Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Mount & Blade II: Bannerlord Publicystyka

Publicystyka 7 kwietnia 2020, 19:05

autor: Radosław Wasik

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

Najlepsze mody do Mount and Blade 2 Bannerlord

Mount and Blade nigdy nie byłby tak popularną grą, gdyby nie mody. Bannerlord idzie tą samą drogą i już teraz można znaleźć w sieci trochę ciekawych modów. Oto ich przegląd.

Blisko dekadę czekaliśmy na następcę Warbanda. Wreszcie 30 marca 2020 roku do naszych rąk trafił Bannerlord w formie wczesnego dostępu. Większość fanów serii Mount & Blade wydaje się być zadowolona, choć na pewno (patrząc na obecną zawartość gry) część z nich nieśmiało zadaje twórcom pytanie: co wyście robili przez 10 lat? Rzeczywiście, niektórych zapowiadanych elementów brakuje, a inne działają nie do końca poprawnie. Autorzy obiecali, że stopniowo będą udostępniać brakujące funkcje – miejmy nadzieję, że dotrzymają słowa.

Jest jednak coś, na co nie musieliśmy długo czekać – mowa o modyfikacjach, którymi zajmiemy się w niniejszym artykule. Już kilka dni po udostępnieniu na Steamie gra otrzymała szereg usprawnień, poprawek i nieco nowości. Co więcej, niektórzy moderzy rozpoczęli prace jeszcze przed jej pojawieniem się w usłudze Early Access – tworząc drzewka jednostek czy modele nowych przedmiotów. Choć aktualnie wybór jest niewielki, wszystko wskazuje na to, że Bannerlord będzie przynajmniej tak samo obfity w mody jak Warband. Przed Wami zestawienie najlepszych modyfikacji do Mount and Blade 2: Bannerlord – znajdziecie tu istniejące mody, jak i te, które dobrze się zapowiadają.

JAK INSTALOWAĆ MODY DO BANNERLORDA?

Sposób instalacji modów nie zmienił się względem poprzednich części Mount & Blade. Zawartość pobranych archiwów należy umieścić w folderze Modules. Gdzie go znaleźć? Otwórzcie katalog z zainstalowanym Steamem, a następnie przejdźcie do „\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord”. Teraz wystarczy aktywować mody w launcherze gry i gotowe, zmodyfikowana produkcja może być już uruchomiona. Oczywiście znajdzie się od tego kilka wyjątków, ale pod każdą opisaną modyfikacją umieściliśmy osobną instrukcję obsługi.

WAŻNE INFORMACJE

Po pierwsze – instalując mody, można uszkodzić grę. Dla bezpieczeństwa zadbajcie o kopię zapasową swoich zapisów. Znajdziecie je w „C:\Users\[nazwa_użytkownika]\Documents\Mount and Blade II Bannerlord\Game Saves”.

Po drugie – w tekście nie wymieniamy modów poprawiających błędy w tej produkcji. Stają się one szybko nieaktualne, bo twórcy nieustannie usprawniają swe dzieło. Z tego samego względu zainstalowane modyfikacje mogą przestać działać po wprowadzaniu aktualizacji do gry – wtedy pozostaje czekać, aż autor moda dostosuje go do najnowszej wersji.

Usprawnienia i nowości

Nie da się ukryć, że Mount & Blade 2: Bannerlord wymaga wielu usprawnień. Twórcy gry co chwilę udostępniają nowe aktualizacje, ale moderzy też zabrali się do pracy. Dzięki temu pojawiło się kilka wartych uwagi modyfikacji, efektem których są poprawione twarze postaci, nowi towarzysze czy mniejsza liczba oglądanych ekranów ładowania.

NPC Revamp – ładniejsze twarze

Twarze niektórych postaci w Bannerlordzie potrafią być niepokojące. Za ich poprawę zabrał się autor moda NPC Revamp. Na rewolucję nie ma co liczyć – modyfikacja korzysta z kreatora dostępnego w grze i przy jego pomocy nieco upiększa kilkunastu bohaterów. W skrócie – koniec z nierealistycznymi proporcjami twarzy.

INSTRUKCJA OBSŁUGI

 1. Pobierz modyfikację NPC Revamp.
 2. Wypakuj pobrane archiwum do folderu Modules znajdującego się w głównym katalogu gry.
 3. Aktywuj mod w launcherze.
 4. Rozpocznij nową grę (na starych zapisach będą widoczne niezmienione twarze).

Fast Dialogue – mniej ekranów ładowania

Fast Dialogue przez wielu graczy może zostać uznany za obecnie najlepszy mod do Bannerlorda. Prosta zmiana oszczędza nam oglądania setek ekranów ładowania. Od teraz wejście w interakcję z grupą bandytów czy z lordem nie jest rozpoczynane dialogiem – zamiast niego ujrzymy znane menu, w którym oprócz możliwości ataku jest również opcja konwersacji. Okazuje się to szczególnie przydatne podczas polowań na wszelkiej maści bandziorów – z nimi najczęściej nie mamy ochoty rozmawiać.

INSTRUKCJA OBSŁUGI

 1. Pobierz modyfikację Fast Dialogue.
 2. Wypakuj pobrane archiwum do folderu Modules znajdującego się w głównym katalogu gry.
 3. Aktywuj mod w launcherze.
 4. Gotowe. Zmiana będzie widoczna w grze.

WIĘCEJ BANDYTÓW

Będąc przy temacie osób wyjętych spod prawa, warto wspomnieć o modyfikacji More Bandits. Skoro z bandytami już nie musimy gadać, to może zwiększymy ich oddziały?

Invisible Helmet – zmiana widoczności hełmu

Klasyczna modyfikacja pojawiająca się w wielu grach z kreatorem wyglądu postaci. Po co poświęcać czas na tworzenie idealnej twarzy, skoro potem przykrywa ją hełm? Mod Invisible Helmet pozwala w prosty sposób ukryć nakrycie głowy. Oczywiście, statystyki hełmu dalej są aktywne, nawet gdy go nie widać.

INSTRUKCJA OBSŁUGI

 1. Pobierz modyfikację Invisible Helmet.
 2. Pobrane archiwum wypakuj do głównego folderu gry Mount & Blade 2: Bannerlord.
 3. Aktywuj mod w launcherze.
 4. Widoczność hełmu możesz zmieniać przy użyciu kombinacji klawiszy CTRL i P.
Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

10 świetnych modów do Mount & Blade – zanim Bannerlord odmieni serię
10 świetnych modów do Mount & Blade – zanim Bannerlord odmieni serię

Chociaż do premiery Mount & Blade II coraz bliżej, to jednak wciąż daleko. Gdy nachodzi więc ochota, by pograć w M&B, na ratunek przychodzą moderzy. Oto 10 ciekawych modyfikacji do gier z cyklu Mount & Blade, które powstały w ostatnich latach.

10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II
10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II

Premiery Mount & Blade II: Bannerlord ani widu, ani słychu, ale dzięki moderom poprzednie gry z serii wciąż oferują masę zabawy. Wybraliśmy dla was 10 najciekawszych modyfikacji do Mount & Blade oraz Mount & Blade: Warband.