Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 24 lipca 2013, 13:05

autor: Filip „fsm” Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

Polskie akcenty w grach komputerowych - Mass Effect, Call of Duty

Nie tylko produkcje autorstwa rodzimych deweloprów zawierają jakieś nawiązania do Polski. Zdarza się, że twórcy z Zachodu (ale nie tylko) wplatają w fabułę swoich gier różnego rodzaju "polskie smaczki".

Taka sobie reklama pewnej sieci sklepów twierdzi, że „my Polacy tak mamy”. Jak mamy? Mamy tak, że lubimy, gdy nasz kochany kraj i naród przedstawia się na świecie w pozytywnym świetle, mamy głód bycia docenianymi, a każdy sukces świętujemy szczerze i długo. Od pewnego już czasu rodzime studia deweloperskie nie muszą wstydzić się swoich dzieł, a nasze gry coraz częściej wymieniane są jednym tchem z produkcjami największych i najbardziej znanych twórców. A gdy raz na jakiś czas zdarzy się, że w zagranicznej, uznanej i popularnej grze znajdzie się jakiś rodzimy smaczek, to jesteśmy szczęśliwi i automatycznie dostajemy +10 do patriotyzmu. Niniejszy tekst skupia się na najciekawszych i najbardziej godnych uwagi polskich akcentach w produkcjach zagranicznych deweloperów (bo przecież nawiązania do nadwiślańskiego państwa i polskości w Wiedźminach czy innych Dead Islandach są oczywiste). Do boju, Polsko!

16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny
16 gier, które zrobiono tylko dla Polaków - i nie zna ich nikt inny

Zanim rynek gier się całkowicie zglobalizował, regularnie otrzymywaliśmy niskobudżetowe, hermetyczne tytuły skrojone ewidentnie pod rodzimy rynek, w których spotykaliśmy postacie z polskiej popkultury albo zwiedzaliśmy typowo polskie miejscówki.

Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM
Polskie wojsko w grach wideo – od husarii po GROM

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji przekopaliśmy się przez masę gier wideo i wybraliśmy te, w których pojawiają się polskie oddziały.

Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga
Polskie akcenty w grach komputerowych - odsłona druga

Polacy nie gęsi i swoje świetne studia deweloperskie mają. Ale przecież nie zawsze tak było i miło przeczytać o tym, że twórcy z innych krajów często nawiązywali do polskiej historii lub decydowali się umieszczać akcję gry na terenie naszego kraju.