Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Dragon Age: Inquisition Publicystyka

Publicystyka 5 lutego 2015, 11:17

autor: chaostheory

Dragon Age: Inkwizycja, Gra Roku 2014 GRY-OnLine, na laptopach MSI

Dragon Age: Inkwizycja, rewelacyjny RPG od studia BioWare, został wybrany przez czytelników i redakcję serwisu www.gry-online.pl jako zdecydowanie najlepsza gra roku 2014. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak radzą sobie z nim laptopy dla graczy MSI.

Dragon Age: Inkwizycja to trzecia odsłona serii cRPG, która została stworzona przez studio Bioware. Twórcy wysyłają gracza do świata Thedas, 10 lat po zakończeniu części pierwszej gry i kilka miesięcy po wydarzeniach znanych z Dragon Age II, gdzie główny bohater postara się zaprowadzić porządek. Pomóc w tym może tylko dobry sprzęt, bo podczas potyczek z przeciwnikami przyda się duża liczba klatek na sekundę. Oto test laptopów dla graczy MSI w Dragon Age.

Dragon Age: Inkwizycja – opis gry i wymagania

Przyglądając się z boku Dragon Age: Inkwizycja, można odnieść wrażenie, że ma się do czynienia z klasycznym sandboksem w klimacie fantasy, ale tak naprawdę gracz nie może dowolnie eksplorować całego terenu, a ma do dyspozycji po prostu rozległe lokacje, pomiędzy którymi przemieszcza się, wybierając je na mapie. Do stworzenia gry studio Bioware wykorzystało silnik FrostBite, który używany jest w innych grach, takich jak Battlefield 4, Need For Speed Rivals czy Plants vs. Zombies: Garden Warfare. Ten kawałek kodu daje bardzo duże możliwości tworzenia świata gry, jego częściowej destrukcji, ale także wymaga sporo mocy obliczeniowej od peceta.

Minimalne wymagania sprzętowe:

  1. Procesor czterordzeniowy, Intel 2,0 GHz lub AMD 2,5 GHz,
  2. 4 GB RAM,
  3. karta graficzna DX10, klasy AMD Radeon HD 4870 lub Nvidia GeForce 8800 GT.

Bioware bardzo oszczędnie podeszło do konfiguracji minimalnej, a momentami nawet tajemniczo. Jako procesor, deweloper podał enigmatyczne stwierdzenie „czterordzeniowy Intel 2,0 GHz” lub „czterordzeniowy AMD 2,5 GHz” - te wymagania na dobrą sprawę teoretycznie spełniają procesory z 2007 czy 2008 roku (jeśli mowa przykładowo o modelach Intel Core 2 Quad oraz AMD Phenom X4) i też z tego względu można stwierdzić, że z całą pewnością podołają im bez problemu również laptopy MSI. To samo tyczy się reszty wymogów dotyczących pamięci RAM oraz kart graficznych, które, jak na dzisiejsze standardy, są już po prostu bardzo nisko w hierarchii wydajności.

Rekomendowana konfiguracja sprzętowa:

  1. Procesor czterordzeniowy Intel 3,0 GHz lub sześciordzeniowy AMD 3,2 GHz,
  2. 8 GB RAM,
  3. karta graficzna DX11, klasy AMD Radeon HD 7870 / R9 270 lub Nvidia GeForce GTX 660.

Rekomendowana konfiguracja również nie budzi zastrzeżeń, choć nie wiadomo oczywiście, do jakich dokładnie ustawień jest ona rekomendowana. Sprawy procesorowe dla laptopów MSI nie zmieniają się wcale, a ewentualna zmiana to znacznie wyższe wymagania wobec karty graficznej. Wymienione modele R9 270/HD 7870 oraz GTX 660 to obecna średnia półka wydajności i karty graficzne tej klasy można zakupić za około 600-700 zł. Porównując (mniej więcej) modele mobilne, GeForce GTX 860M umieszczony w modelu MSI GE60 teoretycznie spełnia warunki rekomendowanej konfiguracji.

Dragon Age: Inkwizycja – miejsce testowe i ustawienia

Pomiary wydajności w grze Dragon Age: Inkwizycja wykonaliśmy w lokacji o nazwie „Dzicz Arbor”, gdzie w leśnej gęstwinie, a także wśród bagien spotkamy mnóstwo przeciwników, którzy będą chcieli nam przeszkodzić w przedostaniu się przez tę część gry.

W menu gry producent udostępnił cztery różne poziomy ustawień graficznych: Ultra, High, Medium oraz Low. Ważną informacją dla grających może być fakt, że po każdej, nawet najmniejszej zmianie ustawień konieczne jest ponowne uruchomienie gry – w przeciwnym razie modyfikacje nie zostają wprowadzone.

Za granicę płynności uznaliśmy około 35-40 klatek na sekundę, ale w grze zdarzają się losowe momenty, w których liczba klatek spada na moment (około sekundę) nawet o 30%, co skutkuje nieznośnymi przycinkami. Problem leży po stronie optymalizacji produkcji, w związku z tym jest szansa, że zostanie to naprawione w kolejnych, już połatanych, wersjach gry.

Ustawiania Ultra - 2015-02-09
Ustawiania Ultra
Ustawiania High - 2015-02-09
Ustawiania High
Ustawienia Medium - 2015-02-09
Ustawienia Medium
Ustawienia Low - 2015-02-09
Ustawienia Low
Dragon Age: Inkwizycja

Dragon Age: Inkwizycja