Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

echochrome PSP

Echochrome to gra logiczna oparta na oryginalnym pomyśle. Produkcja została opracowana przez japońskie studio Sony Computer Entertainment i trafiła na konsole PS3 jako tytuł do pobrania z PlayStation Network oraz PSP w edycji pudełkowej.

Logiczne.

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry echochrome | PSP

1maja2008

4lipca2008

premiera PL

PlayStation Portable
Okładka echochrome (PSP)
echochrome

Echochrome to innowacyjna gra logiczna, która określana jest mianem „grywalnej twórczości M. C. Eshera”. Przygotowana została przez japońskie, wewnętrzne studio Sony, któremu przyświecała zasada: „nie liczy się grafika, najważniejsza jest grywalność”.

W Echochrome obejmujemy kontrolę nad naszkicowaną w prosty sposób kukłą, która idzie przed siebie nie zważając na napotykane przeszkody (podobnie było w słynnych wieki temu Lemmingach). Jeśli nasz bohater będzie miał przed sobą dziurę, wpadnie w nią. Gdy napotka ścianę, odbije się od niej i zmieni kierunek chodu. Jeśli w końcu wejdzie na wybijające w górę pole, dostanie się na wyższy poziom. Nasza w tym głowa, by nie robił tego wszystkiego bezmyślnie.

Cała rozgrywka oparta jest na systemie złudzeń optycznych – jedyne, na co mamy wpływ, to kamera. Można obracać ją we wszystkie strony, co ma pomóc sterowanej przez nas postaci. W jaki sposób? Najczęściej poprzez takie obrócenie widoku, aby napotkana przeszkoda stała się niewidoczna. Załóżmy, że mamy przed sobą dziurę, ale niedaleko położona jest pionowa kolumna. Jeśli obrócimy perspektywę w taki sposób, by wspomniana przed chwilą kolumna zakryła dziurę, nasza postać nie wpadnie w nią, tylko przejdzie dalej.

Oprawa graficzna w Echochrome jest bardzo prosta, można nawet powiedzieć - umowna. To jednak jeden z atutów tej pozycji. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że najprostsze rozwiązania są często najlepszymi. Wszystkie poziomy przedstawione są tylko w dwóch kolorach: czarnym i białym. Poruszamy się po najprostszych trójwymiarowych bryłach i staramy się doprowadzić naszą postać do celu. W tle towarzyszy nam spokojna, klasyczna muzyka.

Echochrome to świetny tytuł dla graczy lubiących wysilać swoje szare komórki podczas grania. Rozwiązywanie kolejnych łamigłówek i doprowadzanie czarno-białej kukiełki do celu wcale nie jest prostym zadaniem. Niektóre poziomy mogą przyprawić o ból głowy swoją złożonością nawet największych fanów gier logicznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena gry 7.605 / 10 na podstawie 52 ocen czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Klasyfikacja PEGI echochrome

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wykorzystuje: karta pamięci 32MB

echochrome - recenzja gry

Recenzja 15 października 2008, 11:13

A czy finał całego zdarzenia mógłby być inny, gdyby na leżaku wylegiwał się nie przeciętny Kowalski, a właśnie Escher? Jak najbardziej tak. Idąc tokiem rozumowania Mauritsa, wystarczyłoby lekko przechylić głowę w bok i zasłonić studzienkę dowolnym elementem otoczenia, chociażby stojącą nieopodal latarnią, a dama bezpiecznie przeszłaby dalej. To, czego nie widzimy, tak naprawdę nie istnieje. W wyżej opisanym przypadku byłaby to owa nieszczęsna studzienka. Taką właśnie alternatywną rzeczywistość próbował poprzez swoje dzieła wykreować Escher. Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko jasne w kwestii „figur niemożliwych”.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
11.06.2008 15:52
miguelpl90
2
Junior

szykuje nam sie hit jesli chodzi o gry logiczne ;]

17.06.2008 23:23
😃
odpowiedz
Chris Pontius
10
Legionista

Nareszcie jest! szykujcie mózgi BRAINIACY i do Echochroma marsz. To innowacyjna gra jakby nie było. Sony jak zwykle wydało świetna pozycję kierując się nie grafika a prostotą, grywalnością i niesamowitą możliwością jaką daje nam wyobraźnia. W końcu to tylko parę kresek i ludzik, no nie? a tu proszę zabawy i kombinowania na długie godziny w 3 różnych trybach. Powstało w internecie kilka pozycji bazujących na Echochromie jednak "żadna podróbka nie da ci tego co oryginał" jak wszyscy wiemy ;) Należy także zwrócić uwagę na....muzykę :P Muzyka z łatwością może zahipnotyzować znudzonych ta pozycją graczy i po prostu ich uśpić , lecz na zafascynowanych tą produkcją graczy działa wprost przeciwnie, pobudza wyobraźnie i sprawia, że gracz tworzy swój własny świat w którym odpowiednio obraca klocki które zaprowadzą go do końca "stejdżu". Jak dla mnie ta logiczna gra jest miła dla oka, ucha i mózgu ;) W wolnych chwilach podczas wakacji, gdy panuje stan szczególnego "odmóżdżonego lenistwa" jest to miła odskocznia, a zarazem sposób na support dla szarych komórek, wycieńczonych brakiem zajęcia :P Pozycja obowiązkowa jakby nie było !!

30.12.2008 03:20
👍
odpowiedz
Dybo
4
Chorąży

gra jest świetna grałem w nią u kumpla u muszę powiedziec że wyższe poziomy nieźle pobudzają mózgownicę ;D a że jest na PSP to dodatkowy plus ;)