Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Opinie

Opinie 9 października 2020, 16:28

autor: Michał "Kwiść" Chwistek

Genshin Impact to znak, że nowa generacja może należeć do Chin

Chińczycy od lat tworzą gry, które są popularne głównie w Chinach. A co by się stało, gdyby nagle zmienili front i zechcieli odnieść sukces także za granicą? Możliwe, że to już się dzieje.

Polska? Niecałe 40 mln obywateli. 21 miejsce na świecie pod względem wysokości PKB. Chiny? 1,4 mld obywateli. Druga gospodarka naszego globu. Jesteśmy niczym mysz przy słoniu w niemal każdej możliwej kategorii. Jak to się stało, że my mamy swojego Wiedźmina 3 i Dying Lighta, a już niedługo doczekamy się Medium oraz Cyberpunka 2077, a Chiny dopiero teraz wydały pierwszy międzynarodowy hit na PC i konsole? Czy Genshin Impact to zapowiedź nowej fali? Czy nadchodząca generacja będzie należeć do Chińczyków?

Chiny to już nie tylko fabryka świata

Przez „mobilki” do „tripelejów”

Odpowiedź na pierwsze pytanie wydaje się najprostsza. Chiny borykają się z tym samym problemem, z którym od dłuższego już czasu mierzy się Korea Południowa, taśmowo produkująca podobne do siebie gry MMO. Chiński rynek jest tak ogromny, że dla tamtejszych firm dużo bezpieczniejszym podejściem okazuje się tworzenie tytułów przede wszystkim z myślą o rodzimym odbiorcy, a dopiero w drugiej kolejności liczenie na ewentualny międzynarodowy sukces. Ale powoli zaczyna się to zmieniać, a bramą do świata gier premium dla Chin mogą okazać się telefony.

Czy Diablo Immortal może być lepsze od Diablo 4?

Chińczycy do perfekcji opanowali przenoszenie obszernych pozycji o sporym stopniu trudności na urządzenia z ekranem dotykowym. Podczas gdy na Zachodzie duzi wydawcy traktowali telefony jak platformę dla casuali i możliwość sporego zarobku jak najniższym kosztem, w Chinach telefony stały się platformą dla najbardziej hardcore’owych graczy. To właśnie tam powstała najpopularniejsza mobilna MOBA Honor of Kings, mobilna wersja PUBG czy mobilne Call of Duty. Tam też tworzone jest nadchodzące wielkimi krokami mobilne Diablo.

Diablo Immortal może okazać się lepsze, niż się nam wydaje

Robią to tak dobrze, że czasem już tylko jakość grafiki i sposób sterowania odróżniają tamtejsze dzieła od ich konsolowych czy pecetowych odpowiedników. Czemu więc nie zacząć wydawać gier mobilnych na większe platformy? Idealnym przykładem sukcesu takiego działania jest bijące ostatnio rekordy popularności Genshin Impact.

CHINY JUŻ DAWNO RZĄDZĄ I DZIELĄ

Tematem tego felietonu są gry tworzone przez Chińczyków, ale nie jest żadną tajemnicą, że branża gier już od dawna zdominowana jest przez firmy z Państwa Środka. League of Legends, Path of Exile czy Warframe to marki należące do chińskiego Tencentu, który posiada również udziały w takich firmach jak Activision Blizzard, Epic Games czy Ubisoft. Coraz bardziej popularna w Chinach staje się również praktyka zlecania gier zachodnim deweloperom. Przykładowo najnowsza gra studia Bungie powstaje właśnie dla chińskiego NetEase.

Konsolowa jakość za darmo

Genshin Impact daleko do produkcji wybitnej, ale nie to zadecydowało o sukcesie tego tytułu. Dzieło studia MiHoYo przede wszystkim łączy najmocniejsze cechy różnych platform. Wygląda jak płatna gra konsolowa, posiada przemyślany model F2P jak najpopularniejsze pozycje na PC, a do tego wszystkiego działa też na telefonach, które ma każdy z nas. Darmowość i łatwy dostęp mogą sprawić, że Chińczycy zdominują w przyszłości dużą część rynku gier premium, również na Zachodzie. Ale to nie wszystko.

Genshin Impact pojawiło się znikąd i bez problemu zdobyło sporą popularność.

Armia chińskich deweloperów zmienia front

Na wydawanych taśmowo grach mobilnych cenną wiedzę oraz doświadczenie zdobyły całe zastępy chińskich deweloperów. Twórców, którzy powoli mają już dość realizowania mało ambitnych projektów dla takich wydawców jak Tencent czy NetEase i zaczynają zakładać własne studia. Świetnym przykładem tego, co może powstać, jak da się tym ludziom wolną rękę, jest zapowiedziana niedawno gra Black Myth: Wu Kong. Tytuł, który na zaprezentowanych gameplayach niewiele ustępuje najdroższym zachodnim hitom szykowanym na PlayStation 5, tworzony jest przez grupę byłych pracowników Tencentu.

Więcej gier, więcej pomysłów i trochę cenzury

Dodajmy do tego wszystkiego olbrzymie pieniądze, jakimi dysponuje chińska branża gier, i za 3–4 lata możemy obudzić się w świecie, w którym Chiny zaczynają gonić USA pod względem liczby wydawanych wysokobudżetowych hitów, a Steama zalewa fala ciekawych „indyków” z Państwa Środka. Najwięcej zyskają na tym oczywiście sami gracze. Konkurencja wymusi jeszcze wyższą jakość, będziemy dostawać bonusowo przynajmniej kilka dużych produkcji rocznie, a do tego wszystkiego dojdą pomysły i historie będące wytworem zupełnie innej kultury (lub cenzury). Czy tego chcemy, czy nie, przyjdzie nam grać w bardzo ciekawych czasach.

Tego samego dnia, w którym skończyłem pisać ten felieton, w sieci pojawiła się informacja, że Genshin Impact automatycznie cenzuruje słowa „Tajwan” oraz „Hongkong”. Również w wersji wydanej na Zachodzie. Taki mały przedsmak chińskiej specyfiki.

Michał "Kwiść" Chwistek

Michał Chwistek

Michał Chwistek

Lubi gry trudne, ładne lub z dobrą fabułą. Nie kończy ich przez LoL-a i Overwatcha. PS Vita FTW!

więcej

Diablo Immortal

Diablo Immortal

Genshin Impact

Genshin Impact

Black Myth: Wu Kong

Black Myth: Wu Kong

11 ciekawostek z Genshin Impact, o których mogliście nie wiedzieć
11 ciekawostek z Genshin Impact, o których mogliście nie wiedzieć

Darmowa gra z Chin podbiła rok 2020, ale na tym nie poprzestaje! Rok 2021 to czas wersji 2.0, a na horyzoncie widać jeszcze więcej zawartości. My z kolei przyjrzymy się ciekawostkom, które w całym tym natłoku nowości mogły umknąć Waszej uwadze.

Chińska cenzura jest wszędzie. Nie wierzysz, to przeczytaj
Chińska cenzura jest wszędzie. Nie wierzysz, to przeczytaj

Chińska cenzura jest jak podatki. Interesujesz się nią raz w roku, ale dotyka cię na każdym kroku, jest wszędzie i zmienia wszystko.

Diablo Immortal, czyli jak stracić fanów i zrazić do siebie graczy. Wizerunkowy koszmar Blizzarda
Diablo Immortal, czyli jak stracić fanów i zrazić do siebie graczy. Wizerunkowy koszmar Blizzarda

Tegorocznego BlizzConu pracownicy Blizzarda nie będą wspominać po latach z uśmiechem na ustach. Zapowiedź Diablo Immortal, która zakończyła ceremonię otwarcia konwentu, wywołała burzę w sieci, a zagorzali fani marki mają prawo, by czuć rozgoryczenie.