Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Mount & Blade II: Bannerlord Publicystyka

Publicystyka 11 kwietnia 2023, 15:42

Najlepsze mody do Mount and Blade 2 Bannerlord

Mount and Blade nigdy nie byłby tak popularną grą, gdyby nie mody. Bannerlord idzie tą samą drogą i już teraz można znaleźć w sieci trochę ciekawych modów. Oto ich przegląd.

Blisko dekadę czekaliśmy na następcę Warbanda. Wreszcie 30 marca 2020 roku do naszych rąk trafił Bannerlord w formie wczesnego dostępu. Większość fanów serii Mount & Blade wydawała się być zadowolona, choć na pewno (patrząc na początkową zawartość gry) część z nich nieśmiało zadawała twórcom pytanie: co wyście robili przez 10 lat? Rzeczywiście, niektórych zapowiadanych elementów brakowało, a inne działały nie do końca poprawnie. Autorzy obiecali jednak, że stopniowo będą udostępniać brakujące funkcje. Po premierze pełnej wersji, która miała miejsce 25 października ubiegłego roku, widzimy, że dotrzymali słowa. Na tym nie koniec. Gra wciąż ma się rozrastać i być łatana.

Było jednak coś, na co nie musieliśmy długo czekać – mowa o modyfikacjach, które prezentujmy w niniejszym artykule. Już kilka dni po udostępnieniu na Steamie gra otrzymała szereg usprawnień, poprawek i nieco nowości. Co więcej, niektórzy moderzy rozpoczęli prace jeszcze przed jej pojawieniem się w usłudze Early Access – tworząc drzewka jednostek czy modele nowych przedmiotów. Efekty szybkiego startu projektów widać gołym okiem – Bannerlord ma aspiracje, aby dogonić Warbanda tak w liczbie, jak i w jakości dostępnych modów. Przed Wami zestawienie najlepszych modyfikacji do gry Mount and Blade II: Bannerlord.

AKTUALIZACJA 2023

Zestawienie doczekało się gruntownej przebudowy. Usunęliśmy z niego mody, które nie działają z najnowszymi wersjami gry (wyjątkiem są modyfikacje total conversion) i dodaliśmy całą masę nowych pozycji.

SPIS TREŚCI

  1. Strona 2Detailed Character Creation – nowe opcje przy tworzeniu postaci, Serve as soldier – byłeś w wojsku, Polaku?!
  2. Strona 3Battle Mini Map – podgląd pola bitwy, Realistic Battle Mod – ulepszona walka
  3. Strona 4DismembermentPlus – temu żołnierzowi odpadła głowa, Calradia at War (Custom Spawns) – nowe frakcje i więcej emocji
  4. Strona 5Improved Garrisons – garnizony mają teraz sens, Captivity Events – niewesołe życie w niewoli
  5. Strona 6Bannerlord Online – graj ze znajomymi
  6. Strona 7The Long Night – Game of Thrones Total Conversion – mod na Grę o tron
  7. Strona 8Eagle Rising – Dawn of an Empire – antyczna Calradia, The Old Realms – dla fanów Warhammera

JAK INSTALOWAĆ MODY DO BANNERLORDA?

Sposób instalacji modów nie zmienił się względem poprzednich części Mount & Blade. Zawartość pobranych archiwów należy umieścić w folderze Modules. Gdzie go znaleźć? Otwórzcie katalog z zainstalowanym Steamem, a następnie przejdźcie do „\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord”. Teraz wystarczy aktywować mody w launcherze gry i gotowe, zmodyfikowana produkcja może być już uruchomiona. Oczywiście znajdzie się od tego kilka wyjątków, ale pod każdą opisaną modyfikacją umieściliśmy osobną instrukcję obsługi.

Instalację modów da się zautomatyzować za pomocą programu Vortex. Tutaj znajdziecie instrukcję jak to zrobić.

WAŻNE INFORMACJE

Po pierwsze – instalując mody, można uszkodzić grę. Dla bezpieczeństwa zadbajcie o kopię zapasową swoich zapisów. Znajdziecie je w „C:\Users\[nazwa_użytkownika]\Documents\Mount and Blade II Bannerlord\Game Saves”.

Po drugie – w tekście nie wymieniamy modów poprawiających błędy w tej produkcji. Stają się one szybko nieaktualne, bo twórcy nieustannie usprawniają swe dzieło. Z tego samego względu zainstalowane modyfikacje mogą przestać działać po wprowadzaniu aktualizacji do gry – wtedy pozostaje czekać, aż autor moda dostosuje go do najnowszej wersji. W chwili aktualizowania tego zestawienia zadbaliśmy o to, aby wszystkie mody były kompatybilne z updatem 1.1.1 i/lub 1.1.2.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z modów do gier?

Tak, szczególnie kiedy odmieniają oblicze danej gry.
44,1%
Tak, o ile proces instalacji nie jest zbyt skomplikowany.
17,6%
Rzadko, miewam z nimi często problemy.
11,4%
Nie moduje swoich gier.
26,9%
Zobacz inne ankiety
Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

10 świetnych modów do Mount & Blade – zanim Bannerlord odmieni serię
10 świetnych modów do Mount & Blade – zanim Bannerlord odmieni serię

Chociaż do premiery Mount & Blade II coraz bliżej, to jednak wciąż daleko. Gdy nachodzi więc ochota, by pograć w M&B, na ratunek przychodzą moderzy. Oto 10 ciekawych modyfikacji do gier z cyklu Mount & Blade, które powstały w ostatnich latach.

10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II
10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II

Premiery Mount & Blade II: Bannerlord ani widu, ani słychu, ale dzięki moderom poprzednie gry z serii wciąż oferują masę zabawy. Wybraliśmy dla was 10 najciekawszych modyfikacji do Mount & Blade oraz Mount & Blade: Warband.