listą sugeruję także tym osobom, które nie przepadają za odcinkowymi formami przekazu treści. Jestem prawie pewien, że poniższe dzieła mogą okazać się w Waszym przypadku ambitnym wprowadzeniem do świata seriali lub przynajmniej ciekawą odskocznią od kinematografii w jej klasycznym wydaniu. I jeszcze mała uwaga, zanim zacznę – przedstawiam tylko produkcje dostępne Netflixie oraz HBO GO. Bo też i tam znajdziecie najwięcej tego typu dobra.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz krótkie seriale czy tasiemce?

Krótko i na temat ma być!
61,4%
Wolę wielką i epicką narrację na wiele odcinków.
38,6%
Zobacz inne ankiety
Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo
Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo

Wielu z nas lubi się czasem pobać. Mroczne opowieści pozwalają nam w miarę bezpiecznie skonfrontować się z tą potrzebą – i sporo tego typu seriali można znaleźć na platformach streamingowych. Poznajcie najciekawsze z nich.

Czarnobyl od HBO to serial obowiązkowy dla fanów Stalkera
Czarnobyl od HBO to serial obowiązkowy dla fanów Stalkera

Nie raz w cieniu wielkich premier przemyka mniejsza produkcja, która okazuje się dużo potężniejsza. Tak jest z Czarnobylem, który już w pierwszym odcinku okazuje się przerażać w dużo bardziej uniwersalny sposób niż jakikolwiek horror.