Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 marca 2017, 16:36

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo

Dopiero co wyszedł nowy Torment, gra osadzona w settingu Numenery, wyczekujemy też adaptacji Cyberpunku od CD Projektu. A to przecież nie jedyne systemy RPG, które gracze chcieliby zobaczyć na ekranach konsol i PC.

Deweloperzy od dawna mają świadomość potencjału, jaki drzemie w popularnych systemach RPG. To gotowe, często bardzo oryginalne światy, które aż się proszą o zagospodarowanie. Oferują zestaw krain i państw, często przemyślaną mitologię oraz zróżnicowane kultury, a więc skracają proces twórczy o etap budowania uniwersum. To mamy już gotowe, często w pakiecie z zestawem legendarnych bohaterów oraz pewną wyjściową bazą nabywców. Pozostaje tylko wymyślić historię, która wywoła masowy opad szczęk. Albo przynajmniej ładnie sprzedać ograny banał.

Systemy RPG bardzo często zachęcają też do swobodnej interpretacji i kreatywnego podejścia. Takie Baldur’s Gate II czy Planescape: Torment wycisnęły z Advanced Dungeons & Dragons siódme poty i za pomocą narzędzi przeznaczonych głównie do heroic fantasy zaserwowały opowieści, które pamiętamy do dziś. I stawiamy za wzór. A przecież fantasy w rozmaitych wariantach to tylko jedna z możliwych opcji.

Gry RPG sięgają po każdą konwencję, w której można stworzyć mniej lub bardziej nietuzinkową przygodę. Horror, steampunk, science fiction, postapo, współczesność czy fantasy to tylko podstawy. Swego czasu zachwycały adaptacje np. Wampira ze Świata Mroku (o ile ktoś wytrzymał ze stadem bugów w Vampire: The Masquerade – Bloodlines), parę lat temu za pośrednictwem Kickstartera przywrócono do łask Shadowruna – za sprawą Returns i sequeli.

A to przecież nie koniec erpegowego pochodu, kilka dni temu w rękach graczy wylądowała jedna z najgorętszych premier roku – spadkobierca Tormenta osadzony w realiach Numenery, czyli świata wykreowanego przez Monte Cooka, guru gier fabularnych.

To jednak nie wyczerpuje puli atrakcyjnych settingów. Przed Wami kilka propozycji światów, które mogłyby zabłysnąć na ekranach monitorów i telewizorów.

TWOIM ZDANIEM

Grywasz w stołowe gry RPG?

Tak.
34%
Nie.
33,6%
Nie, ale kiedyś grywałem/grywałam.
32,4%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?
Wiedźmin RPG pod lupą – czy Witcher: Tabletop Role-Playing Game jest fajne?

Granie w Wiedźmina 3 bez komputera ani konsoli? Tak, to możliwe! Wydrukowana karta postaci i dwie kości to wszystko, czego potrzeba do sesji RPG z podręcznikiem The Witcher TRPG. Ale czy ta zabawa na pewno jest tak łatwa i przyjemna, jak się wydaje?

Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo – część II
Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo – część II

W poprzedniej odsłonie zestawienia wymieniliśmy systemy RPG, które jeszcze nie pojawiły się na naszych monitorach i telewizorach. Tym razem idziemy dalej – obok systemów niezbadanych przypominamy te dawno nieodwiedzane.

Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG
Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG

Tak jak jeden skrajny biegun gatunku RPG wyznaczają hack’n’slashe, tak drugi stanowią taktyczne gry role playing – kładące nacisk na złożone, iście strategiczne walki w turach. Przed Wami ranking 25 najlepszych pozycji tego typu według naszej redakcji.