Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 8 marca 2020, 09:08

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Najlepsze horrory na Netflixie – filmy grozy dostępne w 2020 roku

Netflix wie jak straszyć. Debiutujące w 2020 roku „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „Ciche miejsce 2” i „Niewidzialny człowiek” pozbawią nas spokojnego snu na wiele nocy. Zanim jednak zapuścimy się w nowe rejony grozy, warto odświeżyć klasykę.

Nie każdy z horrorów na tej liście jest idealny – niektóre mogą przekonać do siebie tylko na jednej płaszczyźnie, w innych genialność miesza się z przeciętnością. Każdy ma jednak w sobie to coś, co sprawia, że wolimy przełożyć nocną wycieczkę do łazienki na rano, nie patrzeć w kierunku bluzy ze Scooby-Doo niebezpiecznie nabierającej ludzkich kształtów i profilaktycznie nie wchodzić do domu koleżanki wybudowanego na indiańskim cmentarzu. Wszystkie z nich warto też po prostu znać, choćby po to, by móc podyskutować/potrollować/pośmieszkować (niewłaściwe skreślić) na forach poświęconych klasyce grozy. Jesteście pewni, że czujecie się bezpiecznie i na złą stronę nie sprowadził Was żaden demon? No to jedziemy!

Zombieland

Rok premiery: 2009

Co najbardziej straszy: stylówy Woody’ego Harrelsona

Co psuje nastrój grozy: wszystko, ale o to chodzi

Ocena na Rotten Tomatoes: 90%

W 2009 roku Zombieland był dla fanów konwencji soczystym kawałkiem (nie)żywego obrazu. Jednocześnie zawierał elementy charakterystyczne dla klasycznego zombie-movie i je wyśmiewał. Zdecydowanie bliżej mu do slapstickowej komedii, co rusz puszczającej do widza oko i żonglującej gatunkowymi schematami, niż do horroru. Jako pastisz Zombieland sprawdza się jednak świetnie. A przy okazji nie burzy czwartej ściany tak często, byśmy mniej angażowali się w historię. Zombieland to przede wszystkim świetny mariaż gatunkowy – jednocześnie świeży i czerpiący z klasyki to, co najlepsze.

Na najwyższe noty zasługuje aktorstwo. Oczywiście każda z postaci jest przerysowana, archetypiczna już z założenia, ale owo przerysowanie też wcale nie jest do pokazania tak łatwe, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Woody Harrelson okazuje się tak męski, że maczyzm wylewa mu się z butów, obrasta kapelusz i dodaje +5 do celności z broni palnej. Jesse Eisenberg to trochę nieporadny nerd mający obsesję na punkcie zasad. Emma Stone wciela się w małomówną twardzielkę, Abigail Breslin zaś świetnie sprawdza się w roli rezolutnej dziewczynki. Aaa... nie zapominajmy, że jest jeszcze Bill Murray, który gra... Billa Murraya. I robi to w iście zabójczym stylu. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

10 lat po premierze Zombielandu mogliśmy obejrzeć w kinach sequel – Zombieland: Kulki w łeb. Do aktorów, którzy wystąpili w pierwszej części, dołączyli między innymi Rosario Dawson, Zoey Deutch i Luke Wilson. Ponownie pojawił się również Bill Murray. Mimo takiej obsady film zarobił zaledwie niecałe 123 mln dolarów. To więcej niż pierwsza część, ale jednocześnie na tyle mało, by ewentualna „trójka” stała pod znakiem zapytania. Nie przeszkadza to twórcom snuć planów – Woody Harrelson podobno zaproponował, by akcja toczyła się na wyspach Fidżi. Tamtejsza woda miałaby uzdrawiać zombie. Tytuł zaś brzmiałby wówczas... Fiji Water’s Zombieland 3.

TWOIM ZDANIEM

Lubisz się bać?

Nie, wolę mroczny klimat, który jednak nie straszy.
58,5%
Jeśli przed upływem tygodnia mogę zasnąć przy zgaszonym świetle, to horror jest słaby.
41,5%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze nowe filmy 2020 roku
Najlepsze nowe filmy 2020 roku

Kilka miesięcy oraz sporo głośnych premier w polskich kinach już za nami. Przedstawiamy najciekawsze filmy tego roku. To jest stan na marzec 2020 roku, a lista będzie jeszcze aktualizowana.

Czas na strach – 15 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat
Czas na strach – 15 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat

Lubicie się czasem bać, czyż nie? A skoro jesień to idealna pora na odrobinę strachu przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych filmowy horrorów ostatnich lat.

Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo
Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo

Wielu z nas lubi się czasem pobać. Mroczne opowieści pozwalają nam w miarę bezpiecznie skonfrontować się z tą potrzebą – i sporo tego typu seriali można znaleźć na platformach streamingowych. Poznajcie najciekawsze z nich.