Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 26 października 2016, 13:55

autor: Filip „fsm” Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

Poznań Game Arena polskimi produkcjami stoi – przegląd najciekawszych gier z PGA 2016

PGA jak co roku przyciągnęło sporą ilość miłośników elektronicznej rozrywki. W przeciwieństwie do WGW sporo miejsca zajęły rodzime firmy tworzące gry, dzięki czemu mogliśmy wypróbować wiele bardzo dobrze zapowiadających się tytułów spoza głównego nurtu.

Ponad 71 tysięcy osób odwiedziło w tym roku targi Poznań Game Arena. PGA to wydarzenie obecne na growej mapie Polski już od 11 lat i za każdym razem przyciągające rzesze fanów wirtualnej rozrywki. Dla ludzi zainteresowanych samym mięskiem, rdzeniem naszej branży, poznańskie trzydniowe spotkania są istotne ze względu na niesłychanie silną reprezentację gier niezależnych. T-Mobile Warsaw Game Week, które miało miejsce tydzień temu, skupia się na wielkich markach, wielkich wydawcach i szeroko pojętym światowym formacie AAA. Impreza Poznań Game Arena także gościła gigantów – można było spędzić wiele godzin na ogromnym stoisku Xboksa, wypróbować PlayStation VR, zajrzeć do THQ Nordic, odwiedzić strefy znanych producentów sprzętu czy zasmakować tłocznego świata e-sportu.

Na PGA nie zabrakło także dużych wydawców – obecny był m.in. Microsoft. - 2016-10-26
Na PGA nie zabrakło także dużych wydawców – obecny był m.in. Microsoft.

Mimo wszystko najcenniejsze wydają się interakcje w hali skupiającej twórców indie – tych bardziej i tych mniej znanych. Wszak ta sfera branży to prawdziwy poligon dla różnego rodzaju szalonych pomysłów i eksperymentów, które dzielnie funkcjonują obok produkcji na tyle złożonych, że spokojnie mogą aspirować do przeskoczenia na pole z dużymi graczami

Dużo stoisk, jeszcze więcej gier i rzesza zainteresowanych graczy. Niezależni na PGA! - 2016-10-26
Dużo stoisk, jeszcze więcej gier i rzesza zainteresowanych graczy. Niezależni na PGA!

Na obleganym stoisku IMGN.PRO można było zapoznać się aż z sześcioma nadchodzącymi tytułami, uporządkowany box 11 bit studios pozwalał przetestować dwie świeże pozycje nawiązujące do stylistyki lat minionych, ale najwięcej było rzeczy zupełnie małych i niezwykłych. To tutaj zderzało się poważne, edukacyjne wręcz podejście do tematu gier komputerowych z dużo bardziej oczywistym, rozrywkowym spojrzeniem na naszą branżę. Oto nasz subiektywny przegląd polskich gier, które przyciągnęły naszą uwagę na tegorocznym PGA.

Najwięcej gier i chętnych do ich wypróbowania było u gospodarzy stoiska z logo IMGN.PRO. - 2016-10-26
Najwięcej gier i chętnych do ich wypróbowania było u gospodarzy stoiska z logo IMGN.PRO.
Błyskawiczne gry – 7 hitów, które wymyślono w kilka dni
Błyskawiczne gry – 7 hitów, które wymyślono w kilka dni

Czasem nie trzeba budżetu i ośmiu lat pracy, by stworzyć przebój. Niektórym wystarczy kilkadziesiąt godzin, czteropak energetyków i pizza. Niemożliwe? Na imprezach zwanych Game Jam nie takie rzeczy się robi…

Jak straszą Polacy? Ciekawe polskie horrory, które wyszły lub dopiero nadchodzą
Jak straszą Polacy? Ciekawe polskie horrory, które wyszły lub dopiero nadchodzą

Polskie gry to często produkty z najwyższej półki. Dzisiaj sięgnęliśmy po horroru z nad Wisły, wśród których znajdziecie parę perełek do ogarnia lub gorącego wyczekiwania (bo na dwie jeszcze czekamy).