Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 września 2014, 12:00

autor: Adrian Werner

Najlepsze gry strategiczne dostępne tylko na urządzeniach mobilnych

Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych strategii mobilnych, które oferują jakość zadowalającą nawet doświadczonych fanów gatunku, a których nie znajdziecie na PC czy konsolach.

Spośród wielu gatunków gier, strategie wydają się najlepiej pasować do specyfiki urządzeń mobilnych. Nie wymagają idealnej precyzji, a dowodzenie na polu jest całkiem wygodne za pomocą ekranu dotykowe. Mimo tego, w ostatnich latach, ich stan na tabletach i smartfonach jest raczej opłakany. Kategorię tę zdominowały bowiem setki klonów Clash of Clans oraz gatunki ekonomiczne, w których „zabawa” polega głównie na wyborze między bezczynnym czekaniem a skorzystaniem z mikropłatności.

Nie znaczy to jednak, że żaden mobilny deweloper nie wykazał się większymi ambicjami. Wciąż istnieje wiele zespołów, które bardziej niż nachalne dojenie graczy interesuje zapewnienie im dobrej i pełnej głębi rozgrywki. Postanowiliśmy opracować listę najlepszych mobilnych produkcji tego typu. Dobierając na poczet owego zadania poszczególne tytuły, skoncentrowaliśmy się na pozycjach dostępnych tylko na tablety i smartfony, gdyż spodziewamy się, że większość naszych czytelników prędzej zainteresuje się takimi projektami, niż nawet bardzo udanymi konwersjami z pecetów.

Tradycyjnie – jeśli macie jakichś faworytów, których pominęliśmy, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Transport Tycoon

Gra zachowała izometryczny styl pierwowzoru. - 2014-09-11
Gra zachowała izometryczny styl pierwowzoru.

TRANSPORT TYCOON
  1. Deweloper: 31X Ltd.,
  2. Platformy: iOS, Android,
  3. Cena: 25 PLN.

Zaczynamy od prawdziwie klasycznej marki, jaką jest Transport Tycoon. Pecetowy pierwowzór z 1994 i wydana rok później edycja Deluxe do dzisiaj pozostają jednymi z najlepszych strategii ekonomicznych traktujących o branży transportowej.

Produkcją mobilnej odsłony zarządzał sam Chris Sawyer (czyli twórca oryginału, jak również serii Rollercoaster Tycoon) i podszedł do swojego dzieła w bardzo rozważny sposób. Zamiast próbować konwertować komputerową produkcję, postanowił stworzyć nowy tytuł, oparty jedynie na tych samych pomysłach. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż efekt końcowy okazał się imponujący.

Interfejs nie należy do najładniejszych, ale znacznie ważniejsze jest to, że umożliwia łatwe i skuteczne kontrolowanie naszego przedsiębiorstwa. - 2014-09-11
Interfejs nie należy do najładniejszych, ale znacznie ważniejsze jest to, że umożliwia łatwe i skuteczne kontrolowanie naszego przedsiębiorstwa.

Zaczynając zabawę, obejmujemy kontrolę nad małą firmą transportową i otrzymujemy skromne środki na pierwsze inwestycje, a potem już musimy radzić sobie sami. Naszym zadaniem jest stworzenie potęgi, która przyćmi całą konkurencję na rynku. W tym celu tworzymy połączenia kolejowe, samochodowe, wodne i lotnicze. Po drodze kupujemy coraz lepsze maszyny, inwestujemy w ich usprawnienia oraz dbamy o odpowiednie zbilansowanie budżetu.

Wszytko to z pozoru nie różni się od reszty strategii ekonomicznych, ale Transport Tycoon realizuje te pomysły w znacznie bardziej kompletny i szczegółowy sposób. Liczba dostępnych elementów przytłacza, a powiązania pomiędzy nimi są bardzo mocne, przez co kilka nieprzemyślanych decyzji może doprowadzić do katastrofy finansowej. Pomimo tak wysokiego poziomu skomplikowania, sterowanie jest banalnie proste, dzięki interfejsowi zaprojektowanemu od podstaw z myślą o ekranach dotykowych, a potężna baza dostępnych scenariuszy sprawia, że coś dla siebie mogą znaleźć zarówno nowicjusze, jak i weterani.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
07.09.2014 15:11
Fett
175
Avatar

W miarę możliwości, prosiłbym o więcej tego typu artykułów :)

07.09.2014 15:38
odpowiedz
bookfaceToGownooo
0
Pretorianin

to simy a nie gry strategiczne

07.09.2014 16:18
odpowiedz
Dami133
7
Junior

kolejny raz się zapytam Gdzie jest Windows Mobile ?

07.09.2014 16:45
odpowiedz
Cyniczny Rewolwerowiec
58
Senator

kolejny raz się zapytam Gdzie jest Windows Mobile ?
Poszukiwania trwaja. Ponoc jacys developerzy go widzieli i nawet jakas aplikacje napisali, ale to nie sa potwierdzone informacje.

07.09.2014 19:49
odpowiedz
Zippo83
50
Centurion

Narobiliście mi tym głównym obrazkiem nadziei,że będzie o Transport Tycoon,a tu ani słowa... Ehhh zawiodłem się...

07.09.2014 19:51
odpowiedz
Zippo83
50
Centurion

A nie przepraszam,pierwsza strona mi się nie wczytała.Jest Transport Tycoon,yeaahhh! :D

07.09.2014 23:26
odpowiedz
Flaw
42
Centurion

pomimo że na Windows Phone jest mniejsza liczba apek, to jest ich całkiem sporo 300tys. Po prostu redakcja posiada zapewnie iphony. A szkoda bo wp w polsce jest po andku pod względem ilości urządzeń.

08.09.2014 00:48
odpowiedz
Zyga
198
Urpianin

Ja bym polecił jeszcze Heroes of M&M 2.

08.09.2014 19:26
odpowiedz
Lechu4444
57
Pretorianin

@bookfaceToGownooo: Simsy zryły Ci banie. Symulatory to gry które symulują jakieś działanie owszem może w te gry to symulatory stanowisk zarządzających daną firmą oddziałem itd. ale podejmujesz tam strategiczne decyzje więc można nazwać to strategią. :)

10.09.2014 10:02
odpowiedz
muhabor
151
Zielony

Świetny arytkuł, dzięki! Do perfekcji brakuje mi tu tylko odnośników do tych gier, czyli linków do sklepu itunes czy google

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze