Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 9 września 2020, 15:09

9 gier dla osób, które wcześniej nie grały w gry

„Też chcę grać, ale nie wiem, od czego zacząć.” „Fajne te gry. Co polecasz dla nowych?” „Taki interaktywny Netflix to byłoby coś”. Gry dla osób, które nigdy nie grały. Temat-rzeka. Niejeden utonął w jego nurcie… Pomożemy Wam tego uniknąć.

Wbrew temu, co się powszechnie uważa, wcale nie jest łatwo tak po prostu zacząć grać w gry. Albo inaczej – to, co doświadczonemu graczowi nie sprawia trudności, w przypadku nowicjusza może być tym, co zabija całą frajdę z grania. Gry komputerowe, jak każde medium, mają swój specyficzny, wypracowany przez lata język: interfejs, sterowanie, niepisane-zasady-które-wszyscy-znają, znaczenie kolorów, nie mówiąc o gatunkach rządzących się własnymi prawami. To wszystko brzmi dla nas trywialnie, ale dla kogoś nieobeznanego z tematem może być przeszkodą nie do przejścia.

W związku z tym, wybierając tytuły do tego artykułu, sugerowałam się przede wszystkim prostym sterowaniem, dobrym tutorialem, tempem progresu przyjaznym dla gracza, długością gry oraz – last but not least – przyjemnością z grania. Na to ostatnie składa się ogólne wrażenie, nastrojowa muzyka, atrakcyjny gameplay, ciekawa historia i dobrze napisane dialogi. Nie oszukujmy się – dla większości osób najprostszym pomostem do świata gier będzie odniesienie do filmów i seriali, ponieważ to medium już znają – i nie ma w tym nic złego. Dzisiaj Life Is Strange, jutro Wiedźmin 3, a pojutrze Dark Souls… Wszystko w swoim czasie.

Nie przedłużając – oto dziewięć tytułów, które spodobają się osobom niegrającym w gry. Oczywiście nie są to jedyne pozycje, od których warto zacząć przygodę z tym rodzajem rozrywki. Znasz inne produkcje, które chętnie polecisz początkującym? Wspomnij o nich w komentarzu.

Firewatch

  1. Data premiery: 2016
  2. Gatunek: przygodowy symulator chodzenia z narracją
  3. Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
  4. To pozycja dla: fanów dobrych dialogów, górskich widoków i tajemnic sprzed lat

Firewatcha bez przesady można określić mianem kultowego walking sima, czyli gry, w której Twoim głównym zajęciem jest chodzenie. W tym konkretnym przypadku jest to eksplorowanie malowniczych zakątków Shoshone National Forest w stanie Wyoming. Wcielasz się w Henry’ego, który podejmuje pracę jako strażnik leśny patrolujący okolicę w poszukiwaniu potencjalnych pożarów. W promieniu wielu kilometrów nie ma żywej duszy – jedyne towarzystwo stanowi Delilah, strażniczka i Twoja gadatliwa szefowa, z którą rozmawiasz przez krótkofalówkę. Oczywiście szybko okazuje się, że pozornie idylliczne lasy Wyoming skrywają mroczną tajemnicę, którą tropisz pomiędzy wypatrywaniem pożarów a przeganianiem dzieciaków palących ogniska w miejscach niedozwolonych.

Sterowanie jest proste, a gra bardzo zgrabnie prowadzi przez kolejne lokacje. Zaczynasz z mapą, kompasem, latarką i oczywiście krótkofalówką. Następne przedmioty, których możesz użyć, pojawiają się w odpowiednich fragmentach gry i za każdym razem wprowadzają do niej dodatkową mechanikę.

Firewatch skupia się na dwóch kwestiach – budowaniu relacji z Delilah i próbie odkrycia, co oznaczają zagadkowe wydarzenia w okolicy. Rozmowy prowadzone przez główne postacie są bardzo naturalne i dają graczowi sporą swobodę. Jest to zasługa unikatowego, przemyślanego systemu prowadzenia dialogów, dzięki któremu owe konwersacje, zwłaszcza dotyczące życia i jego problemów, brzmią bardzo autentycznie.

Jeśli szukasz spokojnej gry z piękną grafiką i dobrymi dialogami – Firewatch jest właśnie dla Ciebie.

ZASADA 1

Osobie, która nie miała styczności z grami, warto zacząć pokazywać je od pozycji realistycznych, a nie fantastycznych. Jeśli w grze pojawia się latarka i ona świeci, jest to zrozumiałe i logiczne.

TWOIM ZDANIEM

Ile miałeś lat, kiedy zacząłeś/aś grać w gry?

Mniej niż 10
66%
Mniej niż 5
18,7%
Mniej niż 15
9,8%
Mniej niż 20
2,6%
Wcale nie zacząłem
1,1%
Byłem po "dwudziestce"
1%
Byłem po "trzydziestce"
0,8%
Zobacz inne ankiety
Life is Strange

Life is Strange

A Way Out

A Way Out

Brothers: A Tale of Two Sons

Brothers: A Tale of Two Sons

Podróż

Podróż

Firewatch

Firewatch

Night in the Woods

Night in the Woods

Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl

Death Stranding, Sekiro, Disco Elysium, Control, Resident Evil 2, Metro Exodus - ten rok obfitował w wiele hitów. Wybraliśmy 15, które najbardziej skradły nasze serca.

Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin
Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.