Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Mount & Blade II: Bannerlord Publicystyka

Publicystyka 14 lipca 2022, 16:16

autor: Radosław "Wacha" Wasik

Najlepsze mody do Mount and Blade 2 Bannerlord

Mount and Blade nigdy nie byłby tak popularną grą, gdyby nie mody. Bannerlord idzie tą samą drogą i już teraz można znaleźć w sieci trochę ciekawych modów. Oto ich przegląd.

Blisko dekadę czekaliśmy na następcę Warbanda. Wreszcie 30 marca 2020 roku do naszych rąk trafił Bannerlord w formie wczesnego dostępu. Większość fanów serii Mount & Blade wydaje się być zadowolona, choć na pewno (patrząc na początkową zawartość gry) część z nich nieśmiało zadaje twórcom pytanie: co wyście robili przez 10 lat? Rzeczywiście, niektórych zapowiadanych elementów brakowało, a inne działały nie do końca poprawnie. Autorzy obiecali, że stopniowo będą udostępniać brakujące funkcje – miejmy nadzieję, że dotrzymają słowa.

Jest jednak coś, na co nie musieliśmy długo czekać – mowa o modyfikacjach, które prezentujmy w niniejszym artykule. Już kilka dni po udostępnieniu na Steamie gra otrzymała szereg usprawnień, poprawek i nieco nowości. Co więcej, niektórzy moderzy rozpoczęli prace jeszcze przed jej pojawieniem się w usłudze Early Access – tworząc drzewka jednostek czy modele nowych przedmiotów. Efekty szybkiego startu projektów widać gołym okiem – Bannerlord ma aspiracje, aby dogonić Warbanda tak w liczbie, jak i w jakości dostępnych modów. Przed Wami zestawienie najlepszych modyfikacji do gry Mount and Blade II: Bannerlord – znajdziecie tu istniejące mody oraz te, które dobrze się zapowiadają.

AKTUALIZACJA 2022

Postanowiliśmy przyjrzeć się kondycji modów, tj. sprawdzić, czy są w dalszym ciągu rozwijanie i z jaką wersją gry są kompatybilne. Inspekcji dokonał Mateusz "rassi" Ługowik.

SPIS TREŚCI

 1. The Long Night – Game of Thrones Total Conversion – mod na Grę o tron
 2. Eagle Rising – Dawn of an Empire – antyczna Calradia
 3. Usprawnienia i nowości
 4. Usprawnienia i nowości – część 2
 5. Narzędzia i ułatwienia
 6. Najlepsze nadchodzące modyfikacje
 7. Kingdoms of Arda – wizyta w Śródziemiu (LOTR mod)
 8. Bannerlord Coop Mod

JAK INSTALOWAĆ MODY DO BANNERLORDA?

Sposób instalacji modów nie zmienił się względem poprzednich części Mount & Blade. Zawartość pobranych archiwów należy umieścić w folderze Modules. Gdzie go znaleźć? Otwórzcie katalog z zainstalowanym Steamem, a następnie przejdźcie do „\steamapps\common\Mount & Blade II Bannerlord”. Teraz wystarczy aktywować mody w launcherze gry i gotowe, zmodyfikowana produkcja może być już uruchomiona. Oczywiście znajdzie się od tego kilka wyjątków, ale pod każdą opisaną modyfikacją umieściliśmy osobną instrukcję obsługi.

WAŻNE INFORMACJE

Po pierwsze – instalując mody, można uszkodzić grę. Dla bezpieczeństwa zadbajcie o kopię zapasową swoich zapisów. Znajdziecie je w „C:\Users\[nazwa_użytkownika]\Documents\Mount and Blade II Bannerlord\Game Saves”.

Po drugie – w tekście nie wymieniamy modów poprawiających błędy w tej produkcji. Stają się one szybko nieaktualne, bo twórcy nieustannie usprawniają swe dzieło. Z tego samego względu zainstalowane modyfikacje mogą przestać działać po wprowadzaniu aktualizacji do gry – wtedy pozostaje czekać, aż autor moda dostosuje go do najnowszej wersji.

The Long Night – Game of Thrones Total Conversion – mod na Grę o tron

Nadchodzi zima. A właściwie już nadeszła, bo Mount and Blade II: Bannerlord doczekało się totalnej konwersji przenoszącej graczy w realia niesamowicie popularnej Gry o tron. Mod The Long Night – Game of Thrones Total Conversion – White Walkers (krócej się nie dało?) rzuca nas w sam środek konfliktu między Północą a Lannisterami. Jeśli jesteście fanami uniwersum, od razu po rozpoczęciu gry poczujecie się jak u siebie. Mapa została kompletnie przebudowana, ujrzycie więc siedziby najważniejszych frakcji, a także Mur i inne charakterystyczne lokacje.

Kolejne zmiany nastąpiły na polu bitwy. Zapomnijcie o klasycznych jednostkach z Bannerlorda. Pod Wasze rozkazy trafią żołnierze Królestwa Północy czy Skały, nie zabrakło też przerażających istot zza Muru. Co więcej, pojawiły się nawet smoki i giganty. Nowością w walce są też zaklęcia – odpowiednio użyta ściana ognia potrafi dać przewagę. W skrócie – z oryginalnej gry zostały tylko fundamenty.

Niestety, mamy bardzo źle wiadomości. Autor porzucił projekt. Powodem miało być masowe dokuczanie mu i trollowanie go. Wersja 4.5 moda, czyli ta ostatnia działał z grą z patchem 1.5.7.

INSTRUKCJA OBSŁUGI

 1. Na początek zainstaluj BannerLord Mod Launcher – narzędzie to będzie potrzebne do ustawienia poprawnej kolejności wczytywania modułów.
 2. Pobierz modyfikację The Long Night – Game of Thrones Total Conversion – White Walkers.
 3. Zawartość pobranego archiwum umieść w głównym katalogu gry.
 4. Uruchom narzędzie BannerLord Mod Launcher i uporządkuj moduły w poniższej kolejności.
 1. LN-Custom Starts (Optional)
 2. Native
 3. SandBox Core
 4. Sandbox
 5. CustomBattle
 6. StoryMode
 7. LN-Content
 8. Long Night – Map
 9. Long Night

ZNISZCZ ZIEMIĘ W GRAFICE 2D

Jaki związek z modami do Bannerlorda ma sterowanie asteroidą i niszczenie pomniejszych planet, by osiągnąć rozmiar zdolny do destrukcji Ziemi? Ano taki, że mod 2020 is just the beginning przerabia oryginał na grę 2D z opisanymi wcześniej zasadami. Co ciekawe, projekt ten został przygotowany przez programistów TaleWorlds Entertainment, czyli twórców Mount & Blade. Ostatnia wersja modyfikacji działał z Bannerlordem 1.5.2.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z modów do gier?

Tak, szczególnie kiedy odmieniają oblicze danej gry.
43,5%
Tak, o ile proces instalacji nie jest zbyt skomplikowany.
17,5%
Rzadko, miewam z nimi często problemy.
11,5%
Nie moduje swoich gier.
27,5%
Zobacz inne ankiety
Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord

10 świetnych modów do Mount & Blade – zanim Bannerlord odmieni serię
10 świetnych modów do Mount & Blade – zanim Bannerlord odmieni serię

Chociaż do premiery Mount & Blade II coraz bliżej, to jednak wciąż daleko. Gdy nachodzi więc ochota, by pograć w M&B, na ratunek przychodzą moderzy. Oto 10 ciekawych modyfikacji do gier z cyklu Mount & Blade, które powstały w ostatnich latach.

10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II
10 najlepszych modów do gier Mount & Blade - zanim doczekamy Mount & Blade II

Premiery Mount & Blade II: Bannerlord ani widu, ani słychu, ale dzięki moderom poprzednie gry z serii wciąż oferują masę zabawy. Wybraliśmy dla was 10 najciekawszych modyfikacji do Mount & Blade oraz Mount & Blade: Warband.