Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 2 listopada 2018, 15:59

autor: Radosław Wasik

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

Heroes of Might and Magic 3 na sterydach – najlepsze mody do HoMM3

Wyższa rozdzielczość, przygoda w uniwersum StarGate, podróż do świata mitologii, a nawet spotkanie z nocnymi elfami z Warcrafta - mody do HoMM3 skutecznie urozmaicają kultowego klasyka.

Czy komuś jeszcze zdarza się grać ze znajomymi na jednym komputerze? Seria Heroes of Might & Magic z nieśmiertelną „trójką” na czele zawsze będzie kojarzyć mi się z długimi wieczorami (albo i wagarami), w trakcie których wyrywaliśmy sobie myszkę i kombinowaliśmy na wszelkie sposoby, by zniszczyć kolegę ze szkolnej ławki. Ot, takie przyjacielskie posiedzenie.

Mimo upływu lat HoMM3 dalej jest piekielnie grywalne (nawet gdy bawimy się sami). Co więcej, ta poczciwa produkcja doczekała się szeregu wyśmienitych modyfikacji – bo kto inny, jak nie fani, zadba o żywotność ukochanej gry. Scena moderska Heroes III nie otrzymała wprawdzie narzędzi do robienia przeróbek, nie stanęło to jej jednak na przeszkodzie do stworzenia kilku modów całkowicie odmieniających zabawę. Nowe mapy, miasta, jednostki czy bohaterowie – nie sposób wymienić pomysłów, na jakie wpadli uzdolnieni moderzy. Niektórzy pokusili się nawet o przeniesienie graczy do innych uniwersów, a inni wprowadzili nieco subtelniejsze zmiany, poprawiające rozgrywkę. Słowem – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszamy zatem na przegląd najlepszych modyfikacji do Heroes of Might & Magic 3!

Wszystkie modyfikacje wymienione w artykule zostały przetestowane na wersji Heroes of Might & Magic 3: Complete.

Era II – platforma moderska

Zestawienie rozpoczynamy nie od konkretnego moda, a od platformy moderskiej. Przed Wami projekt Era II. Zapewne weterani Heroes 3 już teraz chcą zapytać, czemu w pierwszej kolejności nie piszemy o In The Wake of Gods – bez obaw, Era II nie dość, że ma do zaoferowania jeszcze więcej, to zawiera też wspomnianego WoG-a. Nie zapominajmy, że to właśnie ten mod przecierał innym przeróbkom szlaki i zyskał miano nieoficjalnego dodatku.

Międzynarodowa grupa pod przywództwem Slavy Salnikova dokonała niemożliwego – każdy aspekt rozgrywki został wzbogacony o dodatkowe elementy. Zaczynając od nowych jednostek czy potworów, a kończąc na autorskich kampaniach i lokacjach. W skrócie – In The Wake of Gods zatrzęsło sceną moderską i sprawiło, że gra stała się atrakcyjna nawet dla tych, którzy jej oryginalną wersję znają na pamięć.

TY TEŻ MOŻESZ ZOSTAĆ MODEREM!

Ogrom nowości wprowadzonych przez WoG-a powala na kolana, ale to nie przebudowa rozgrywki okazała się przełomem. Wraz z premierą In the Wake of Gods moderzy z całego świata otrzymali niesamowite narzędzie – język skryptowy ERM. Ułatwiło to tworzenie kolejnych modów. Światło dzienne ujrzała dzięki temu Era II (choć w tym przypadku musiało upłynąć sporo lat) czy inne projekty omówione na kolejnych stronach artykułu.

Dlaczego na liście znajduje się Era II, a nie sam WoG? Powód jest prosty – Era II udostępnia wygodnego managera modów. Wszystkie wgrane modyfikacje pojawiają się na jednej liście. Tu też odbywa się zarządzanie modami – za pomocą kilku kliknięć możemy uruchomić wybraną przeróbkę. Komplet dostępnych opcji zawarto w prostym menu – stąd można odpalić In The Wake of Gods czy poczytać co nieco o języku ERM.

Instrukcja instalacji

  1. Era II na stronie Heroes Community

Modyfikacja zawiera instalator, w którym należy wskazać główny folder gry Heroes of Might & Magic III.

TWOIM ZDANIEM

Chciał(a)byś, żeby Ubisoft stworzył kolejną część serii Heroes of Might and Magic?

Tak
80,8%
Nie
19,2%
Zobacz inne ankiety
Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Heroes of Might & Magic III: HD Edition

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Zróbcie sobie sami Diablo 2 Remaster – najlepsze mody do kultowej gry
Zróbcie sobie sami Diablo 2 Remaster – najlepsze mody do kultowej gry

W końcu zobaczyliśmy zapowiedź Diablo 4, ale w tej próbie odzyskania serc graczy przez Blizzarda zabrakło remastera Diablo 2. Cóż, gdzie twórcy nie mogą, tam moderzy sobie poradzą.

Sen o Heroes of Might and Magic 8 – marzymy o powrocie HoMM
Sen o Heroes of Might and Magic 8 – marzymy o powrocie HoMM

Ubisoft wyraźnie nie ma pomysłu na kontynuowanie serii Heroes of Might and Magic, a gracze nie potrafią znieść najmniejszych odchyłów od kultowej „trójki” w nowych odsłonach. Czy jest szansa, że kiedykolwiek pojawi się ósma część Hirołsów?

Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie
Mody graficzne do kultowych gier – klasyki na graficznym wypasie

Starsze gry wciąż potrafią bawić, choć niestety ich oprawa wizualna może odstraszyć. Dzięki naszej kuracji odmładzającej spotkania z nimi staną się znacznie przyjemniejsze!