Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 5 maja 2018, 11:30

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?

Plotki o następcy PlayStation 4 rozpalają wyobraźnię fanów konsol firmy Sony, dając nadzieję na szybką premierę kolejnej generacji. Czy jednak faktycznie potrzebujemy PlayStation 5 tak szybko?

PlayStation 4 zadebiutowało w listopadzie 2013 roku. Choć w międzyczasie Xbox One zdołał zatrzeć fatalne pierwsze wrażenie, a Switch firmy Nintendo osiągnąć zaskakujący sukces, to maszyna Sony pozostaje niekwestionowanym zwycięzcą ósmej generacji konsol. Chociażby z tego względu myśli graczy zaprząta to, jak będzie wyglądać ewentualny następca czwartej „stacji zabaw”. Rozmyślania te podsycają regularnie pojawiające się w sieci pogłoski o specyfikacji PlayStation 5 czy wypowiedzi analityków przewidujących, kiedy moglibyśmy się tego sprzętu spodziewać. Czy jednak faktycznie potrzebujemy w najbliższych latach PS5?

PlayStation 4 sprzedaje się świetnie. Według danych z początku 2018 roku Sony wysłało już do sklepów 76,5 miliona egzemplarzy tego urządzenia. To jednak nic w porównaniu z wynikami „dziadka” tej konsoli, czyli PlayStation 2. Maszyna Sony z 2000 roku znalazła łącznie ponad 157 milionów nabywców. To oznacza, że do dziś PS2 jest najlepiej sprzedającym się sprzętem tego typu w dziejach.

Długi rozruch

CZY TO JUŻ CZAS NA PLAYSTATION 5?
  1. Kolejne plotki i przecieki wskazują na to, że prace nad nową generacją PlayStation zbliżają się do końca.
  2. Zadajemy pytanie: czy nowa generacja konsol jest potrzebna już teraz?
  3. Po ponad czterech latach obecności na rynku biblioteka gier na PS4 zdążyła dojrzeć, a twórcy nauczyli się wykorzystywać potencjał tego sprzętu.
  4. Mniej niż dwa lata temu zadebiutowało PlayStation 4 Pro, przynosząc duży przyrost mocy.
  5. PlayStation 5 może oznaczać mały przyrost mocy i dużo niepotrzebnego zamieszania.

Aktualnie posiadacze PlayStation 4 nie mają powodów do narzekań – biblioteka gier osiągnęła solidne rozmiary, wiele tytułów można nabyć w promocjach za niewielkie pieniądze, w ramach abonamentu PS Plus zaczęliśmy otrzymywać większe produkcje, do tego raz na kilka miesięcy Sony wypuszcza jakąś naprawdę interesującą pozycję na wyłączność. Pierwszy rok czy dwa od debiutu konsoli nie wyglądały jednak tak różowo. Wartych uwagi gier nie było zbyt wiele, a wszystkie utrzymywały wysoką cenę premierową. Ponadto w ramach Plusa dostawaliśmy niemal wyłącznie małe pozycje niezależne.

Niemniej nie była to sytuacja w jakimkolwiek stopniu niezwykła – każda konsola potrzebuje co najmniej roku, czasem kilku, by się na dobre rozkręcić i zacząć oferować konkretną bibliotekę tytułów. W przypadku PlayStation 3 rozruch trwał tak długo, że zwrot „na PS3 nie ma gier” stał się wręcz internetowym memem. Jeśli sięgniemy wystarczająco daleko w przeszłość, znajdziemy w sieci również narzekania na lipny repertuar tytułów dostępnych w początkowych miesiącach na PlayStation 2 – konsoli, która dziś wspominana jest jako maszyna z gigantycznym zbiorem fenomenalnych gier.

W tej generacji Sony wypuściło wiele świetnych gier na wyłączność, takich jak np. Horizon: Zero Dawn. - 2018-05-05
W tej generacji Sony wypuściło wiele świetnych gier na wyłączność, takich jak np. Horizon: Zero Dawn.

Im szybciej rozpocznie się dziewiąta generacja konsol, tym szybciej zakończą się obecne, doskonałe czasy dla graczy konsolowych. Zacznie się kolejny okres przejściowy, w trakcie którego gry na starszy sprzęt robione będą coraz rzadziej i z coraz mniejszym zaangażowaniem, a tych na nowe urządzenia będzie ciągle mało. (Ile osób interesowały Metal Gear Solid V czy Watch_Dogs w wersji na PlayStation 3? Wzrok wszystkich skupiony był na edycjach na PS4, Xboksa One i PC).

Skok jakościowy? A może mały krok?

Nowy sprzęt to oczywiście także większy bądź mniejszy skok technologiczny. Po kolejnej generacji spodziewamy się, że nasze oczy zachwycą przepięknie wyglądające gry, prezentujące bezkompromisową jakość, o jakiej dziś można tylko pomarzyć. Niestety, gdyby PlayStation 5 miało zadebiutować już za dwa lata, jak to sugerowali kilka miesięcy temu analitycy NPD Group, skok jakościowy oprawy mógłby być o wiele mniejszy, niż byśmy sobie tego życzyli.

Dlaczego? W listopadzie 2016 roku miał już miejsce skok technologiczny za sprawą PlayStation 4 Pro. A sprzęt ten nie wprowadził przecież nowej jakości, „jedynie” podkręcił rozdzielczość do 4K i zwiększył płynność wybranych tytułów, opierając się w dużej mierze na „zwykłym” PS4. Nawet jednak stawiając na zupełnie nowe rozwiązania, trudno byłoby spodziewać się cudów. Technologia nie rozwinęła się w tym czasie na tyle, by zaoferować mocno odczuwalne różnice między tym, co mamy teraz, a tym, co miałoby pojawić się na PS5. Na prawdziwy dystans między generacjami potrzeba więcej czasu.

PlayStation 4 Pro namieszało w typowym cyklu życia konsol. - 2018-05-05
PlayStation 4 Pro namieszało w typowym cyklu życia konsol.

Na nawet stosunkowo niewielkim przypływie dodatkowej mocy obliczeniowej zauważalnie skorzystać mogłyby natomiast tytuły tworzone z myślą o PlayStation VR. Aktualnie produkcje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość prezentują się zauważalnie gorzej od tradycyjnych gier. O ile te ostatnie dotarły do punktu, w którym dalszy postęp dokonuje się niewielkimi krokami, tak VR pozostaje za nimi daleko w tyle i ma duży dystans do przebycia, co może przełożyć się na odczuwalne polepszenie oprawy z każdą kolejną wersją sprzętu. Oczywiście pod warunkiem, że Sony w międzyczasie nie zrezygnuje z dalszego rozwijania swoich gogli, tak jak zrobiło to ze wszystkimi innymi gadżetami wprowadzanymi i silnie promowanymi na przestrzeni lat, takimi jak np. technologia 3D, kontrolery ruchowe czy EyeToy.

PS VR to nie pierwsze gogle marki Sony. W 2011 roku Japończycy wysłali do sklepów sprzęt o nazwie HMZ-T1. W dniu premiery kosztował on niecałe 800 dolarów i oferował dwa ekrany OLED o przekątnej 0,7 cala, rozdzielczości 1280x720 na oko i 45 stopniach kąta widzenia.

Czekasz na PlayStation 5?

64,7%

Nie

32%

Tak

3,3%

Nie wiem

God of War

God of War

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn

Detroit: Become Human

Detroit: Become Human

Killzone: Shadow Fall

Killzone: Shadow Fall

Najlepsze gry na PS4 – 15 świetnych gier na konsolę PlayStation 4
Najlepsze gry na PS4 – 15 świetnych gier na konsolę PlayStation 4

PlayStation 4 na dobre zadomowiło się na naszym rynku, dlatego postanowiliśmy w redakcji wybrać piętnaście najlepszych gier na tę konsolę. Oto rezultat naszej pracy.

Dobre, złe i ekskluzywne – gry na wyłączność to mniejsze zło?
Dobre, złe i ekskluzywne – gry na wyłączność to mniejsze zło?

Obiekt miłości jednych i nienawiści innych graczy – exclusive’y są bardzo istotnym punktem każdej dyskusji o wyższości jednej platformy do grania nad drugą. Czy gdyby ich nie było, grałoby nam się lepiej?

Czym jest ray tracing – technologia światła i cieni?
Czym jest ray tracing – technologia światła i cieni?

Producenci kart grafiki wystąpili ostatnio z nowym rozwiązaniem, mającym zaserwować graczom niespotykaną do tej pory jakość światła i cieni. Mowa o ray tracingu – technologii, która ma pozwolić na generowanie fotorealistycznej oprawy wizualnej w grach.

Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich
Tajemnice nowego God of War – Kratos w kręgu bajań nordyckich

Bóg wojny ostrzy sobie topór na nordycki panteon. Jaką rolę odegra w obcym świecie Duch Sparty i czego właściwie tam szuka? Odpowiedzi dostarczą zarówno tropy pozostawione przez twórców nowego God of War, jak i starożytne sagi.

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie
Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne – coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

Komentarze Czytelników (210)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.05.2018 16:11
21
odpowiedz
7 odpowiedzi
Montinek
24
Legionista

Heh, a pamiętam jeszcze, jak koszmarnie bojkotowany był długi cykl życia konsol poprzedniej generacji :P
Sam jednak też jestem zdania, że przy obecnym urodzaju gier nie ma potrzeby, żeby producenci spieszyli się z nowym sprzętem. Bardzo cenię sobie te okresy "pełnego rozkwitu", kiedy już wszyscy mniej więcej znają możliwości konsol i prawdziwa walka o klienta toczy się na płaszczyźnie gameplay'u, fabuły, oryginalnych rozwiązań itd.

Jak nam zapowiedzą nowe konsole, to znowu będzie trzeba przecierpieć przez pierwszy rok ich życia wszystkie te zachowawcze sequele i gry kurczowo trzymające się utartych schematów, których jedyną wyróżniającą cechą będzie dopakowana oprawa.

I na koniec tak zajeżdżając trochę prywatą, to może jestem mało wymagający, ale gram cały czas na starutkim telewizorku z 720p, Full HD z PS4 widuję, jak podłączę ją u kogoś innego, a 4K i HDR to dla mnie czysta abstrakcja... A mimo to grafika w grach wciąż potrafi mnie zwalić z nóg ;)

05.05.2018 13:09
14
odpowiedz
9 odpowiedzi
zanonimizowany1218931
20
Konsul

Jeśli PS5 nie otrzyma kompatybilności wstecznej (przez co rozumiem włączenie obecnie posiadanych tytułów na koncie PSN na nowej konsoli, nie przenoszenie ich na PS5 z potrzebą dopłaty), to PS4 będzie moją ostatnią konsolą.
Używam konsoli sporadycznie i jeśli będę musiał budować bibliotekę od nowa, to nie ma to najmniejszego sensu.

06.05.2018 01:29
odpowiedz
2 odpowiedzi
Dharxen
34
Generał

Według mnie następna generacja powinna się pojawić dopiero w momencie, kiedy producenci będą w stanie wydać sprzęt mogący odpalić każdą grę w natywnym 4k i kiedy będzie w nich dobrze działający supersampling, dzięki któremu nawet grając w mniejszych rozdzielczościach otrzymujemy dużo ostrzejszy obraz. Inaczej nie ma to żadnego sensu, bo skok jakościowy będzie zwyczajnie zbyt mały.

post wyedytowany przez Dharxen 2018-05-06 01:32:27
06.05.2018 04:14
odpowiedz
3 odpowiedzi
yadin
102
Legend

Nowej generacji konsol nie będzie przynajmniej do 2020 roku. Podejrzewam, że PlayStation 5 pojawi się w 2023/2024 roku. Problemem nie jest niski skok jakościowy. W ogólnym rozrachunku, po upływie całej generacji, dobrze widać, jak bardzo z każdym rokiem poprawiała się jakość najważniejszych tytułów. Ludzie ciągle wspominają przejście z PlayStation 2 na PlayStation 3. Tylko że wtedy możliwy i wręcz konieczny był przeskok w inny wymiar. Stara konsola oferowała rozdzielczość skandalicznie. Wystarczy porównać niektóre remasterowane tytuły, na przykład Metal Gear Solid 3. Różnica była ogromna. Dziś nawet nie ma na czym podnieść jakości. Co najwyżej można wymusić obligatoryjne 60 fps, obsesję wszystkich ultrasów. Tylko co dalej? Gry będą się rozwijać nie tyle w kierunku graficznym, co w kierunku lepszej technologii gameplay'u. Czekamy na takie rewolucje, jak "Red Dead Redemption 2" czy "Death Stranding". Nie przeszkadzałaby mi dotychczasowa oprawa graficzna, gdyby tylko producenci oferowali gry z lepiej rozwiniętą sztuczną inteligencją. To jest prawdziwy problem w technologii produkcji gier, a nie grafika.

06.05.2018 07:34
odpowiedz
2 odpowiedzi
Raiden
84
Generał

"skok jakościowy oprawy mógłby być o wiele mniejszy, niż byśmy sobie tego życzyli."
Takiego skoku, jaki sobie życzymy, to już chyba nigdy nie będzie, dlatego też "skokowy" (tj. odmienny od pecetowego - bardziej ciągłego) rozwój konsol stracił sens. Stąd PS4 pro i XOneX

Naprawdę, różnica pomiędzy 20 tysiącami wielokątów, z których jest zbudowana postać, a 120 tysiącami jest zdecydowanie mniej zauważalna, niż różnica pomiędzy 2 tysiącami a 12. Stąd, w przypadku grafiki 3d, już nigdy nie będzie tak zauważalnych skoków, jak z PS1 na PS2 czy z PS2 na PS3. Jasne, odpalając grę z PS3, a grę z PS4, widać różnicę w oprawie, ale to nie tak, jak porównanie Lary z AoD na PS2 z Larą z TR (2013) na PS3.

Następcą mógłby coś zmienić w kwestii gamepalu, ale u Sony i MS to raczej nie możliwe, a Nintendo cały czas coś zmienia...

post wyedytowany przez Raiden 2018-05-06 07:36:21
06.05.2018 07:39
odpowiedz
2 odpowiedzi
futureman16
29
Generał

To wszystko zależy od wstecznej kompatybilności. Jeśli będzie to ps5 moze wyjść nawet w tym roku bo gracz po prostu przejdzie bezboleśnie na nowy sprzęt i dostanie lepszą jakość techniczną kolejnych gier... Ba generacje mogą się skrócić.

Ale jak nie będzie to nie ma sensu przed 2020 bo nie będzie miał kto tego kupić. Poza zapalencami.

Dlatego uważam że priorytetem dla sony pownna być wsteczna kompatybilność a następnie ps5.

post wyedytowany przez futureman16 2018-05-06 07:42:01
06.05.2018 10:34
odpowiedz
16 odpowiedzi
rottensun
81
Konsul

Czekam na PS5 - Dlaczego? Dlatego, że konsole trzymają rozwój technologii. Na PC technologia nie pójdzie do przodu jeśli konsola nie nadąży bo będą skandale. W końcu większość graczy to gracze konsolowi i nie chcą oni wyraźnie gorszych gier. Nowy nawet nieduzy skok mocy pozwoli PCtowi iść w górę. Skąd te liczne downgradey? właśnie, żeby nie wkurza konsolowców. Idźmy do przodu.

06.05.2018 10:42
1
odpowiedz
8 odpowiedzi
Skilgar
29
Pretorianin

Nie zgodzę się z tym, że konsolę hamują postęp raczej pieniądze które pochłaniają obecne gry AAA. Na "przestarzałą" konsolę PS4 God of War robiono 5 lat. Ten okres pewnie wydłuży się na nowych sprzętach bez odpowiedniego przygotowania. Jestem też ciekawy czy ci którzy chcą postępu za wszelką cenę są przygotowani finansowo do niego kiedy zachód po niedawnym kryzysie nie jest.

post wyedytowany przez Skilgar 2018-05-06 10:46:40
06.05.2018 10:53
odpowiedz
adam11$13
66
Phantom Thief

Dla mnie optymalnym czasem dla nowej konsoli jest mniej więcej końcówka 2020/początek 2021. Na razie jestem zadowolony ze swojego PS4 - jako główna platforma do grania, konsola ta dała mi prawdopodobnie najlepsze doświadczenia w całej mojej growej historii.

06.05.2018 11:57
odpowiedz
3 odpowiedzi
Beliar1404
32
Chorąży

Jako projektant gier zdecydowanie czekam na na PS5. Wciśniecię czegokolwiek co dobrze wygląda na PS4 wymaga naprawdę sporej gimnastyki, przecież obie konsole były do tyłu technologicznie już na starcie.
Dodatkowo PS4 powstrzymuje rozwój gier VR, bardzo trudną decyzją jest nie zrobienie portu na PS VR (bo ma znaczącą liczbę użytkowników), które jest boleśnie ograniczone porównując z pecetowymi headsetami.

06.05.2018 12:16
odpowiedz
5 odpowiedzi
BB_One
7
Legionista

Ludzie piszecie te komentarze o wspaniałej grafice HZD i U4 ale te swiaty sa strasznie sztuczne! Ograniczone, fizyka lezy i inne ementy tez mogly by byc lepsze,
widac ze nie dlatego ze producenci nie umieli zrobic tego lepiej ale dlatego ze nie mieli na czym! Wiedzmin 3 w 2k na mocnym kompie wyglada pieknie na konsoli to koszmar i jeszcze te czasy ladowania bieda! PS5 potrzebne jest od zaraz!

06.05.2018 13:25
😈
odpowiedz
10 odpowiedzi
MASTERIO
8
Chorąży

Moim zdaniem PS5 powinna wyjść jak najszybciej, jeśli nie widzieliście co potrafi aktualnie silnik unreal 4 to zapraszam na YT i wpisać - (2018) - Photorealistic Forests with Unreal Engine 4 , to jest KOSMOS i przepaść w porównaniu z kalkulatorem w PS4, ja chcę taką grafikę jak pokazują na YT, ehh marzenia ... (kto nie widział tego filmiku to polecam zobaczyć, myślę że nie odróżnicie tego lasu od prawdziwego nagranego kamerą na żywo), Ci co mówią że nie chcą teraz PS5 to znaczy że nie chca zobaczyć takiej fotorealistycznej grafiki czy żal im d.. ściska że kupili złoma PS4 i nie będzie ich stać na PS5 nie rozumiem tego ?

06.05.2018 15:18
odpowiedz
neohideo
7
Legionista

to zależy czy do ps5 startuje się z pozycji ps4 czy ps4 pro, jak mam zwykłe ps4 to mi pasuje żeby 5 była już niedługo, jak ktoś kupił pro to go to zdenerwuje, tak samo jak mnie zdenerowało wypuszczenie pro bo uważałem to za niepotrzebne ale teraz pro mi nie przeszkadza :)

06.05.2018 18:49
odpowiedz
1 odpowiedź
bkt
15
Legionista

Jak dla mnie problem z PS4 jest taki, ze zostala wydana zbyt slaba. Najwieksze wrazenie zrobila na mnie PS3 - a kupilem ja PO PS4, ale w wersji z custom softem - to sa mozliwosci konsoli:)
BTW PS4 tez przerobie i to chyba jedyny plus wyjscia konsoli PS5.

A PS5 powinna wyjsc najwczesniej za 4-5 lat i byc o wiele mocniejsza niz dzis PS4, powinna miec wsteczna kompatybilnosc i wspolne granie z pecetami.

06.05.2018 22:05
😐
odpowiedz
3 odpowiedzi
$ickRabbit
4
Pretorianin

Ps5 wyjdzie w tym samym roku co TloU Part II czyli za rok.
Tak, potrzebujemy ps5 bo na obecnej generacji wszystko stoi w miejscu a 30 fps to już starożytność.
1080p @60fps to minimum i jak przyszła generacja tego nie zapewni w KAŻDEJ grze to będzie kicha i beka z konsol na całego.
Z drugiej strony mamy Nintendo, które nie podąża za trendami i wypuszcza słabszy sprzęt nawet od XO a znajduje segment rynku do wypełnienia i spija śmietankę. Gry N mnie absolutnie nie interere - dla mnie to platforma dla dzeci i infantylnych dorosłych.

06.05.2018 22:27
odpowiedz
maro16
18
Legionista

Ja na razie czekam na to, by sony podało termin konferencji. Rozumiem, że zmiana polityki odnośnie zbyt szybkiego zapowiadania gier była dobra, bo 3 lata to trochę długo, ale kiedy podadzą ten termin konferencji? Już przecież wszyscy podali.

06.05.2018 23:11
1
odpowiedz
8 odpowiedzi
Skilgar
29
Pretorianin

Przy okazji słabe to, że artykuł jest o ps5 a w komentarzach jak zwykle głównym bohaterem jest pc i jego użytkownicy. Chyba na polskich forach nie da się dyskutować bez tej platformy.

post wyedytowany przez Skilgar 2018-05-06 23:14:49
07.05.2018 09:08
😉
odpowiedz
6 odpowiedzi
DiabloManiak
169
Karczemny Dymek

Ps5 jest potrzebna tak samo jak rewolucja na rynku konsol :P

Obecnie konsola to koszt zasadniczo telefonu i o ile telefon wymienia się przeciętnie co kolo 2 lata to ludzie się upierają że konsola to musi mieć min 10 letni cykl życia .. i ten płacz że ja dopiero konsole kupiłem a już każą zmieniać..
10 letni cykl zycia konsol? Ok ale konsola min za 4-5k - z hi-endowymi bebechami albo konsole w cenie obecnie ale co 4-5 lat nowa generacja ( i w międzyczasie wersje pro dla bardziej wymagających) ..

07.05.2018 09:51
odpowiedz
4 odpowiedzi
kali93
125
Isildur

Patrząc na to jak radzi sobie PS4 to... byłby to strzał w kolano. Konsola obecnie sprzedaje się nadal dobrze. W tym roku same wypasione premiery, które sprzedają się dobrze. Kolejna sprawa, od premiery PS4 Pro minęło ledwie 2 lata. Moje podejrzenia są takie że nowa konsola pojawi się za około 4 -5 lat. Jedyne co może przyśpieszyć i przyśpieszy wydanie nowej konsoli to jakieś ruchy ze strony M$.

07.05.2018 12:47
👎
odpowiedz
Miodowy
27
Old Dziad

Bez czytania i zbędnych dywagacji odpowiem krótko cytując klasykę: nie.

07.05.2018 12:54
odpowiedz
moscu
11
Pretorianin

Potrzebuje czy nie - kaskę trzeba wydoić od plebsu

07.05.2018 14:27
😂
odpowiedz
teodric
10
Pretorianin

Nie proszę, jeszcze nie - mam tylko jakieś 15 gier na PS4 nie chce kolejnej konsoli kupować dla gier których nie kupie na PC

07.05.2018 14:38
odpowiedz
6 odpowiedzi
BB_One
7
Legionista

Wystarczy spojrzeć jak biednie wygląda na nowym trailerze RDR2 PS5 potrzebne jest od premiery PS4! Kupiłem PS4 na premierę ale jak zobaczyłem rozmydlony obraz, postacie jak by stały w miejscu 30fps to dałem sobie spokój i zamieniłem PS4 na dobrą grafikę do Kompa. Bardzo lubię ostre tekstury i płynną animacje nowe Tomb Raidery w 2k 60 klatkach piękne i miodeczne. Jak Wyszło Ps4Pro też kupiłem aby ograć eksy na Samsungu 4k KS7000 HDR 10 Najbardziej podobała mi się gra Uncharted Remaster 1-3, 4 nie spodobała mi się, HZD pięknie wyglądał ale brakowało mu tego czegoś świetnie ujęte jest to w recenzjach. FFVX długie loadingi, grafika słaba konsola wyła jak by miała wybuchnąć w słuchawkach nie szło grać. Na GTX1080Ti w 4k FFVX kozacko się prezentuje i dla mnie lepiej się gra jak widoczki są ładne bo łażenie po pikselozie to już nie te czasy!

08.05.2018 05:38
odpowiedz
Oburzony
51
PC Gamer

Wystarczy, że dadzą wsteczną kompatybilność (a pewnie dadzą bo Xbox już ma), na moje PS5 jest bliżej niż wszyscy się spodziewają. A Sony siedzi cicho tylko dlatego, żeby opychać ludziom PS4 Pro.

08.05.2018 09:12
😁
odpowiedz
Aldek17
42
Pretorianin

Potrzebne żeby PROsiak staniał.

08.05.2018 09:39
odpowiedz
premium476120
13
Pretorianin

Po to żeby konsole nie blokowały rozwoju gier

08.05.2018 16:59
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1240766
6
Chorąży

Moje spekulacje:

Data premiery:
2019/2020

Od początku w sprzedaży:
PS5 standard za 599 Dolarów
PS5 Pro za 799 Dolarów

według mnie cena podskoczy i to drastycznie.
Ceny gier też podskoczą do góry.
Te ceny jakby nie patrzeć (konsole i gry) utrzymywały się bardzo długo na podobnym poziomie.

Jak widać coraz więcej ludzi stać na karty flagowe np: 1080 czy 1080Ti.
Ceny nowych kart też podskoczą do góry.
Konsole zrobią to samo.

A gracze będą mieli wybór, standard czy PRO Plus Ultra Max.

post wyedytowany przez zanonimizowany1240766 2018-05-08 16:59:33
14.05.2018 15:13
odpowiedz
LukeSpidey
5
Legionista

Pytanie w sondzie jest źle sformuowane. Czy czeka ma PS5? Oczywiście. Czy czekam na PS5 w 2019-2020 r.? Oczywiście, że nie. Za dużo gier do ogrania z ostatnich dwóch generacji, a i niespecjalnie widzi mi się nowy sprzęt tak szybko. PS4 to wciąż morze możliwości.

15.05.2018 07:02
odpowiedz
elathir
36
Generał

Mam nadzieję, że jeszcze trochę poczekamy. Sam Ps4 co prawda akurat nie mam, ale:
1) im później wyjdzie tym większa szansa na kompatybilność wsteczną, kto wie, może nawet moje gry z PS3 odpalę :P

2) mój lapek ma już swoje lata a mogę grać we wszystkie nowe tytuły. Póki PS4 jest na rynku póty mam taką gwarancję, a w najbliższym czasie mam zbyt dużo innych wydatków by sprzęt zmieniać. A że hamuje rozwój? Mi tam grafika 4k niepotrzebna, a w innych kwestiach w branży i tak mamy zastój (jak lepsza fizyka), i nowa konsola raczej tego nie zmieni.

3) jak PS5 wyjdzie z kompatybilnością wsteczną to się pewnie skuszę by gierki choćby z PS4 ograć w dużym komforcie grania, ale jak już pisałem wydatków na razie sporo, ale za dwa lata czemu nie :)

4) devi dopiero niedawno dotarli do granic możliwości PS4, tak więc jest jeszcze miejsce na kilka niezłych tytułów.

5) liczę, że w ciągu dwóch lat ze względu na moduły dedykowane do koparek ceny kart graficznych się unormują i zakup PC stanie się mniejszym wydatkiem.

Tak wiem, że te punkty są całkowicie subiektywne, ale to moje nadzieje :P

post wyedytowany przez elathir 2018-05-15 07:05:15
15.05.2018 10:02
odpowiedz
Matysiak G
126
bozon Higgsa

Nie jest i nigdy nie będzie. Konsola to zabawka.

17.05.2018 05:49
odpowiedz
Oburzony
51
PC Gamer

Obecne konsole za daleko w tyle za rozwiazaniami dostepnymi na rynku. Same gry jak i VR moglyby miec duzo wieksze swiaty, lepsze AI i ladniejsza grafike gdyby nowa generacja w koncu sie ukazala. Nie ma po co przeciagac tych przestarzalych technologicznie sprzetow.

17.05.2018 06:58
odpowiedz
1 odpowiedź
bodziolubigry69
9
Pretorianin

Wogole nie bedzie juz Playstation.

Firma Sony ledwo zipie i przynosi straty. Cala gospodarka Japoni popada znowu w recesje, spoleczesnwo sie starzeje i wszyscy umra i nie bedzie niczego.

Na E3 pewnie oglosza bankructwo i skanseluja Red Ded Redemption.

Takie sa moje przewidywania.

post wyedytowany przez bodziolubigry69 2018-05-17 06:58:28
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze