Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 grudnia 2014, 14:00

7. Baldur’s Gate. Top 100 gier RPG wszech czasów - najlepsze RPG-i, które trzeba znać

Top 10, Top 20? Dzisiaj czas na top 100! Zapraszamy do przeglądu największego zestawienia w dziejach gry-online.pl, opracowanego na bazie głosów naszych autorów, redakcyjnych debat i średniej ocen użytkowników serwisu.

7. Baldur’s Gate

Gracz, który dziś sięga po pierwsze Wrota Baldura, staje przed niemałym wyzwaniem. I nie chodzi tu jedynie o to, że gra się zestarzała, a jej mechanika trąci już archaizmem – wszak to samo można powiedzieć o Falloucie. Rzecz w tym, iż łatwo machnąć ręką na Baldur’s Gate i sięgnąć po któregoś z jego bardziej dopracowanych spadkobierców, jak Icewind Dale, Planescape: Torment czy po prostu Baldur’s Gate II. Nic tylko współczuć każdemu, kto tak czyni – w 1998 roku BioWare pchnęło tą grą gatunek cRPG na nowe tory, więc mienić się miłośnikiem „rolplejów” i nie znać jej to jak mienić się wojownikiem i nie wiedzieć, za który koniec złapać miecz. Gdyby nie Wrota Baldura, dziś być może nie romansowalibyśmy ze swoimi podkomendnymi w Dragon Age: Inkwizycja, nie kłopotalibyśmy się rozterkami moralnymi w serii Mass Effect, nie znalibyśmy komfortu toczenia taktycznych walk z aktywną pauzą, no i nie zobaczylibyśmy tylu pięknych miejsc wykreowanych przy użyciu silnika Infinity.

Komentarz narratora:

Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która z 20 najlepszych gier RPG podoba Ci się najbardziej?

Gothic
33,6%
The Elder Scrolls V: Skyrim
17%
Wiedźmin 2
9,1%
Gothic 2
8,5%
Baldur’s Gate II
5,3%
Fallout 2
4,4%
Wiedźmin
3,4%
Dragon Age: Początek
3,2%
Star Wars: Knights of the Old Republic
2,5%
Mass Effect 3
2,5%
Planescape: Torment
2,3%
Fallout: New Vegas
1,7%
Mass Effect 2
1,4%
Baldur’s Gate
1,3%
Fallout
0,9%
Vampire: The Masquerade – Bloodlines
0,8%
Chrono Trigger
0,7%
Divinity: Original Sin
0,5%
Betrayal at Krondor
0,5%
System Shock 2
0,5%
Zobacz inne ankiety
Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować
Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire
Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire

Czas na zapowiedź tego, co tygryski lubią najbardziej. RPG. Rok 2020 będzie obfitować w gry fabularne wszelkiego kształtu i rodzaju. Zresztą – wiemy, na co przede wszystkim czekacie. Tak, Cyberpunk 2077 też znajduje się na naszej liście.

Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG
Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG

Tak jak jeden skrajny biegun gatunku RPG wyznaczają hack’n’slashe, tak drugi stanowią taktyczne gry role playing – kładące nacisk na złożone, iście strategiczne walki w turach. Przed Wami ranking 25 najlepszych pozycji tego typu według naszej redakcji.