Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 1 września 2019, 11:30

autor: Marcin Strzyżewski

Gracz od czasów pierwszego Prince of Persia. Niemal zawalił szkołę przez Settlersy II.

Gry, w których możesz zabić Hitlera – dlaczego ciągle marzymy o zemście?

Możemy śmiało założyć, że przynajmniej jeden gracz na trzech kiedyś zabił Hitlera, jak, kiedy, dlaczego i czy to naprawdę miałoby sens? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Gdybyście mogli cofnąć się w czasie, co takiego zrobilibyście? Pomyślcie o trzech rzeczach. Czy jedną z nich byłoby zabicie Hitlera? Zakładam, że większość z Was umieściła na swojej liście właśnie ten punkt. Nic dziwnego. Historia zrzuciła na niego, zresztą nie bez przyczyny, winę za najbardziej krwawy konflikt w dziejach. O jego zabiciu marzył Quentin Tarantino, który pozbył się go w Bękartach wojny, Claus Schenk von Stauffenberg, który przyniósł bombę do Wilczego Szańca, i Peter Gillis, scenarzysta Marvela, który w komiksie z 1980 roku zabił Führera rękami Ludzkiej Pochodni. Marzymy o tym i my sami.

Popkultura mieli wszystko jednym trybem: Jezus, Adolf Hitler, Justin Bieber.

Sokół i Marysia Starosta – Czarna Biała Magia

Grupowe fantazje o zabójstwie Hitlera zostały oczywiście zrealizowane także w grach (choć nie tak licznych, jak mogłoby się wydawać) i trudno się temu dziwić. To zupełnie inne uczucie patrzeć, jak Tom Cruise z opaską na oku próbuje zlikwidować Hitlera, a co innego samemu pociągnąć za spust, nawet ten wirtualny. Było przynajmniej kilka gier, które pozwalały tego dokonać.

Wolfenstein 3D

Osobiście pierwszy raz zabiłem Hitlera właśnie w tej grze, czyli w Wolfensteinie 3D z 1992 roku. Dodajmy, że miałem wtedy jakieś sześć, siedem lat. Już wtedy wiedziałem, że zabicie Hitlera to coś innego niż zamordowanie Otto Giftmachera. (Pamiętacie go w ogóle? To ten w białym mundurze). Towarzyszyły temu zupełnie inne emocje.

Hitler z dwoma działkami obrotowymi? Wolfenstein nie podchodził do tematu poważnie, ale może właśnie dlatego pamiętamy tę sekwencję do dzisiaj. - Gry, w których możesz zabić Hitlera – dlaczego ciągle marzymy o zemście? - dokument - 2019-09-01
Hitler z dwoma działkami obrotowymi? Wolfenstein nie podchodził do tematu poważnie, ale może właśnie dlatego pamiętamy tę sekwencję do dzisiaj.

Jeśli nie graliście, przypomnimy, że pojedynek z kanclerzem Rzeszy wypadał w połowie gry, na końcu epizodu zatytułowanego „Die, Führer, Die!”. Blazkowicz penetrował w nim bunkier pod Reichstagiem, który w zasadzie niewiele różnił się od wszystkich innych lokacji w grze. Na końcu trafialiśmy na Adolfa, ubranego w pancerz z dwoma ogromnymi działkami, i faszerowaliśmy go ołowiem tak długo, póki najpierw nie rozpadła się jego zbroja, a potem on sam. Dodajmy, że ta ostatnia animacja była wyjątkowo dopracowana i krwawa.

MAM DWA KARABINY, JEDEN JEST NA HITLERA

Wolfenstein 3D oferował bardzo skromny arsenał: nóż, pistolet, pistolet maszynowy i działko wielolufowe. Różnice między nimi były niewielkie, ale na bossów najrozsądniej było używać tego ostatniego. To oznacza, że w większości przypadków zabijaliśmy Hitlera bronią, która nie istniała i nadal nie istnieje, bo ręczne działko wielolufowe to fantazja, ale to temat na zupełnie inną opowieść.

Według fanowskiej wiki akcja Wolfensteina 3D toczy się w lutym 1945 roku. Czy zabicie Hitlera w tym momencie mogłoby zmienić losy świata? Podzielmy to pytanie na dwie części. A zatem: czy zabicie wodza III Rzeszy wpłynęłoby na przebieg wojny? Zapewne, ale w lutym 1945 Armia Czerwona zajmuje Poznań i Budapeszt, a alianckie bombowce równają z ziemią Drezno, pokazując, że mogą robić na niemieckim niebie, co chcą. W tym momencie zabicie Hitlera za pomocą wielkiego obrotowego działka jest już tylko aktem zemsty.

Czy świat by się zmienił? Czy fakt, że to Amerykanie zabili Hitlera, miałby wpływ na późniejszy układ sił między blokiem wschodnim i zachodnim? Czy dzięki temu kapitulacja Niemiec nastąpiłaby wcześniej i podział Niemiec po wojnie wyglądałby inaczej? Polacy raczej by na tym nie skorzystali, bo jak pisałem, Rosjanie byli już w Poznaniu, ale mur berliński być może nigdy by nie powstał.

BEYOND CASTLE WOLFENSTEIN

Jeszcze przed Wolfensteinem 3D pojawiło się Beyond Castle Wolfenstein, w którym naszym głównym zadaniem było odnalezienie bomby i podłożenie jej pod drzwiami gabinetu, w którym obradował Führer i jego najbliżsi współpracownicy. O ile jednak Wolfenstein 3D to gra stara, tak BCW to już antyk, którego miejsce jest w muzeum.

TWOIM ZDANIEM

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek zabić Hitlera w grze wideo?

Tak
65%
Nie
35%
Zobacz inne ankiety
Wolfenstein: Youngblood

Wolfenstein: Youngblood

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4

Wolfenstein II: The New Colossus

Wolfenstein II: The New Colossus

Command & Conquer: Red Alert

Command & Conquer: Red Alert

Sniper Elite V2 Remastered

Sniper Elite V2 Remastered

Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D

Sniper Elite III: Ultimate Edition

Sniper Elite III: Ultimate Edition

War Front: Punkt Zwrotny

War Front: Punkt Zwrotny

UFO, okultyzm i brak Holocaustu  – naziści w popkulturze
UFO, okultyzm i brak Holocaustu – naziści w popkulturze

Jak naziści znaleźli się na Księżycu? Jakie okultystyczne obrzędy uprawiano za murami zamku Wewelsburg i po co SS-mani ruszyli z ekspedycją do Tybetu? Pomóżcie nam tropić nazistów.

Kto się boi swastyki? Nazistowskie symbole w grach wideo
Kto się boi swastyki? Nazistowskie symbole w grach wideo

Hitlerowcy w grach pojawiają się już od lat 80. ubiegłego wieku, ale co ciekawe – nie zawsze towarzyszy im odpowiednia dla okresu symbolika. Postanowiliśmy się przyjrzeć zapisom prawnym, które zdołały napsuć deweloperom sporo krwi.

Komentarze Czytelników (30)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
01.09.2019 11:53
Kajzerken
Kajzerken
12
Centurion

Poproszę liste gier, w których można zabić Johna F. Kennedy'ego.

01.09.2019 12:29
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Arczi25
10
Legionista

A gdzie Wilczy Szaniec?

02.09.2019 08:23
Marcinkrk87
1
Marcinkrk87
14
Pretorianin

GRYOnline.plRedakcja

Gierłoż 5, 11-400 Gierłoż, na wschód od Kętrzyna
Pozdrawiam

01.09.2019 12:51
Jaarvs
odpowiedz
3 odpowiedzi
Jaarvs
11
Konsul

Być może znajdą się tacy, którzy będą bronić Hitlera, ale każdy z nich zostanie szybko uznany za groźnego neonazistę i spacyfikowany werbalnie albo i wsadzony do więzienia – i słusznie.
Szkoda, że tak się nie robi również ze współczesnymi komunistami, którzy bronią Stalina lub innego lecz równie znanego zbrodniarza, który został uznany za bohatera, symbol walki- Che guevarę.

post wyedytowany przez Jaarvs 2019-09-01 12:52:37
01.09.2019 13:42
Doniczkapl
26
Pretorianin

no bo jest symbolem walki i nic z tym nie zrobisz, handluj z tym.

01.09.2019 15:36
Sneaky Snake
2
Sneaky Snake
1
Pretorianin

Z Piłsudzikm było podobnie, tylko że nie był typowym komunistą a socjalistycznym (z prawnego punktu widzenia) terrorystą który latami planował zamach na cara Rosji w imię wolnej Polski, a w międzyczasie jego ludzie zadowalali się zabijaniem stójkowych i mniejszymi przestępstwami takimi jak napady na pociągi. Później został prawicowcem i nie przyznawał się do terroryzmu, ale nie przeszkodziło mu to w wykonaniu zamachu stanu w maju 1926, w wyniku którego zginęło 215 żołnierzy i 164 cywilów.
Niestety ale każdy kraj ma swojego krwawego bohatera któremu wybacza nawet najgorsze zbrodnie i nic z tym nie zrobisz.

post wyedytowany przez Sneaky Snake 2019-09-01 15:38:57
10.09.2019 11:24
Tigerxp
20
Centurion

A kto to jest Piłsudzki? :)
Mędrkujesz niczym jakiś omnibus, a nawet nazwiska prawidłowo napisać nie potrafisz. Chociaż patrząc na to jaki rodzaj ludzi reprezentujesz, to nie powinno mnie to dziwić.

01.09.2019 13:49
😉
odpowiedz
Metaverse
8
Pretorianin

Skoro zabicie Hitlera w połowie wojny mogłoby ją przedłużyć i zwiekszyc liczbe ofiar to moze w grach powinnismy raczej go bronic przed zamachami a nie zabijac? Zastanawiam sie teraz czy na pewno dobrze zrobilem wyplacajac mu tego headshota w Sniper Elite 4

01.09.2019 14:12
😃
3
odpowiedz
LUDIO1994
9
Legionista
Image

Wolałbym grę, w której mogę zabić Stalina. Taka gra wywołałaby przynajmniej jakieś emocje wśród Rosjan i ogólnie pojętej lewicy. Hitler jest już nudny i oklepany tak jak bycie ateistą w 2019.

01.09.2019 15:40
VanDust
odpowiedz
VanDust
75
Konsul

W Wolfenstein 3D Adolfo był nieźle napakowany. Ciekawe...... :)

01.09.2019 15:51
Sneaky Snake
odpowiedz
5 odpowiedzi
Sneaky Snake
1
Pretorianin

A propo zabijania Hitlera, planuję kupić Sniper Elite 2, 3 i 4. Czy opłaca się inwestować w droższe wydania?

post wyedytowany przez Sneaky Snake 2019-09-01 15:51:16
01.09.2019 19:03
Metaverse
8
Pretorianin

Gralem tylko w 4 i oplaca sie. Te dodatkowe misje z dlc sa solidnie zrobione w ladnych lokacjach no i tylko tam bedziesz mogl odstrzelic Hitlera.

01.09.2019 20:08
😃
Aniol543
31
Pretorianin

Opłaca się grałem we wszystkie części tylko że na PC,może pierwsza część Cię odrzucić trochę bo się grafika zmieniła ale też dobrze bawi.Lpesze efekty już widać od 2 między innym ta brutalność jak kula rozrywa ciała:)Dodam że na PS+ jeśli abonament masz do będziesz miał część 4 za Free:)

01.09.2019 20:32
Sneaky Snake
Sneaky Snake
1
Pretorianin

A czy remaster dwójki jest aż taki zły jak mówią?

01.09.2019 21:43
👍
Aniol543
31
Pretorianin

Wiesz co nie wiem bo nie grałem w odświeżoną wersję dwójki ale może zobacz po recenzjach to zobaczysz co i jak.

01.09.2019 21:57
Sneaky Snake
Sneaky Snake
1
Pretorianin

Teraz już wiem, kupuję Sniper Elite V2 GOTY, Sniper Elite 3 Ultimate Edition, i poczekam na wydanie kompletne czwórki.

01.09.2019 18:32
😢
odpowiedz
6 odpowiedzi
arturdzie
16
Legionista

"Być może znajdą się tacy, którzy będą bronić Hitlera, ale każdy z nich zostanie szybko uznany za groźnego neonazistę i spacyfikowany werbalnie albo i wsadzony do więzienia – i słusznie."

Publicystyka tak się dobrze zapowiadała a tu nagle zero-jedynkowość i stronniczość.

01.09.2019 19:05
Sneaky Snake
Sneaky Snake
1
Pretorianin

Był wizjonerem, geniuszem polityki, chciał jak najlepiej dla Niemiec, wygrzebał swój kraj z kryzysu, ale niestety pociągnąl przy tym do grobów dziesiątki milionów niewinnych ludzi. Gdyby nie jego imperialistyczne i rasistowskie zapędy to zostałby zapamiętany jako największy człowiek XX wieku, a tak to zasłużył na swój koniec.

post wyedytowany przez Sneaky Snake 2019-09-01 19:10:27
02.09.2019 08:22
Marcinkrk87
3
Marcinkrk87
14
Pretorianin

GRYOnline.plRedakcja

Nie da się bronić Hitlera, nie ma moralnej opcji, żeby usprawiedliwiać tego człowieka. Żadne kilometry zbudowanych autostrad i żadna poprawa sytuacji gospodarczej kraju nie może zrównoważyć ogromu zbrodni, jakich dopuścił się jego reżim.
To nie znaczy, że wszystko to co robił należy potępiać i wszystko co kojarzy się z Hitlerem jest złe - lubił psy, ja też lubię, ale to nie czyni ze mnie nazisty. Natomiast próba obrony jego osoby jako całości jest czymś zwyczajnie niewłaściwym.

02.09.2019 09:17
4
elathir
44
Senator

Tylko, że poprawa sytuacje ekonomicznej Niemiec przez NSDAP to mit wykreowany przez nazistów. Kryzys w Niemczech zakończył się na początku lat 30-tych na krótko przed dotarciem NDSAP do władzy. Inwestycje może i robiły wrażenie ale były robione na kredyt i to na skalę jakiej gospodarka Niemiec udźwignąć nie mogła. Niemcy do 1940 musieli rozpocząć działania wojenne by nie pójść z torbami. We wrześniu 1939 byli na skraju bankructwa a gigantyczne nakłady na przemysł zbrojeniowy sprawiały, że gospodarka ledwo dyszała, brakowało kluczowych surowców itd.

Cała polityka nazistów od początku zakładała dążenie do wojny i tylko w takim dążeniu miała sens. O tym, że Niemcy do wojny będą dążyć (i to w relatywnie niedługim czasie) osoby obserwujące ten kraj zarówno społecznie jak i gospodarczo ostrzegały niemal zaraz po przejęciu władzy przez NDSAP. Nie mieli innego wyjścia.

To co przyczyniło się do uśpienia czujności przywódców zachodnich to były dwie rzeczy:
1) Niemcy do wojny z Polską przygotowywały się już w latach 20-tych, jednak wielki kryzys pokrzyżował ich plany. Po jego zażegnaniu do władzy doszli naziści a to doprowadziło do zerwania wojskowej współpracy z ZSRR, która to miała prowadzić to tego ataku
2) właśnie w nastawieniu do komunistów i ZSRR upatrywano nadzieje, że wojna, do której będzie dążył Hitler skoncentruje się tylko na wschodzie a dwa totalitarne systemy się wykrwawią

Całość założeń choćby brytyjskiej dyplomacji poszła się paść w momencie gdy Rzesza wznowiła rozmowy z ZSRR. Wtedy zwłaszcza Francuzom zależało na wciągnięcie w sojusz Polski. Czemu? By zmienić kierunek natarcia Niemiec. Pierwotnie Hitler chciał się z nami dogadać nie dlatego, że nas lubił tylko by móc spokojnie pokonać aliantów zachodnich z bezpiecznymi plecami. Potem chciał nas wykrwawić w wojnie z ZSRR i wykorzystać Rzeczypospolita jakie przedmurze. Tak wykrwawiona Polska dałaby się łatwo wchłonąć.

02.09.2019 12:28
Marcinkrk87
Marcinkrk87
14
Pretorianin

GRYOnline.plRedakcja

@elathir
Nie czuję się specjalistą, jednak zwykle w kontekście Hitlera źródła historyczne mówią o jego pozytywnym wpływie na gospodarkę i nastroje społeczne. Innym faktem jest, że Niemcy nie posiadały bazy surowcowej, która pozwalałaby im prowadzić wojnę, na którą się porwali. Ze wspomnień z tamtych czasów wyziera permanentny deficyt wszystkiego na każdym poziomie.

02.09.2019 12:56
1
elathir
44
Senator

O ile nastroje faktycznie się zmieniły tak w temacie sytuacji gospodarczej polecam poczytać czy to Tadeusza Jurgę ale poniżej jest krótki artykuł związany z tematem:

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/05/17/cud-gospodarczy-w-iii-rzeszy-to-klamstwo-hitler-doprowadzil-niemcy-do-bankructwa/#2

Ogólnie cud gospodarczy w Niemczech to jest mit, który kreowała skuteczna nazistowska propaganda.

02.09.2019 13:42
marcban
48
Pretorianin

"wygrzebał swój kraj z kryzysu"
Skąd te rewelacje?
Do 1939 roku prawie dwukrotnie doszło do bankructwa III Rzeszy. Uratowało ich tylko rabowanie żydowskich majątków. A po '39 rabowanie majątków z podbitych krajów.

01.09.2019 21:54
messias
odpowiedz
messias
55
Konsul

Wolę gry gdzie mogę zarzucić bomby atomowe na ruskich i szkopów, od razu mapa świata wygląda lepiej bez narodów-skur...bandytów

01.09.2019 22:04
😁
1
odpowiedz
Zeruel
4
Legionista

Wpadłem w sekcję komentarzy tylko po to by czytać wypociny znawców historii, polityki i etyki, którzy tak mocno ściskają poślady, gdy słyszą cokolwiek negatywnego nt. ich ulubionego niemieckiego wodza, że im hemoroidy strzelają.

01.09.2019 23:17
Janczes
1
odpowiedz
Janczes
134
You'll never walk alone

hitlera nie, ale niemców ogolnie cialem rowno :D

02.09.2019 09:23
Eluveitien
😂
odpowiedz
Eluveitien
51
Pretorianin

Hmm jak byłam mała to grałam w jakąś grę, gdzie z dworu wchodziło się do jakiegoś bunkra/podziemnej bazy i podkładało walizkę z bombą pod nogi Hitlera. Ledwo pamiętam ale chyba nie było pewności, czy misja się powiodła więc włączałam od nowa i próbowałam w niego strzelać z pistoletu itp ale chyba się nie udawało. Nie wiem czy był niezabijalny czy wszyscy zaraz się na mnie rzucali i nie było jak tego przeżyć xD
Szczerze mówiąc to włączając tą grę nie wiedziałam, że spotkam Hitlera i byłam zaskoczona gdy go zobaczyłam. Mimo iż byłam mała instynkty same podpowiadały mi, co trzeba zrobić xD

post wyedytowany przez Eluveitien 2019-09-02 09:28:47
03.09.2019 04:52
Cobrasss
😊
odpowiedz
Cobrasss
142
Senator

Owszem nie jeden raz, najbardziej jednak pamiętam moda do Medal of honor: Allied Assault gdzie każdy wróg ma facjatę hitlera.

03.09.2019 06:35
Caine
😁
odpowiedz
Caine
5
Pretorianin
03.09.2019 11:01
1
odpowiedz
Bejuk
18
Chorąży

@Kajzerken JFK Reloaded. Polecam.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze