Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 8 września 2019, 11:30

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Gry jak Candy Crush Saga, ale nie takie słodkie | Top 13 gier match 3

Czasami najlepsze rozwiązania to te najprostsze – o dziwo nie inaczej jest z grami, a już zwłaszcza z tymi na urządzenia mobilne. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 13 gier z kategorii match-3.

Gatunek match-3 ma bogatą historię i wbrew pozorom nie jest to współczesny wymysł (Bejeweled jest już pełnoletni). Tego typu produkcje od dawna ukazują się zarówno na pecetach, jak i konsolach. Niemniej wydaje się, że prawdziwy rozkwit gier z tej kategorii nastąpił właśnie dzięki urządzeniom mobilnym. Dotykowy ekran sprawdza się bowiem doskonale podczas zabawy polegającej na ustawianiu obok siebie trzech przedmiotów tego samego koloru bądź kształtu.

Niewątpliwie najpopularniejszym przedstawicielem match-3 jest Candy Crush Saga. Tytuł ten dorobił się tylu aktualizacji, że nie sposób zliczyć dostępnych poziomów. Niemniej nie do wszystkich przemawia cukierkowa szata graficzna, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie gier zdecydowanie mniej słodkich. Czemu padło akurat na match-3? Są to bowiem idealne zabijacze czasu – nie wymagają wiele uwagi, do tego są proste, a przy tym całkiem przyjemne. Doskonale sprawdzają się w drodze do szkoły czy do pracy lub w trakcie czekania w kolejce, np. u lekarza.

COŚ JESZCZE?

Znacie jakieś gry z gatunku match-3, które nie są tak przesłodzone jak Candy Crush Saga, a nie ma ich w naszym zestawieniu? Wspomnijcie o nich w komentarzach. Być może ktoś skorzysta właśnie z Waszej rekomendacji!

Gems of War

  1. Model płatności: free-to-play
  2. Wymagania: minimum iOS 9.0 lub Android 4.1

Czy grę polegającą na układaniu kamyków obok siebie w pionie lub poziomie można urozmaicić? Okazuje się, że tak, a nawet więcej – można ją wyposażyć w całkiem sporo elementów RPG. W Gems of War zabawa typowa dla gatunku match-3 jest jedynie pretekstem. Tutaj przesuwanie kamieni służy do aktywowania ataków oraz zadawania ciosów wirtualnemu przeciwnikowi. Ten z kolei odwdzięcza się tym samym, co jedynie zwiększa emocje podczas rozgrywki.

Gems of War wydaje się proste w założeniach. Kompletujemy drużynę, a następnie podążamy ścieżką fabularną, która wiedzie od potyczki do potyczki. Niemniej każdy członek zespołu ma swoje charakterystyczne cechy oraz zdolności, do tego możemy ich dozbrajać czy ekwipować. Nie brakuje również opcji grania ze znajomymi, a nawet potyczek PvP. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom, bowiem to wszystko ostatecznie i tak sprowadza się do układania kamyków obok siebie!

  1. Grę Gems of War w wersji na iOS-a znajdziecie tutaj, a w wersji na Androida tutaj.
TWOIM ZDANIEM

Na czym częściej grasz w gry mobilne?

Na smartfonie
92%
Na tablecie
8%
Zobacz inne ankiety
Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne
Gry strategiczne na Androida - najciekawsze strategie mobilne

Rynek mobilny to nie tylko proste gry dla niedzielnych graczy, ale także zaawansowane strategie dla wymiataczy. Wybraliśmy najciekawsze z nich, a na liście znajdziecie zarówno darmowe jak i płatne tytuły.

Darmowe gry mobilne, w które możesz grać setki godzin
Darmowe gry mobilne, w które możesz grać setki godzin

Darmowe, idealne do pociąg, autobusu, na „tron”, nie wymagają dużej ilości uwagi, a same oferują zabawę na wiele godzin. Czego chcieć więcej? Przedstawiamy 15 gier mobilnych, z których każda oferuje potencjalnie setki godzin zabawy.