Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 września 2016, 13:07

Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.

Teraz Polska! A w zasadzie „nadal Polska!”. Trzy lata temu mogliście przeczytać artykuł, w którym przedstawiłem kilkanaście polskich akcentów w grach komputerowych. Od wydarzeń historycznych, przez pochodzenie aktorów udzielających twarzy i głosu wirtualnym postaciom, po geograficzne umiejscowienie różnych misji. Jako że sami dorzuciliście wiele ciekawostek w komentarzach, a i czasu minęło sporo, uznaliśmy, że temat warto kontynuować. Żeby było ciekawiej, znowu pomijamy w tekście gry tworzone przez polskie firmy.

Każdy z nas ma w sobie małego (lub dużego) wewnętrznego patriotę, który cieszy się, gdy jego ojczyzna w jakiś sposób zostaje wspomniana w ulubionych grach. Miło odwiedzać znajome okolice w trakcie ratowania świata lub słuchać wypowiedzi NPC na temat własnego kraju. Radujmy się zatem! W tym tekście pojawiają się akcenty bardzo świeże, sporo starych i kilka niemal prehistorycznych. Kolejność ich prezentowania jest, choć może się to wydać dziwne, chronologiczna.

Dawno, dawno temu

Historia Polski jest długa, wyboista i bardzo ciekawa. Nic więc dziwnego, że najwięcej akcentów i smaczków związanych z nadwiślańską krainą ma związek z odległą lub bardzo odległą przeszłością. Pierwszym przystankiem na trasie jest gra Crusader Kings II.

Studio Paradox Interactive, specjalista od trudnych, złożonych dzieł strategicznych, ofiarowało światu Mroczne wieki w lutym 2012 roku. Akcja gry startuje w roku 1066, a zadaniem gracza jest poprowadzić wybranego władcę i jego nację ku glorii i chwale. Polska z Bolesławem Śmiałym u steru okazuje się jednym z krajów, które można wziąć pod swoje skrzydła. Nasz król wydaje się jednym z lepszych wyborów startowego władcy w Crusader Kings II, nawet jeśli Polska jako taka nie należy do najsilniejszych królestw. Otaczają ją potężni sąsiedzi, ale na szczęście gracze nie powinni obawiać się żadnych wewnętrznych konfliktów (jedyne zagrażające władcy jednostki to jego bracia, którym można pomóc opuścić ten padół łez). Dzięki odpowiedniej strategii da się zmienić losy naszej historii i sprawić, by dzielny i dobry Bolesław II Śmiały panował jako król dłużej niż zaledwie 3 lata.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Wolfenstein: The New Order

Wolfenstein: The New Order

Company of Heroes 2

Company of Heroes 2

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Doom 3

Doom 3

Age of Empires II: The Age of Kings

Age of Empires II: The Age of Kings

Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

Sid Meier's Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Darklands

Darklands

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty
Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".