futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 26 października 2018, 15:48

autor: Amadeusz "ElMundo" Cyganek

Jak walczyć z lagami przy słabym internecie? Mobilny i radiowy internet można poprawić

Lagi to rzecz, która śni się po nocach wszystkim miłośnikom sieciowej rozgrywki. Podpowiadamy co zrobić, by były one jak najmniej uciążliwe, lub też możliwe stało się ich całkowite wyeliminowanie.

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach nastąpiła znaczna poprawa wydajności łącz w naszym kraju – mocno rozpowszechniły się przede wszystkim sieci światłowodowe, które oferują nie tylko dużą szybkość łącza, ale także odpowiednią stabilność. Nadal jednak – zwłaszcza poza większymi miastami – istnieje wiele miejsc, w których jesteśmy zmuszeni do korzystania z internetu radiowego (co zazwyczaj oznacza problemy z pingiem) czy też mobilnego (co poza ośrodkami miejskimi może być uciążliwe). Często więc pozostajemy zdani na siebie, próbując na własną rękę przeciwdziałać lagom i starając się odciążyć i tak mało wydajną sieć w możliwie jak najbardziej skuteczny sposób.

Postanowiliśmy pomóc Wam w tym niełatwym zadaniu, sugerując, jak można zmniejszyć obciążenie domowego łącza i zapewnić mu odpowiednią stabilność. Oczywiście w wielu przypadkach sprawną rozgrywkę w sieci utrudnia słaba infrastruktura dostawcy lub ograniczony zasięg, niemniej postaramy się zrobić wszystko, by zwiększyć Wasze szanse na płynną zabawę niezakłóconą lagami.

Nie obciążaj domowego Wi-Fi

Bardzo często, przesyłając internet do naszego komputera, bazujemy na bezprzewodowej sieci Wi-Fi – jasne, gracze zwykle używają kabla łączącego router z pecetem, niemniej domowa sieć zazwyczaj nie jest wykorzystywana tylko przez komputer, na którym gramy. Podpięte są do niej także smartfony czy telewizory z systemem Smart TV, jak również komputery innych domowników. Jeśli to możliwe, postaraj się ograniczyć liczbę urządzeń, które działają w oparciu o dostępne łącze internetowe w trakcie Twojej rozgrywki. Tak, mowa m.in. o Netfliksie odpalonym na tablecie siostry czy HBO GO oglądanym na domowym telewizorze.

Próbujesz fragować, a ktoś w domu ogląda seriale? To niestety może być problem. - 2018-10-26
Próbujesz fragować, a ktoś w domu ogląda seriale? To niestety może być problem.

PING!

Na jakość rozgrywki wpływa tzw. ping. Niektóre gry oferują przeglądarkę serwerów. W takim wypadku warto zwracać uwagę na ten parametr i wybierać te mecze, w których jest on możliwie niski. W innych grach możemy wybrać region, w którym gramy. Wtedy najlepiej zdecydować się na serwery położone najbliżej nas geograficznie.

Od Wi-Fi odłącz przede wszystkim smartfony – mają one tendencję do pobierania dużej ilości danych w ramach automatycznej aktualizacji aplikacji. Standardowo urządzenia mobilne robią to dopiero wtedy, gdy połączą się z siecią przez Wi-Fi.

Warto także zrezygnować z korzystania z aplikacji zainstalowanych na telewizorze z funkcją internetu. Dotyczy to również procesu synchronizacji danych – ten, przy połączeniu z siecią, odbywa się praktycznie na okrągło, w związku z używanymi aplikacjami do mediów społecznościowych, komunikatorami czy klientami pocztowymi. Generalnie – im mniej urządzeń podpiętych jest do domowej sieci, tym mniejsze ryzyko wystąpienia lagów.

Windows 10 i aktualizacje – niezbyt zgrana para

Każdy użytkownik systemu Windows 10 zdążył się już przyzwyczaić do tego, że najnowszy OS Microsoftu praktycznie na okrągło bombarduje nas kolejnymi aktualizacjami, które najczęściej pobierają się w zupełnie nieodpowiednim momencie, często także bez naszej wiedzy. Dlatego też przed rozpoczęciem rozgrywki warto sprawdzić, czy akurat w tym momencie „okienka” niczego sobie nie ściągają.

Jak sprawdzić, czy aktualizacje są pobierane?

  1. Po wejściu w Panel Sterowania wejdź w pole „Aktualizacja i zabezpieczenia”.
  2. W okienku „Windows Update” pod hasłem „Stan aktualizacji” sprawdzisz, czy obecnie pobierane są jakieś aktualizacje.

Niestety, nie mamy możliwości przerwania rozpoczętego już procesu pobierania poprawek, ale da się za to znacznie opóźnić instalację planowanych aktualizacji, nawet o rok, co pozwoli na niezaprzątanie sobie głowy tego typu atrakcjami Microsoftu.

Jak opóźnić instalację aktualizacji?

  1. Po wejściu w Panel Sterowania wejdź w pole „Aktualizacja i zabezpieczenia”.
  2. W okienku „Windows Update” wybierz „Opcje zaawansowane”

W polu „Określ, kiedy mają być instalowane aplikacje” znajdziesz dwie opcje. Pierwsza odracza aktualizację funkcji zawierających możliwości i ulepszenia – ten typ poprawek możesz przesunąć nawet o 365 dni. Aplikacje dotyczące bezpieczeństwa da się z kolei odłożyć na 30 dni. Możliwe jest także wstrzymanie pobierania jakichkolwiek aktualizacji przez 35 dni. By to uczynić, wystarczy jedynie włączyć opcję wstrzymania aktualizacji dostępną poniżej.

AKTUALIZACJE SĄ WAŻNE!

Nie polecamy zwlekania z aktualizacjami. Jeśli jednak planujemy sobie sobotę z League of Legends, to wiedząc, że aktualizacje mogą nam sprawić problemy, warto zawczasu je odroczyć i zainstalować np. dzień później.

Aktualizacja peer-to-peer

Funkcją, która w istotny sposób może wpłynąć na szybkość działania internetu, jest wprowadzona jakiś czas temu opcja aktualizacji peer-to-peer – oznacza to, że również my możemy udostępniać innym pliki z aktualizacjami systemu, co oczywiście odciąża serwery Microsoftu, a obciąża nasze łącze internetowe. Taki altruizm w przypadku próby optymalizacji połączenia internetowego nie jest wskazany, więc warto wyłączyć tę funkcję (patrz niżej).

Jak wyłączyć aktualizacje P2P w systemie Windows 10?

  1. Po wejściu w Panel Sterowania wejdź w pole „Aktualizacja i zabezpieczenia”.
  2. W okienku „Windows Update” wybierz „Opcje zaawansowane”, a następnie „Optymalizację dostarczania”.
  3. Odznacz opcję „Zezwalaj na pobieranie plików z innych komputerów”.
TWOIM ZDANIEM

Na jakim internecie grasz?

Radiowym
26,4%
Mobilnym
18,1%
DSL (łącze oparte na linii telefonicznej)
9,5%
Satelitarnym
1%
Kablowym
44,1%
Innym
1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Fortnite: Ratowanie świata

Fortnite: Ratowanie świata

Laptop do gier za 2000 zł... nie istnieje! Nie dajcie się nabrać
Laptop do gier za 2000 zł... nie istnieje! Nie dajcie się nabrać

Nowy laptop do gier za 1799 złotych! Wspaniała oferta, myślimy, a potem patrzymy na specyfikację i odkrywamy dwurdzeniowy procesor i kartę graficzną, która w trzyletnim już Wiedźminie 3 wyciąga 18 FPS-ów na poziomie low w rozdzielczości HD.

Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał
Jak przyspieszyć stary komputer? Co zrobić, żeby PC szybciej działał

Wiele osób uważa, że jedyną receptą na powolny komputer jest kupno nowego. To nieprawda – istnieje wiele sposobów na to, by wycisnąć z poczciwego peceta całkiem solidną dawkę młodzieńczego wigoru. Co ważne – większość z nich jest całkowicie darmowa!