Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 12 maja 2017, 15:45

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część V – Valve kontratakuje

To już piąta wyprawa naszego szambonurka po steamowe skarby – nie mniej owocna niż poprzednie. Tym razem wśród złowionych perełek mamy m.in. wyśmienitą przygodówkę dla fanów Firewatch oraz garść smakowitych strzelanek i strategii.

W zeszłym miesiącu zrobiliśmy sobie krótką przerwę w wyszukiwaniu steamowych perełek, ale wracamy z zestawem świeżych tytułów, które koniecznie musicie sprawdzić – jak nie teraz, to przy okazji najbliższej promocji. Tym razem wyszperaliśmy, a raczej wyłowiliśmy, nową przygodówkę twórców The Unfinished Swan, dwie strategie (jedną ekonomiczną i jedną bitewną turówkę), stare jak świat (no prawie) jRPG, muzyczną strzelankę i jedną propozycję darmową.

What Remains of Edith Finch – pozycja obowiązkowa dla fanów Firewatcha i Gone Home

What Remains of Edith Finch w skrócie:
  1. Gatunek: gra przygodowa
  2. Producent: Giant Sparrow
  3. Cena: 19,99 euro – ok. 84 zł

Dzisiejszy przegląd zaczynamy od What Remains of Edith Finch – interesującej gry przygodowej twórców równie ciekawego The Unfinished Swan sprzed kilku lat. Tytuł jest kolejnym przedstawicielem tak zwanych „symulatorów chodzenia”, czyli produkcji stawiających głównie na opowiadaną historię, którą poznajemy podczas zwiedzania lokacji oglądanych z perspektywy pierwszoosobowej. Tak więc nie znajdziecie tu raczej ani emocjonującej walki, ani skomplikowanych zagadek, ale za to możecie liczyć na fabułę, obok której nie da się przejść (nomen omen) obojętnie.

What Remains of Edith Finch opowiada o niejakiej Edith, która stara się dowiedzieć czegoś o losach swojej tajemniczej rodziny. Podczas zabawy udajemy się w różne zakątki sporej posiadłości Finchów, poznając historię naszych przodków. Choć grę można ukończyć w ciągu mniej więcej trzech godzin, w tym czasie będziecie targani emocjami silniej niż w kilku produkcjach razem wziętych. Opowiadające o życiu, śmierci, smutku i radości historie co rusz zaskakują i serwują prawdziwą jazdę rollercoasterem pełnym uczuć.

Rozgrywka nie jest już tak interesująca i tytułowi tak naprawdę bliżej do interaktywnego filmu niż klasycznej przygodówki. Niemniej okazyjnie można trafić na ciekawe patenty, jak np. szansa pokierowania kotem. Tak czy siak – w What Remains of Edith Finch głównie się spaceruje i wchodzi w interakcje z kluczowymi obiektami. I to właściwie tyle. Jeżeli jednak lubujecie się w takich pozycjach jak Zaginięcie Ethana Cartera, The Stanley Parable czy Gone Home, to raczej nie będziecie zawiedzeni.

Duży atut stanowi oprawa audiowizualna. Grafikę utrzymano w nieprzesadzonej kreskówkowej stylistyce i jest ona bardzo zróżnicowana. Co chwilę udajemy się w nowe miejsca, zaglądamy do kart komiksu, zwiedzamy tereny w dzień i w nocy – po prostu dzieje się dużo, nie tylko w kontekście historii, ale także obrazu, który widzimy na ekranie.

What Remains of Edith Finch nie jest grą dla każdego, jednak miłośnicy gatunku powinni być nie tyle zadowoleni, co wręcz zachwyceni. Tytuł zawiera emocjonującą, pokręconą i zaskakującą historię, a w takich grach liczy się właściwie tylko to.

  1. What Remains of Edith Finch na Steamie
Battle Brothers

Battle Brothers

What Remains of Edith Finch

What Remains of Edith Finch

The Legend of Heroes: Trails in the Sky the 3rd

The Legend of Heroes: Trails in the Sky the 3rd

Aaero

Aaero

Alien Swarm: Reactive Drop

Alien Swarm: Reactive Drop

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część VI – perły z kosmosu i polski Doom
Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część VI – perły z kosmosu i polski Doom

W szóstej odsłonie serii nasz steamowy szambonurek odleciał w kosmos – dosłownie. Tym razem mamy głównie gry w klimatach science-fiction, zarówno strzelankowe, jak i te bardziej RPG-owe czy strategiczne. Urządziliśmy też polską rzeź w stylu Dooma.

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część IV – szalone ziemniaki i darmowe perełki
Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część IV – szalone ziemniaki i darmowe perełki

Awansując na kolejny poziom, nasz szambonurek jeszcze bardziej zwiększył swoją wydajność. Przed Wami 9 nowych perełek ze Steama, w tym m.in. dwie bardzo niepospolite gry logiczne, kilka miksów strategii z RPG oraz morskie bitwy w widoku FPP.

Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część III – straszny horror, szalona strategia i 4X
Steamowy Poszukiwacz Skarbów: Część III – straszny horror, szalona strategia i 4X

Nasz szambonurek wyrabia coraz wyższą normę. Tym razem mamy dla Was osiem perełek wyłowionych spośród tony śmieci na Steamie, w tym świetny horror, kilka strategii i grę, w której wcielamy się w złego bohatera.